august 2019

always incomplete
// bolded are links //
not including all the capital-j Jazz,
u can hit nyc jazz record here
// tag @nyc_noise to have yr show added //
consider donating? gofundme

1000px-Instagram_font_awesome.svg

__________________________________

august 1 (thurs)

• 6pm: Retrouvaille, Nathan Hewitt, Matt Stubbs, Will MK, Cosmic Monster, Hitomi Honda (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood, queens

• 6:30pm: Invertebrate & Fashionably Early present First Impressions: Kyle Lux, Jachary, Sam.STS @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 7pm (2 sets): AdHoc x I-D.A Projects Present: Charles Hayward (w/ Tim Dahl & Alex Ward), DJ Nick Name, DJ Charles Bullen (fb) @ public records, 233 butler st., bklyn

• 7pm: Nyssa Frank Art Show, ft. Dead Guy, Josephine, Lachane @ little skips, 941 willoughby ave, bklyn

• 7pm: Moon Diagrams (Record Release), Vorhees, JAB (DJ set / John Also Bennett) @ commend, 172 forsyth st., mnhtn

• 7pm: Twilight in the Garden Sonic Experiences: Laraaji (fb) @ wave hill, glyndor terrace, w. 249th st. & independence ave, bronx

• 7:30pm (set #1/2): Secret Mall (Album Release) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Alfredo Colón, EWI / Edward Gavitt, guitar / Steve Williams, bass / Andres Valbuena, drums

• 7:30pm: Steph Richards Quartet, Last Kind Words @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // SR4: Richards, trumpet / Joshua White, piano / Stomu Takeishi, bass / Gerald Cleaver, drums; LKW: Ali Dineen, vocals / Charlie Burnham, vocals, violin / Ben Goldberg, clarinet / Oren Bloedow, guitar

• 7:30pm: Lincoln Center Out of Doors: Blood Orange (Dev Hynes), Kelsey Lu (fb) @ damrosch park, amsterdam ave & w. 62nd st., mnhtn

• 7:30pm: Run For The Whales, Parish, Logan X, Same to you Bud @ bohemian grove [dm hosts], bklyn

• 8pm: Press F For The Glove: RL vs. SWEETZACH, Surf Hair (Lindsey Tuttle), Samantha Riott, nullobite, thanks god, duolingo, Gunnar, DJ badgalansari, & more @ the glove [dm hosts], bklyn // Special sound guests on roof “maybe including” Moth Eggs, Jehovah’s Princess, Food Corps

• 8pm: Changeling Concert Series Presents: Ava Mendoza, Tarakaia @ the old american can factory, 232 3rd st., bklyn

• 8pm: micro micro: azumi O E / Tania Caroline Chen / Maki Shinagawa / Jesse Perlstein (fb) @ synesthesia, 47 thames st. #306, bklyn

• 8pm: Drones & Chill: Natalie Braginsky & Andrew Yoon @ wnyc transmitter park, 1 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: The Why, Huvudbry (fb) @ nublu classic, 62 ave c, mnhtn // The Why: Anders Nilsson, guitar / On Ka’a Davis, guitar / Jeremy Carlstedt, drums; Huvudbry: Marija Kovacevic, violin / Michael Coleman, keys  / Robbie Lee, woodwinds / Hampus Öhman-Frölund, drums

• 8pm: Sean Mcverry, GBMystical, Gorgeous, Marblemouth @ jones beach cafe & bar, 4 stuyvesant ave, bklyn

• 8pm: Yung Mayne Presents: Dog Breath, Blair, Shawty, Ghösh, HBIC, DJs Tony Seltzer & Aguapanela Mami (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Fruit & Flowers, MELT, Priestess @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: The Champagne Party: Quinton Brock, Nelson Bandela, James Tillman, & more (fb) @ zone one at elsewhere // Ft. Astro Nautico DJs

• 8pm: BRM Weekly: Acoustic Mandala Project (fb) @ jalopy theatre, 315 columbia st., bklyn

• 8:30pm: Parker Residency, Night #3/5: Prana Voice (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Tomeka Reid, cello / Rosie Hertlien, violin / William Parker, bass

• 8:30pm (2 sets): DAY SO FAR (Sarah Bernstein & Stuart Popejoy) (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn // Bernstein, vox, violin, keys & Popejoy, synth, keys, tracks

• 9pm: Chthonic Streams presents: Sacramence, Murderous Vision, Compactor, Octonomy, Utopia Brigade @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: Heavy Birds, Holy Wisdom LLC, Dead Tooth, Deep Fake @ rose gold, 96 morgan ave, bklyn

• 9pm (2 sets): Jeong Lim Yang Quartet @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // Oscar Noriega, alto sax / Jacob Sacks, piano / JLY, bass / Billy Mintz, drums

• 9:30pm (set #2/2): Secret Mall (Album Release) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Alfredo Colón, EWI / Edward Gavitt, guitar / Steve Williams, bass / Andres Valbuena, drums

• 10pm: SYNTHICIDE: Profit Prison, Semita Serpens, Cameron Cooper, Andi @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

august 2 (fri)

[SOLD OUT] • 6pm: PopGun Presents: Mndsgn, Pink Siifu (fb) @ elsewhere rooftop, 599 johnson ave, bklyn

• 7pm: Oliver Beer: Vessel Orchestra, ft. Nico Muhly & Friends (fb) @ the met breuer, 945 madison ave, mnhtn // ~”[A] musical instrument … & installation of 32 sculptures, utilitarian vessels, & decorative objects … their natural pitches … [form an] instrument similar to an organ w/ multiple pipes. … During museum hrs, a pre-programmed audio interface plays a new composition by Beer, activating the vessels in real time … Friday eves … a diverse group of artists … perform new compositions & improvisations”

• 7pm: Miyama McQueen-Tokita & Thomas Piercy @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // MMT, koto & TP, clarinet, hichiriki

• 7pm: BRIC Celebrate Brooklyn Festival: Nosaj Thing (DJ), Kimbra, Bells Atlas @ 141 prospect park w., bklyn

• 7:30pm: Annie Trezza, Six Time Users,  Johnny Scuotto + @ berlin nyc, 25 ave a, mnhtn

• 8pm: Count The Blood Cells presents: Marc Edwards’ Slipstream Time Travel, Louden Townes, Joe McLaughlin, Reg Bloor @ the green door bar, 600 w. 57th st., mnhtn // Louden Townes: Greg McMullen & Sarah Mullins

• 8pm: Good News, FOOD CORPS, Bud Nevada, Cushions @ skate brooklyn skate shop, 78 st. marks pl., bklyn

• 8pm (set #1/2): Tony Malaby / Rogerio Boccato / Vitor Gonçalves play Hermeto Pascoal’s Ballads @ neighborhood church of greenwich village, 269 bleecker st., mnhtn // Boccato, drums, percussion / VG, piano, accordion / TM, soprano, tenor sax

• 8pm: Wild Up x New Amsterdam x C. Cerrone present: The Works of Christopher Cerrone (Record Release) (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn // Ft. Cerrone, Theo Bleckmann, Timo Andres, Rachel Lee Priday, Andy Meyerson, Alexandra Smither

• 8pm: Soul Fire Farms Benefit: Sound / Performance Collabs + Movement Workshop + DJs, ft. RL x Cal Fish, 2uarm, Mr. Truelove, Guido, Frank/ie Consent, & more @ the glove [dm hosts], bklyn // & more: DÆVA, Marianna Hoitt-Lange, Kwami, Federico Mostert, Morena Spiritual, Aaliyah Raghnal, SALLY, SAUCEDEM, Demasiadita, Maya Quetzali + Marissa Stamps, Cynthia Chang, Kenny Zhou, DJ’s Zewmageddon & Angel / Clippedoffwings // Collab pairings here

• 8pm: AdHoc Presents: Ada Lea, Absolutely Yours, Alyssa McDoom (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Musuki Aruvavo Lee, Sick Din, Tekpax (Emi), Invisible Circle @ the grove [dm hosts], bklyn

• 8pm: The Stone Series: Anthony Coleman, Night #1/2 (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Mother Feather (Vinyl Release), Lola Pistola, DJ Valleau @ the sultan room at the turk’s inn, 234 starr st., bklyn

• 8pm: SYRINX-Y: Dean Cercone, Preston Spurlock, Jarvis Earnshaw @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: Gabby’s World, Bellows, Thelma, don’t (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: City Farm Presents Summer Series at Industry City: RJD2, Jackie Mendoza (fb) @ industry city, 238 36th st., bklyn

• 8pm: Torche, Wear Your Wounds, Murder Pact (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: DJs The Obituarist, Dr. Whomst, Frank Injection + Replicant, Slashers,  Bowel Erosion @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: The New Wave of Livecode.nyc @ babycastles, 145 w. 14th st., mnhtn

[SOLD OUT] • 8pm: Fred Armisen & Seth Jabour @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 8:30pm: Parker Residency, Night #4/5: Seraphic LIGHT (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Matthew Shipp (piano) / Daniel Carter (reeds, brass) / William Parker (bass)

• 9pm: Thousands of Dead Gods presents: Neoten, History of Leather, Leila Bordreuil, Balloon Monument, PR Vuala, DJ John @ apt 202 [dm hosts], bklyn

• 9pm: GADADU Trio @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn // Hannah Selin, vocals, vocoder, viola / Nicki Adams, synths, keys / Arthur Vint, drums

• 9:30pm (set #2/2): Tony Malaby / Rogerio Boccato / Vitor Gonçalves play Hermeto Pascoal’s Ballads @ neighborhood church of greenwich village, 269 bleecker st., mnhtn // Boccato, drums, percussion / VG, piano, accordion / TM, soprano, tenor sax

• 10pm: JACK DEPT: Love Letters (Release), rrao @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 11pm: Newtype Rhythms Presents: Dis Fig, Aquarian, Sheepshead, Ra Mico (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

__________________________________

august 3 (sat)

• 2pm: Tompkins Square Police Riot Reunion, Day #1/2 @ tompkins square park, mnhtn // Dryclean (mems Straight To Hell), Drones, Rapid Deployment Force, Nihilistics, Locked in a Vacancy, Disassociate

• 3pm: Gutterchrist presents: NY Deathfest #7 (Final) (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn // Immortal Suffering, Regurgitation, Afterbirth, Bound by the Grave, Eye of the Destroyer, Holy Cost, Logistic Slaughter, Buzzherd, Gross, Inoculation, Gutted Christ

• 4pm: Matthew Regula, Faccia Brutta, Peavey Blanket, Hypertrophy, Mr. Transylvania, Radio Shock, L. Tuttle & D. Perrett Story Hour @ virgin island [dm hosts], queens // PB: Patrick Cole & Mark Johnson [Lutkie sick!]

• 4:30pm: r e g i o n (e s) Performing Arts Series: Cecilia Lopez performs Red (fb) @ maría hernández park (soccer court!), knickerbocker ave & starr street, bushwick

• 6pm: PopGun Presents: Spirit Twin (Single Release), CAMP BLOOD, Rare DM (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 7:30pm: City Farm Presents Summer Series: Steve Gunn, Hand Habits (fb) @ industry city, 238 36th st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): PETER BERNSTEIN & GILAD HEKSELMAN @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 8pm: Déjà vu? 03: Mo Kubbara & Ziad Abdel-Al, natalie braginsky, Ecstasy Police, Filipe Oropeza, + film by Bradley Eros (fb) @ synesthesia, 47 thames st. #306, mnhtn

• 8pm: The Giraffes (Record Release), Beechwood, Chest High Fires (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Anthony Coleman, Night #2/2 (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: DOPE BODY, Wume, File Select (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Yoon Sun Choi & Jacob Sacks Duo @ ibeam, 168 7th st., bklyn

• 8pm: NTHNL (Record Release), Miss Olithea, Matthew Delligatti, Beccs @ dodge 112, 217 bond st., bklyn

• 8pm: Tru Cru x King Pizza Records x Good Times Present: Whiner, Daddies, Tru, Smock, Master Bedroom @ gutter bar, 200 n. 14th st., bklyn

• 8:30pm: Parker Residency, Night #5/5: William Parker: Quartet (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Sylvie Courvoisier, piano / John Zorn, alto sax / Okyung Lee, cello / William Parker, bass

• 9pm: Mostly Mozart Festival: International Contemporary Ensemble (fb) @ merkin hall at kaufman music center, 129 w. 67th st., mnhtn // Works by Nathan Davis, Ann Cleare, György Kurtág, Kate Soper, Anahita Abbasi, Dai Fujikura (World premiere) // Ft. Vimbayi Kaziboni, conductor / Hidejiro Honjoh, shamisen / Kate Soper, soprano

• 9pm: Agua Viva (Record Release), Annika Zee, & more @ the glove [dm hosts], bklyn

• 9:30pm (set #2/2): PETER BERNSTEIN & GILAD HEKSELMAN @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: WRECKEDnyc: Partok (The Block) (fb) @ basement ny [knockdown center], 52-19 flushing ave, maspeth, ny

• 10pm: CLUB CHAI: 8ulentina, Foozool, Tr4vi3za @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: HOT ‘N SPICY 016: Jasmine Infiniti, Adrestia, Arnav, NK Badtz Maru @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

__________________________________

august 4 (sun)

• 2pm: Free Sunday SUMMER THUNDER!: 75 Dollar Bill, Condo F*cks, DJ Jeff Conklin (fb | alt fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 2pm: Tompkins Square Police Riot Reunion, Day #2/2 @ tompkins square park, mnhtn // Jennifer Blowdryer Soul Band, Ruckus Interruptus, Blackout Shoppers, Hammerbrain, Young Headlight, The Voluptuous Horror of Karen Black

• 2pm: National Network of Abortion Funds Benefit: Fashion Brigade (LP Release) w/ special guests, Franz Charcoal, Shamir @ c’mon everybody, 325 franklyn ave, bklyn // Fashion Brigade, ft. guests Frankie Cosmos, Kid Hawk, Shamir, & more

• 3–8pm: Soul Summit Music Festival @ fort greene park, bklyn

• 4–10pm: Summer of Lot: pick up the flow @ the lot radio, 17 nassau ave, bklyn // DJs SUZI ANALOGUE, STUD1NT, MORENXXX, LOLO, DJ SANNA, ACEMO, NAANO TANI, GREG Z, NODE, BERGSONIST

• 4pm–[forev]: ROCK N ROLL BBQ: Tim Garrigan, Holly Overton, The Glitch, Shop Talk, Harvey Lush & His Orchestra, The Night Screams, BIRDS @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 5:30pm: J.R. Bohannon (aka Ancient Oceans), Ezra Feinberg, Daniel Carter / Lucas Brode / John Thayer @ sunview luncheonette, 221 nassau ave, bklen

• 6pm: Alex Ward / Sam Weinberg / Henry Fraser, Sean Ali @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

• 6:30pm: Above The Din, I Am The Polish Army, Castle Black, Mora Tau @ the map room at the bowery electric

• 7pm: Tiny Tree, Beartrap @ shapeshifter lab, 18 whitwell place, bklyn // Tiny Tree: Steve Williams / Kate Gentile / Caroline Davis / Theo Walentiny; Beartrap: Tristan Cappel / Jason Didia / David Dunham / Jeff Cuny / Stuart Lyons

• 7pm: Michaël Attias / Ralph Alessi / Sean Conly / Tom Rainey @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 7:30pm: Matt Sargent: Ghost Music (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 7:30pm: Mal Devisa, Tōth, Topsy (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 8pm: Alex Ward & Steve Dalachinsky, Marc Edwards & Jessica Ackerley, Skydiver @ max fish, 120 orchard st., mnhtn // Alex Ward (of This Is Not This Heat); Skydiver: Masami Tomihisa & Rob Mayson

• 8pm: Schlucken, Beeyotch, Sugar Life, Irrevery (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Pelvi$S, United Waters, Myriaid, Holy Wisdom LLC @ gold sounds, 44 wilson ave, bklyn

• 8pm: GESSERIT, Colatura, Sooner, Henry something @ coney island baby nyc, 169 ave a, mnhtn

• 8:30pm (2 sets): Artemis Septet @ ibeam, 168 7th st., bklyn // Art Lande, piano / Will Bernard, Guitar / Bruce Williamson, Woodwinds / Brian Drye, Trombone / Mike McGinnis, Woodwinds / Matt Wilson, Drums / Dean Johnson, Bass

• 9pm: Sophia Brous & Kimbra’s EXO-TECH @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // Sophia Brous, voice / Kimbra, voice / Zeena Parkins, Electric Harp / Yuka Honda, electronics, keyboard / Dave Harrington, guitars / Spencer Zahn, bass, synth / Benjamin Lazar Davis, bass, synth / Jeremy Gustin, drums / Cleek Schrey, hardinger fiddle / Alex Toth, trumpet / Kenny Wollesen, percussion ++ more

• 9pm: Charmaine Lee & Zachary Darrup, Lutkie, Sally Decker, Sarah Viviana Valdez & Jeremiah Carter @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: Benefit for RAICES: The Josephine Network, Luxe, Veronica, Sammy Weissberg & Kana Miyamoto @ the glove [dm hosts], bklyn

• 10pm: Euphrosyne: DaniRev, January Hunt @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

august 5 (mon)

• 6:30pm: Robert Dick & Leszek “Hefi” Wisniowski @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

• 6:30pm: Cindy Cane, Star 80, Katy Rea @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1288 myrtle ave, bklyn // 7pm Rodney Chapman, tenor sax / Eric Plaks, keys / Zach Swanson, bass / Vijay Anderson, drums; 8pm Stephen Gauci, tenor sax / Ava Mendoza, guitar, electronics / Anderson, drums; 9pm Guillermo Gregorio, clarinet / Nicholas James Jozwiak, cello / Josh Sinton, bass clarinet; 9:45pm Juan Pablo Carletti, drums / Christof Knoche, bass clarinet / YONI KRETZMER, TENOR SAX / Jake Henry, trumpet / Rick Parker, trombone / Shayna Dulberger, bass / Ben Stapp, tuba / Thomas Heberer, trumpet; 10:45pm Flin van Hemmen, drums / Lathan Hardy, sax / Sean Ali, bass; 11:30pm Aron Namenwirth, guitar / Plaks, keys / Sean Conly, bass / Jon Panikkar, drums / John Loggia, drums

[SOLD OUT] • 7pm: Mostly Mozart Festival x Iranian Female Composers Association present: International Contemporary Ensemble: works by Anahita Abbasi, Aida Shirazi, Niloufar Nourbakhsh (fb) @ nypl for the performing arts, 111 amsterdam ave, mnhtn // Alice Teyssier, voice / Christa Robinson, oboe / Joshua Rubin & Campbell MacDonald, clarinet / Rebekah Heller, bassoon / Ryan Muncy, sax / Cory Smythe, piano / Ross Karre, percussion / Josh Modney & Michelle Ross, violin / Kyle Armbrust, viola / Kivie Cahn-Lipman, cello / Maciej Lewandowski, fixed media

• 8pm: Eli Wallace / Karl Evangelista 4 (w/ Nelson, Cleaver), Grex, Practitioner (fb) @ nublu classic, 62 ave c, mnhtn // WE4: Wallace / Evangelista / Matt Nelson / Gerald Cleaver; Practitioner: Michael Coleman & Ben Goldberg

• 8pm (2 sets): Lucas Brode Trio (w/ Ben Rolston, Colin Hinton) (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn // LB: guitar, compositions / BR: bass / CH: drums

• 8pm: Exmazed, Dave Harrington’s Drunken Forest, Jon Philpot (Bear in Heaven) @ the broadway, 1272 bway, bklyn

• 8pm: The Human Fly, War Violet, Future Interior @ gold sounds, 44 wilson ave, bklyn

• 8:30pm: The Variousound Sessions: Wesely/Ali /Costa, Trio Xolo, Nagano/ Kloot/ Attias @ pine box rock shop, 12 grattan st., bklyn // 9pm: Drew Wesely, guitar, objects / Sean Ali, bass, objects / Carlo Costa, percussion; 10pm: Trio Xolo: Derrick Michaels, saxophone / Zach Swanson, bass / Dallus Naujo, drums; 11pm: Sana Nagano, violin / Kari van der Kloot, vox / Michaël Attias, sax

• 8:30pm: National Network of Abortion Funds Benefit, ft. Palberta, Alex Tatarsky, Anna Azizzy, Molly&Nola, Pussyvision, F.C., Mr. Truelove @ the glove [dm hosts], bklyn

• 9pm (set #1/2): Batterie: Greg Fox (w/ Ged Gengras, Grey Mcmurray) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Michael Wilbur, Bluffs, Lel (fb) @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 9:30pm: No Swoon, Day & Dream, The Natvral @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Batterie: Greg Fox (w/ Ged Gengras, Grey Mcmurray) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

__________________________________

august 6 (tues)

• 6pm: *Early* Noise Show: Deli Girls, Murder Pact, Shiverboard, Reincarnated (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: Myk Freedman / JP Shlegelmilch / Ari Folman Cohen / Jason Nazary (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn // MF, lap steel / JS, piano / AFC, bass / JN, drums

• 7pm: Ben Monder @ the 55 bar, 55 christopher st., mnhtn

• 7:30pm: City Farm x BOOM Collective Present Summer Series: Sons Of Kemet, Irreversible Entanglements (fb) @ industry city, 238 36th st., bklyn // IE: Moor Mother, voice / Luke Stewart, bass / Keir Neuringer, sax / Aquiles Navarro, trumpet / Tcheser Holmes, drums

• 8pm: A Child of a Few Hours Burning…, AR-15, Shrill, Shiverboard, Posterboy2000, Food Corps, Decisions @ the glove [dm hosts], bklyn

• 8pm: Jamie Saft x Thunder Shout present SPHERES: Jamie Saft / Chuck Hammer / Jamaaladeen Tacuma / Mike Clark (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn // JS, keys / CH, guitar / JT, bass / MC, drums

• 8pm: Halyards Jazz Tues: Michael Formanek 4tet (w/ Doxas, Sacks, Sperrazza), Anthony Wonsey / Ugonna Okegwo / Diego Voglino @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8pm: Kate Mohanty, TBHQ, Ghost Beaters (Ben Jaffe Trio), U+1f631 @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8:30pm: Laubrock Residency, Night #1/5: Anti-House 4 (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Ingrid Laubrock (tenor & soprano saxes) / Mary Halvorson (guitar) / Kris Davis (piano) / Tom Rainey (drums)

• 8:30pm (set #1/2): David Leon Trio (w/ Kenneth Jimenez, JK Kim) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., bklyn // DL, alto saxophone / KJ, bass / JK Kim, drums

• 9pm (set #1/2): Batterie: Greg Fox (w/ Ismaily, Beharie, Bogie, Chapoteau-Katz, Harrington) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // Fox / Shahzad Ismaily / Michael Beharie / Stuart Bogie / Ben Chapoteau-Katz / Dave Harrington

• 10pm: Wax Lion Duo: Michael Daves & John Colpitts (Kid Millions) (fb) @ rockwood music hall stage 1, 196 allen st., mnhtn

• 10pm: Madonna Wh0re, 185668232, & more @ pink’s, 242 e. 10th st., mnhtn

• 10:30pm (set #2/2): Batterie: Greg Fox (w/ Ismaily, Beharie, Bogie, Chapoteau-Katz, Harrington) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // Fox / Shahzad Ismaily / Michael Beharie / Stuart Bogie / Ben Chapoteau-Katz / Dave Harrington

• 10:30pm (set #2/2): David Leon Trio (w/ Kenneth Jimenez, JK Kim) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., bklyn // DL, alto saxophone / KJ, bass / JK Kim, drums

__________________________________

august 7 (weds)

• 6pm: BOAT PARTY x National Lighthouse Day x Lilac Restoration Benefit: Peter Zummo, Ernie Brooks, Mustafa Khaliq Ahmed @ lilac, pier 25, 229 west st., mnhtn

• 6pm: Will Barnard Group @ silvana, 300 w. 116th st., mnhtn // Connor Evans, guitar / Evan Main, piano / Philip Wailes, bass / Jake Richter, drums / WB, alto sax, compositions

• 7pm: People places records presents: Cassie Wieland | Erich Barganier (Split Release), Phong Tran (fb) @ shapeshifter lab, 18 whitwell pl., bklyn // Ft: Caitlin Cawley, Adam Holmes, Riley Palmer: percussion / Yaz Lancaster, Erich Barganier: violin / Leo Chang, vocals / Sam Kaseta, piano / Oliver Hickman, e guitar / Toshihisa Tsuruoka, electronics

• 7pm: Sami Stevens & The Man I Love, Peaceful Faces, Joanna Sternberg, & more @ the bowery electric, 327 bowery, mnhtn

• 7pm: Disparager, Juan Bond, Gyre ++ @ arlene’s grocery, 95 stanton st., mnhtn

• 7:30pm: Scenic Presents: Toby Driver (w/ Chase, PKH, Harris, Healy, Bellavia), Otay:Onii, a&h, [Chuck!] Stern @ the safari room at el cortez, 17 ingraham st., bklyn // TD / Brian Chase / Pauline Kim Harris / Conrad Harris / Will Healy / Bridget Bellavia; O:O: Lane Shi

• 7:30pm (set #1/2): Massimo Biolcati Quartet (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 7:30pm: ÆON Ensemble (w/ live visuals) @ the cell, 338 w. 23rd st., mnhtn

• 7:30pm: Jacob Elkin, Jay Rozen, Spark Duo (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // Spark Duo: Kate Amrine & Ford Fourqurean; original compositions + works by Michael Lanci, Sam Zagnit, J.L. Marlor, Hildegard, Jin Hee Han, Inti Figgis-vizueta

• 8pm: The Pavone-Mendoza Summer Series presents: Aimée Niemann & Frank Meadows, Weston Minissali (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: M. Geddes Gengras, Rootless, Starbirthed (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: People’s Champs, Nikhil P. Yerawadekar & Low Mentality, Say She She @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 8pm: Jazz Wednesdays: Scott Wendholt/Adam Kolker Quartet (w/ Okegwo, Cruz) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn // SW, trumpet / AK, saxophone / Ugonna Okegwo, bass / Adam Cruz, drums

• 8pm: Khallee, Ben Hixon, Ex-Official, Kris Yute @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8pm: Sam Yield, Wisebuck, ADIR L. C., Emmerson & Her Clammy Hands (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Lovelorn, Don Devore, Arch of Love, Throgmortal (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8:30pm: Laubrock Residency, Night #2/5: New Sextet (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Ingrid Laubrock, tenor & soprano sax / Brandon Seabrook, guitar / Michael Formanek, bass / Tom Rainey, drums / Mazz Swift, violin / Tomeka Reid, cello

• 9pm: Limited Resources 32: Drew Wesely / Michael Foster / Nick Neuberg / Sean Ali, Laurence Williams, Eli Wallace & Chris LiButti @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9pm: Danny Fox Trio (fb) @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // DF, piano / Chris van Voorst van Beest, bass / Max Goldman, drums

• 9pm: Lungs, al.divino, AKAI SOLO, & more @ the glove [dm hosts], bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Massimo Biolcati Quartet (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: Dissonance: Solaris, FadeFace, Adrestia @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

august 8 (thurs)

• 6pm: Crumb, Phony Ppl, Purr (fb) @ summerstage, east river park, 10th & fdr, mnhtn

• 7:30pm: Anderson & Edwards, Tang / Balducci / Tamura / Bernardi / Craig, & more @ hart bar, 538 hart st., bklyn // 8pm: Daniel Lawrence, guitar, keys, vox; 8:40pm: Wen-Ting Wu, drums; 9:15pm: Ron Anderson, guitar & Larry Kwartowitz, drums; Marc Edwards, drums; 10pm: Federico Balducci, guitar / Armand Bernardi, modular / David Tamura, sax / Kenneth James Craig, drums / Rose Tang, guitar, vox // DJ Sets: gui.dance, 5th Planet, Soft K

• 7:30pm: Hank Roberts Sextet, Zosha Warpeha & Andrew Ryan (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // HR6: HR, cello / Brian Drye, trombone / Dana Lyn, violin / Mike McGinnis, clarinet, soprano sax / Jacob Sacks, piano / Vinnie Sperrazza, drums; ZW, violin, hardanger d’amore, vocals & AR, bass, vocals

• 7:30pm (set #1/2): Chad Taylor Trio (w/ Settles, Podgurski) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Taylor, drums / Brian Settles, saxophone / Neil Podgurski, piano

• 8pm: Alt Citizen Issue 8 Release Party: Dreamcrusher, Model / Actriz, Straw Pipes @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: Activity, Deradoorian & Samer Ghadry, The Flag (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Notable Deaths (Cait O’Kane & Devin Brahja Waldman), Death By Comfort (Paddy Boom & On Ka’a Davis) @ max fish, 120 orchard st., mnhtn

• 8pm: Free Money (EP Release), Opto S, Frog, Bad Kiss @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Issei Herr & Daniel Anastasio play Pärt, Gubaidulina, Webern, Kramer, & more @ christ & st. stephen’s church, 122 w. 69th st., mnhtn // IH, cello & DA, piano

• 8pm: Cory Sterling, Astral Bodies, Kate Victor, Loren Berí @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 8pm: Mari Okubo performs works by Ornette Coleman (fb) @ zürcher gallery, 33 bleecker st., mnhtn // Compositions by Coleman for Okubo // MA, vocals / Kenny Wessel, electric guitar / Alexis Marcelo, keyboard / Damon Banks, electric bass / TBA, drums

• 8pm: Efraín Rozas & Muki Sabogal: Body Rhythm Data (Sound / Robotics Performance) @ step bone cut (bar), 229 cook st., 2nd fl., bklyn // Show begins w/ artist talk: Sylvia Palacios Whitman w/ Horacio Ramos Cerna

• 8:30pm: Laubrock Residency, Night #3/5: Laubrock / Crump / Smythe (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Ingrid Laubrock (tenor & soprano saxes) / Stephan Crump (bass) / Cory Smythe (piano)

• 9pm: Ryley Walker & Ryan Jewell, LEYA (Tour Kickoff), Charmaine Lee @ the glove [dm hosts], bklyn

• 9pm: Dungeon 3: Joey Molinaro, Steph Chrysalis, Dead Guy, Luxe, Convincing Actor, Bernard Herman @ bohemian grove [dm hosts], bklyn

• 9pm: Greg Dallas Quartet @ williamsburg music center, 367 bedford ave, bklyn // GD, guitar, fx, compositions / Ben Silashi, drums / Itay Goldberg, tenor sax / Sam Weber, double bass

• 9:30pm (set #2/2): Chad Taylor Trio (w/ Settles, Podgurski) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Taylor, drums / Brian Settles, saxophone / Neil Podgurski, piano

• 10pm: Hybrid Identity 2: mayilovesummer, IWAAD vs Vadyadya, Khmarun (live), 0.001 @ 444 club, 4 irving ave, bklyn

__________________________________

august 9 (fri)

• 5pm: Oliver Beer: Vessel Orchestra, ft. John Zorn (w/ Sara Serpa, Sae Hashimoto, Kenny Wollesen, Ikue Mori) (fb) @ the met breuer, 945 madison ave, mnhtn // ~”[A] musical instrument … & installation of thirty-two sculptures, utilitarian vessels, & decorative objects from the Museum collection. … their natural pitches … form an arresting & unexpectedly versatile instrument, similar to an organ w/ multiple pipes. … During museum hrs, a pre-programmed audio interface plays a new composition by Beer, activating the vessels in real time—’player piano-style.’ … Friday eves … a diverse group of artists … perform new compositions & improvisations on this radical musical instrument”

• 6pm: Mezzanine Swimmers, Holy Wisdom LLC, Memory Wolf, Post-Game Press, Deep Fake, Venus Twins, Flangr @ forevergreen [dm hosts], bklyn

• 6pm: Nakshatra Quartet: Carnatic-Inspired Chamber Ensemble @ art/new york theatres, 502 w. 53rd st., mnhtn // Arun Ramamurthy, violin / Trina Basu, violin / Jake Charkey, cello / Dan Kurfirst, percussion

• 6pm: PopGun Presents: Virginia Wing, Ka Baird (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 6pm (bill #1/2): BK Bazaar, St Vitus, & Not Dead Yet Pres: Hardcore Hell, Day #1/3 ($$) (fb | alt fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn // The Marked Men, Career Suicide, Savageheads, Criaturas, Bugg, The Stutter, Sister Anne

• 6:30pm: Valipala, Aberdeen, Fullmoon Groove, José Santiago @ bowery electric, 327 bowery, mnhtn

• 6:30pm: Strange Stage: Dysonant & Photon Bath, Calytrix, Saddle Up the Robots, Inkra @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 7pm: Fister, Sea of Bones, Pyrrhon, Body Void @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7pm: Maitri, Julia Chen, Autograft, Slogame, Loosh @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Manuel Valera’s New Cuban Express Big Band, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Camila Meza, Michael Thomas, Roman Filiu, Jon Irabagon, Jeremy Powell, Alden BantaBrian Pareschi, Mike Rodriguez, Dave Smith, Matt Holman, Matt McDonald, John Yao, Andy Clausen, Jeff Nelson, Rick Rosato, Jimmy McBride, Samuel Torres

• 8pm: Elliott Smith at 50 @ littlefield, 635 sackett st., bklyn // Joanna Sternberg, Steve Hartlett, Rebecca Satellite &Frank Rathbone, Paige Johnson-Brown, Mikey Buishas, Lucia Arias, Nick Llobet, Kate Mohanty, Nate Mendelsohn, Katy the Kyng, Nate Terepka &Megan Hattie, Emmett Farley, Mel Flannery &Gabe Cummins, Melody Rabe, Gabriel Gall, Julian Cubillos

• 8pm: Cat Tatt (EP Release), No One & The Somebodies, Gorgeous, Toska @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: TOP nachos, Coco Verde, Desert Sharks, Awful Din @ [bsmnt show, click thru], bklyn

• 8pm: The Stone Series: JOHN MEDESKI, Night #1/2 (w/ Ben Perowsky & David Tronzo) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Souren Baronian @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn // SB, reeds, percussion / Adam Good, oud / Lee Baronian, doumbek, vox / Mal Stein, drums / Paul Brown, bass

• 8pm: Infinity Pool 3: UCC Harlo, Goldmansacksdotcom, Bleach Corals, Jacob Becker @ magick city, 37 box st., bklyn

• 8:30pm: BLANCHE BLANCHE BLANCHE, Universal Cell Unlock (Christopher Forgues), Sweet Baby Jesus @ rubulad [dm hosts], bushwick, bklyn // BBB: Sarah Smith & Zach Phillips w/ Sam Lisabeth / Billy McShane / Jo Miller-Gamble / Ko Takasugi-Czernowin

• 8:30pm: Laubrock Residency, Night #4/5: Ingrid Laubrock: Quartet w/ Nels Cline, Hank Roberts, Ches Smith (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Laubrock, tenor & soprano sax / Cline, guitar / Roberts, cello / Smith, drums, percussion

• 8:30pm: Drab Majesty, HIDE, Body of Light @ music hall of williamsburg, 66 n. 6th st., bklyn

• 9pm: Ian Epps, Warren Ng (Somnambulists), Post Moves @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 9:30pm (set #2/2): Manuel Valera’s New Cuban Express Big Band, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Camila Meza, Michael Thomas, Roman Filiu, Jon Irabagon, Jeremy Powell, Alden BantaBrian Pareschi, Mike Rodriguez, Dave Smith, Matt Holman, Matt McDonald, John Yao, Andy Clausen, Jeff Nelson, Rick Rosato, Jimmy McBride, Samuel Torres

• 10pm: Octo Octa: Love Hypnosis @ public records, 233 butler st., bklyn

• 10pm: Confused House: SCRAAATCH, EEL TANK, Solpara, bookworms @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Amon Tobin Presents: Two Fingers (DJ Set), Doctor Jeep, TankTop NYC @ elsewhere hall, 599 johnson ave, bklyn

[SOLD OUT] • 11:30pm (bill #2/2): BK Bazaar, St Vitus, & Not Dead Yet Present: Hardcore Hell Day #1/3 (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn // Iron Age, Red Death, Candy, Stigmatism, Grave Turner

__________________________________

august 10 (sat)

• 11am–3pm: Sauce: Second Seasons, Caitlin Cawley & Richard Inkyu Kim, Word of Mouth (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn // CC, percussion & RIK, viola; Word of Mouth ft. Amina Iro & Alexis Nichole

• 12pm–9pm: Warm Up: Ron Trent, Eris Drew, CHIKA, DJ Python b2b Anthony Naples, Ouri, Khotin @ moma ps1, 22-25 jackson ave, long island city

• 2pm (bill #1/3): BK Bazaar x Saint Vitus x Not Dead Yet Present: Hardcore Hell, Day #2/3 (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn // Innocent, Mock Execution, Rat Nip, Mati ++ 

• 2pm: Queen Green, Ill Kata @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 6pm: Pioneer Works presents Graveyard Shift: Kim Brandt (fb) @ the green-wood cemetery, 500 25th st., bklyn

• 6pm: Eliza / RL / Mike Bday: Sweet Baby Jesus, Frank/ie Consent, Slam Half, Straw Pipes, Animah, RL, Mark B, Bobby Would @ [bohemian] grove street comedy club [dm hosts], bklyn

• 6:30pm: SummerStage presents: The Mountain Goats @ ampitheater at east river park, 400 fdr drive, mnhtn

• 7pm (bill #2/3): BK Bazaar x Saint Vitus x Not Dead Yet Present: Hardcore Hell, Day #2/3 ($$) (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn // Kriegshog, Hank Wood & The Hammerheads, Haram, Game, Public Acid, Lifeless Dark, Terrorist

• 7:30pm: Kate Gentile’s Find Letter X, Chris Dingman Trio @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // FLX: KG, drums, compositions / Jeremy Viner, sax, clarinet / Matt Mitchell, piano / Kim Cass, bass; CD3: CD, vibes / Chris Tordini, bass / Allan Mednard, drums

• 7:30pm: ÆON Ensemble (w/ live visuals by VJ Fuzzy Bastard) @ st. john’s in the village, 218 w. 11th st., mnhtn // Rachel Koblyakov, violin / Michael Resetar, viola / Asia Joanna Mikulescu, voice / Anna Willson, voice / Brian Shank, percussion / Daniel McKleinfeld, visuals

• 7:30pm: Baring Teeth, Cognizant, VlaastimA, Bayht Lahm @ gold sounds, 44 wilson ave, bklyn

• 7:30pm: Gold Casio, HaraKiri, Makeout Club @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Manuel Valera’s New Cuban Express Big Band, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Camila Meza, Michael Thomas, Roman Filiu, Jon Irabagon, Jeremy Powell, Alden BantaBrian Pareschi, Mike Rodriguez, Dave Smith, Matt Holman, Matt McDonald, John Yao, Andy Clausen, Jeff Nelson, Rick Rosato, Jimmy McBride, Samuel Torres

• 8pm: Tanya Kalmanovitch, Anteloper, Heart of the Ghost (Record Release) @ the record shop, 360 van brunt st., bklyn // Anteloper: Jason Nazary & Jaimie Branch; HOTG: Luke Stewart / Jarrett Gilgore / Ian McColm

• 8pm: Naoki Iwakawa’s Excavation 2019: Rasen (fb) @ theaterlab, 357 w. 36th st., 3rd fl., mnhtn // Ft. NI, live painting / Ikue Mori, sound / David Watson, bagpipe / Jay Eckardt, live projections / Koji Ohwada, movie

• 8pm: The Binary Marketing Show Benefit: Hard Job, Painted Faces, Johann Diedrick, Anura @ gutter bar, 200 n. 14th st., bklyn

• 8pm: Parlor Walls, Mandy, Daddies, Oceanator @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 8pm: Quicksilver Daydream (Album Release), Rhyton, Swimming Bell (Katie Schottland) (fb) @ littlefield, 635 sackett st., bklyn // QD: Adam Lytle / Alex Bayer / Alf Lenni Erlandsen / Brett Banks / Glenn Forsythe; Rhyton: Dave Shuford / Jimy SeiTang / Rob Smith

• 8pm: The Stone Series: JOHN MEDESKI, Night #2/2 (w/ Billy Martin) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Missing Link Collective #5 @ bushwick public house, 1288 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Marcos Varela Quartet (w/ Alex Brown, Kush Abadey, Joe Santa Maria) (fb) @ the cell, 338 w. 23rd st., mnhtn // MV, bass / AB, piano / KA, drums / JSM, saxophones

• 8:30pm: Laubrock Residency, Night #5/5: Ingrid Laubrock: Music by Anthony Braxton (w/ Wooley, Matlock, Lopez, Rainey) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // IL, tenor & soprano saxes / Adam Matlock, accordion / Brandon Lopez, bass / Nate Wooley, trumpet / Tom Rainey, drums

• 8:30pm: Martha’s Got A Limp Wrist, ULNA (mems High Cost), Orthopedic Cranial Encavement, Coffee&&&Soda, Twin Aperture, Fake Object @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 8:30pm: Jean Rohe, Katherine Wood Group, Innocent When You Dream: The Music of Tom Waits @ jalopy theatre, 315 columbia st., bklyn // KW, vocals / Alex Haley, guitar / Reginald Chapman, bass trombone; IWYD: Aaron Shragge, trumpet, shakuhachi / Ryan Anselmi, tenor sax / Nico Soffiato, lap steel guitar / Alexis Lambros David, bass / Deric Dickens, drums

• 9pm: Sleeping Giant Glossolalia presents: CHEER-ACCIDENT, Unnatural Ways (Ava Mendoza, Tim Dahl, Sam Ospovat), Skryptor @ ceremony224, 224 manhattan ave, bklyn

• 9pm: BLANCHE BLANCHE BLANCHE, Lucy, Ryan Power & Henry Fraser @ the glove [dm hosts], bklyn // Sarah Smith & Zach Phillips w/ Sam Lisabeth / Billy McShane / Jo Miller-Gamble / Ko Takasugi-Czernowin

• 9:30pm (set #2/2): Manuel Valera’s New Cuban Express Big Band, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Camila Meza, Michael Thomas, Roman Filiu, Jon Irabagon, Jeremy Powell, Alden BantaBrian Pareschi, Mike Rodriguez, Dave Smith, Matt Holman, Matt McDonald, John Yao, Andy Clausen, Jeff Nelson, Rick Rosato, Jimmy McBride, Samuel Torres

• 10pm: False Witness, Lee Bootee, Heart Pressure, Dasychira, Aura T-09 @ 444 club, 4 irving ave, bklyn

• 10pm: Susanne Bartsch x Dreamhouse Productions Present: KUNST (fb) @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 10pm: FIST: MCMLXXXV, UMFANG, Clone, Word of Command (fb) @ basement ny [knockdown center], 52-19 flushing ave, maspeth, ny

• 10pm: Mystic Bill [All Night Long] @ public records, 233 butler st., bklyn

• 11:30pm (bill #3/3): BK Bazaar x Saint Vitus x Not Dead Yet Present: Hardcore Hell, Day #2/3 (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn // Exit Order, Arms Race, S.H.I.T, Axe Rash, Outskirts

__________________________________

august 11 (sun)

• 12pm: City Farm Presents Summer Series: The Lot Radio: Summer of Lot (fb) @ industry city, 238 36th st., bklyn

• 1pm (bill #1/2): BK Bazaar, St Vitus, & Not Dead Yet Present: Hardcore Hell, Day #3/3 (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn // Iron Age, Waste Management, Candy, New Lows, Born Sinner

• 3pm: Bang on a Can Series: Laraaji @ the noguchi museum, outdoor sculpture garden

• 6pm: Nick Dunston: Atlantic Extraction, Caroline Davis & Kim Cass @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // Louna Dekker-Vargas, flute / Ledah Finck, violin / Tal Yahalom, guitar / Dunston, bass / Stephen Boegehold, drums

• 6pm: Studiocho III: Sami Stevens, Ben Schapiro & Ben Hoffmann, Johnny Butler w/ Audrey Rachelle @ studiocho [dm hosts], crown heights, bklyn

• 6pm (bill #2/2): BK Bazaar, St Vitus, & Not Dead Yet Present: Hardcore Hell, Day #3/3 ($$) (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn // Vaaska, Muro, Extended Hell, Exotica, Loose Nukes, Miedo, & more

• 7pm: groupmuse: Lara Lewison & Joseph Jordan: Works by Morton Feldman & more @ mirror tea house, 575 union st., bklyn // rsvp

• 7:30pm: Self Defense Family (Live Album Recording), Husbandry, Crushed @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7:30pm: J. Mamana, The Place-Names, Sammy Weissberg, Kate Mohanty @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 8pm: TIME:SPANS Festival: JACK Quartet & IRCAM perform Chaya Czernowin’s HIDDEN (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // JACK: Christopher Otto, violin / Austin Wulliman, violin / John Pickford Richards, viola / Jay Campbell, cello // Serge Lemouton, IRCAM Computer Music Production & Sylvain Cadars, IRCAM Sound Engineer; Caley Monahon-Ward, TIME:SPANS Sound Engineer

• 8pm: NEUROSIS, Bell Witch, & more @ brooklyn steel, 319 frost st., bklyn

• 8pm: The Westerlies pres 2nd Sundays: The Westerlies, Tōth, Raymond Larsen @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8pm: Plaster Cocktail Vol. II: Invisible Monsters, ft. WaterLynx Trio, Irrevery, PUNKiN The Band, OUTLeTTe @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 9pm: Avant-garde 16mm films + Music @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

__________________________________

august 12 (mon)

• 5:30pm: Happy Trio (Kevin Sun, Jared Henderson, Dayeon Seok) @ lowlands bar, 543 3rd ave, bklyn

• 6pm: POPC x Nuevayorkinos Present A Benefit for RAICES: Holy Hive, Synead, STEFA*, Vesa Beats & Malik Abdul-Rahmaan (fb) @ elsewhere rooftop, 599 johnson ave, bklyn

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1288 myrtle ave, bklyn // 7pm Lisanne Tremblay, violin, electronics / David Leon, alto sax / Jon Elbaz, keyboard / Jessie Cox, drums; 8pm Stephen Gauci, tenor sax / Adam Lane, bass / Kevin Shea, drums; 9pm Eli Wallace, synth / Ben Cohen, tenor sax / Drew Wesely, guitar / Shea, drums; 9:45pm Andrew Schiller, bass / Josh Sinton, bari sax, bass clarinet / Stephen Boegehold, drums; 10:45pm Nicolás del Aguila, drums / Jonah Udall, guitar / Igszulga Nacio, bass / Yuma Uesaka, tenor saxophone; 11:30pm Aron Namenwirth, guitar / Dave Sewelson, bari sax / Daniel Carter, woodwinds

[M. Lamar POSTPONED] • 7:30pm: Scrapbook (or, Why Can’t We Live Together): M. Lamar, Morrison Gong & Janie Shih: Live Sound/Visuals + Cinema (alt fb) @ microscope gallery, 1329 willoughby ave, #2b, bklyn

• 8pm: Abasement 52: Keith Fullerton Whitman, Victoria Keddie, Tania Caroline Chen, TLC, Dj Sh*tF*ckFire @ max fish bsmnt, 120 orchard st., mnhtn

• 8–9:30pm: TIME:SPANS Festival: Yarn/Wire & Marino Formenti: Premieres by & with Marina Rosenfeld (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Yarn/Wire: Russell Greenberg, percussion / Ian Antonio, percussion / Ning Yu, piano / Laura Barger, piano

• 8pm: Reg Bloor, Gridfailure, & more @ ceremony224, 224 manhattan ave, bklyn

• 9pm: Chelsea Bridge, Margo, Octonomy, Mike Sidnam, Lutkie, Kudzu @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm (2 sets): Hery Paz (w/ Aruan Ortiz, Francisco Mela) @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // HP, tenor saxophone / AO,  piano / FM, drums

• 9pm: Mourning [A] BLKstar, Shepherds, Peak Experiences @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

__________________________________

august 13 (tues)

• 6:30pm: Emerging Artists Series: Niklas Lukassen (w/ Michalis Tsiftsis, Joe Peri) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 8pm: DR. ODD presents: ASCEND! (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn // Daniel Carter, trumpet, saxophones, flute / Robert Boston, synths, keys / Tom Kotik, bass / Dave Miller, drums

• 8pm: Hold on a Whole: Go Team!, Zuzia, Matthew Villena / Kate Williams / Leah Yassky, Frank/ie Consent, SWEETZACH @ the living gallery, 1094 broadway, bklyn

• 8pm: Halyards Jazz Tuesdays: Iverson / Reis / Wilson, Monder / Lightcap / Voglino @ halyards, 406 3rd ave, bklyn // 8pm: Ethan Iverson / Dylan Reis / Matt Wilson; 10pm: Ben Monder / Chris Lightcap / Diego Voglino

• 8–9:30pm: TIME:SPANS Festival: Ensemble Nikel (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Nikel: Brian Archinal, percussion / Yaron Deutsch, electric guitar / Antoine Françoise, piano, keyboards / Patrick Stadler, saxophones / Aaron Holloway-Nahum, technical director / Alfred Reiter-Wuschko, engineer // Works by Enno Poppe, Mark Barden, Chaya Czernowin, Oliver Thurley, Stefan Prins

• 8:30pm: Goldberg Residency, Night #1/5: INVISIBLE GUY (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Ben Goldberg (clarinet) / Michael Coleman (keyboards) / Hamir Atwal (drums) / Eli Crews (live electronics)

• 8:30pm: We Don’t Exist, Ajax Caravan, Echo Moth @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

[CANCELED] • 9pm: Ralph Alessi / Tim Berne / Gerald Cleaver / Chris Lightcap @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // Alessi, trumpet / Berne, alto / Cleaver, drums / Lightcap, bass

• 9pm: Nick Walther Bday, ft. Gara Lonning, Hannah Kallenbach & Lily Chambers, Dead Guy, L’iat, & more @ the glove [dm hosts], bklyn // I’m Going to Marry Your Dad, Gara Lonning, Hannah Kallenbach & Lily Chambers, Dead Guy, L’iat, Cegua w/Saints of an Unnamed Country, David Spector

• 10pm: SMALL RAVE 021: Laenz, DJ Saf, Fergus Waveforms @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm: Cultivated Sound x Newtown Radio present: Charmaine Lee @ newtown radio, 262 meserole st., bklyn // rsvp

__________________________________

august 14 (weds)

• 6:30pm: Emerging Artists: Alec Aldred / Bob Bruya / Jake Richter (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Giant Steps Arts presents: Michael Thomas Quartet, Live Recording, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MT, alto sax / Jason Palmer, trumpet / Hans Glawischnig, bass / Johnathan Blake, drums

• 8pm: The Pavone-Mendoza Summer Series presents: J. Pavone String Ensemble, Ava Mendoza (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Crass Lips Records pres: Bobb Hatt, Period Bomb, Dead Tenants, The Cradle, Sick Din, Clibbus International, Wombo, Ted Tyro @ the glove [dm hosts], bklyn

• 8pm: Jazz Wednesdays: Dayna Stephens Trio (w/ Ben Street, Craig Weinrib) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn // DS, saxophone / BS, bass / CW, drums

• 8pm: Genevieve Fernworthy (LAUDS), Martin Bisi @ the park church co-op, 129 russell st., bklyn

• 8pm: Panda Llama, Ruby Rainbow, Elbowache, Food Corps @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 8pm: TIME:SPANS Festival: Ensemble Nikel: Peter Tscherkassky Films (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Nikel: Brian Archinal, percussion / Yaron Deutsch, electric guitar / Antoine Françoise, piano, keyboards / Patrick Stadler, saxophones / Aaron Holloway-Nahum, technical director / Alfred Reiter-Wuschko, engineer // Works by Simon Løffler, Steven Takasugi, Clara Iannotta, Mirela Ivičević, Julien Malaussena

• 8:30pm: Goldberg Residency, Night #2/5: Ben Goldberg: Quintet (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Goldberg, clarinet / Ellery Eskelin, tenor sax / Mary Halvorson, guitar / Michael Formanek, bass / Tomas Fujiwara, drums

• 9pm (set #1/2): Billy Martin’s Worldbeats Residency (w/ Min Xiao-Fen, Shahzad Ismaily, Shanir Ezra Blumenkranz) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Evan Miller, MEDIAQUEER, Matthew Sullivan, Andrew Yoon @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9pm: The Vessel: Speaker Music (DeForrest Brown, Jr.), Ryan Ferreira & Clarice Jensen, James Hoff @ public records, 233 butler st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Giant Steps Arts presents: Michael Thomas Quartet, Live Recording, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MT, alto sax / Jason Palmer, trumpet / Hans Glawischnig, bass / Johnathan Blake, drums

• 10pm: EXILE 3 Yr Anniversary: Wallis [Live, US Debut ], A.M.D., Rob Seurat @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Billy Martin’s Worldbeats Residency (w/ Min Xiao-Fen, Shahzad Ismaily, Shanir Ezra Blumenkranz) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

__________________________________

august 15 (thurs)

• 5pm: Sauce: Acidhead (w/ Forman, Kiptok), Maeve Schallert, Nish Chari (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 6pm: Open Call: Vicente Hansen Atria & Mat Muntz, Performance w/ Original 3D-printed Instruments (fb) @ the shed, 545 w. 30th st., mnhtn // Ft. Matt Welch & David Watson, Scottish pipes / Gamin & Jua, traditional Korean double reeds

• 6pm: Jak Lizard, Poetic Thrust (fb) @ elsewhere roof, 599 johnson ave, bklyn

• 7pm: Soup & Sound 122: Rich Halley Record Release (w/ Shipp, Bisio, Taylor-Baker) @ soup & sound, 292 lefferts ave, bklyn // RH, saxophones, compositions / Matt Shipp, piano / Michael Bisio, bass / Newman Taylor-Baker, drums

• 7pm: Mutual Benefit, The Spookfish, Molly Fletcher @ mercury lounge, 217 e. houston, mnhtn

• 7pm: Mike Nigro, Andrew Osterhoudt @ commend, 172 forsyth st., mnhtn

• 7:30pm: Jonathon Crompton (Album Release), Mike McGinnis PastFuture 4tet (mm fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // JC, alto sax / Ingrid Laubrock & Patrick Breiner, tenor sax / Adam Hopkins, bass / Kate Gentile, drums; MM, sax, clarinet, compositions / Jacob Sacks, piano / Dave Ambrosio, bass / Vinnie Sperrazza, drums

• 7:30pm: VITAL MATERIALS: Tina Wang, Luke Mannarino, Oya Damla, Marion Spencer @ local project art space, 11-37 44th rd., long island city

• 7:30pm: Lauren Lee, Damien Olsen, Jeremy Slater @ synesthesia, 47 thames st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Giant Steps Arts presents: Michael Thomas Quartet, Live Recording, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MT, alto sax / Jason Palmer, trumpet / Hans Glawischnig, bass / Johnathan Blake, drums

• 8pm: Skullsh*tter, Deathgrave, Oldest (Mick Barr & Brooks Headley) (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: Colamo (Record Release), Anna RG, Matt Bachmann (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Irrevery, Mordechai, Dancing Sickness, Katy the Kyng @ bohemian grove [dm hosts], bklyn

• 8pm: BRM Weekly: Unstruck Sound @ jalopy theatre, 315 columbia st., bklyn // Neel Murgai, overtone singing, loops, daf / Aaron Shragge, trumpet, shakuhachi, fx, loops / David Ellenbogen, guitars, electronics

• 8pm: TIME:SPANS Festival: Olivia Block, Raven Chacon (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn

• 8pm: Future Punx, Penthouse Boys, Realworld @ berlin nyc, 25 ave a, mnhtn

• 8pm: Double Exposure plays Herbie Nichols @ barbès, 376 9th st., bklyn // DE: Santiago Leibson / Jeong Lim Yang / Oscar Noriega

• 8pm: The Lewd, Assholeparade, Slaughter Boys, Ammo, Burning Man (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Spirit Twin, Youryoungbody, Tama Gucci @ the broadway, 1272 bway, bklyn

• 8:30pm: Goldberg Residency, Night #3/5: Ben Goldberg: Octet (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Ches Smith, xylophone / Kenny Wollesen, vibraphone / Will Shore, vibraphone / Allison Miller, drums, percussion / Kirk Knuffke, cornet / Ryan Ferreira, electric guitar / Goldberg, clarinet / Andrew Conklin, electric guitar

• 8:30pm: A Small Dream in Red (Nora McCarthy & Jorge Sylvester, ft. Fernando Natalici) (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 9pm: Record Release: ALPHAWHORE (Chris Cochrane, Kevin Shea, Gordon Beeferman) (fb) @ nublu classic, 62 ave c, mnhtn // CC, guitar / KS, drums / GB, organ

• 9pm: Kate Mohanty, Lutkie, Faccia Brutta, Temptation @ the glove [dm hosts], bklyn

• 9pm: Lotion, Fuga, Stigmatism, Dollhouse @ trans-pecos, 915 wyckoff ave, ridgewood, queens

• 9:30pm (set #2/2): Giant Steps Arts presents: Michael Thomas Quartet, Live Recording, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MT, alto sax / Jason Palmer, trumpet / Hans Glawischnig, bass / Johnathan Blake, drums

• 10pm: Human Time Machine ft. Ari Folman-Cohen (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 10pm: Biryani: rrao, Ayesha, Saad Ashraf, Arnav @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

__________________________________

august 16 (fri)

• 6pm: Musix + Cosmic Noise Punk Puppet Show: Retail, Content, Yeet, Cruel Children, The Lauwghters, Schlucken, Cosmic Principle, Anrrea Dune @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 7:30pm: City Farm x BOOM Collective Present Summer Series: Makaya McCraven, L’Rain (fb) @ industry city, 238 36th st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Taylor Ho Bynun 9-tette (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // THB, cornet, compositions / Jim Hobbs, alto sax / Ingrid Laubrock, tenor, soprano sax / Bill Lowe, bass trombone, tuba / Mary Halvorson, e. guitar / Tomeka Reid, cello / Ken Filiano, acoustic bass / Stomu Takeishi, e. bass / Tomas Fujiwara, drums

• 7:30pm (set #1/3): Rick Rosato / Vinnie Sperrazza / Kyle Nasser (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 7:30pm: Scrapbook (or, Why Can’t We Live Together): foci + loci, MV Carbon: Live Sound & Visual Performances @ microscope gallery, 1329 willoughby ave, bklyn

• 8pm: TIME:SPANS Festival: After Experimental Music: Okkyung Lee (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Lee, compositions, cello / Chris Corsano & Ches Smith, drums / Ganavya Doraiswamy & Sara Sherpa, voices / Maeve Gilchrist, harp / Caley Monahon-Ward, electronics & sound design / Tommy Martinez, live sound processing

• 8pm: Matthew Welch, Dan Joseph @ the park church co-op, 129 russell st., bklyn // DJ, hammer dulcimer // MW, bagpipe; originals, improvisations, arrangements of works by Philip Glass, Anthony Braxton, Alvin Lucier

• 8pm: re:nü presents: The Holy Circle, Weeknight, Dead Leaf Echo, Jelly Kelly, Romantic Thriller (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Maximum Ernst, OOF, Gates / Hollenberg / Longstreth @ ceremony 224, 224 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Harry Cloud (Solo), Ecstasy Police, Ghost Piss @ skinny apt [dm hosts], bklyn

• 8pm: Shots (LP Release), Melkings, Remnants (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn // Melkings: Jim Strong & Thomas DeAngelo; Remnants: Ryan Marino

• 8pm: The Stone Series: TIM BERNE, NIGHT #1/2: ERASER EAR (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // Mat Maneri, violin, viola / Aurora Zealand, voice, accordion / Ryan Ferreira, guitar / TB, alto, compositions

• 8pm: Eric’s House of Improv: Thomas Heberer’s X Marks the Spot (w/ McManus, Bates, Davis) (alt fb) @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., 3rd fl., mnhtn // TH, trumpet / Terrence McManus, guitar / Michael Bates, bass / Jeff Davis, drums

• 8pm: Tapeandcdrecords presents: Vermillion Slopes, Proninny, Ecstasy Police, Wave Talker, ( ) [Jeremy D. Slater] @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 8:30pm: Goldberg Residency, Night #4/5: Ben Goldberg: Quartet (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Ravi Coltrane (tenor saxophone) / Chris Lightcap (bass) / Gerald Cleaver (drums) / Goldberg (clarinet)

• 8:30pm: Koto, Sitar, Film, & Poetry: Miyama McQueen-Tokita, Jarvis Earnshaw, Bradley Eros (fb) @ synesthesia, 47 thames st. #306, mnhtn

• 9pm: Sloppy Jane, Cumgirl8, Jazzboy, Sugarlife @ the glove [dm hosts], bklyn

• 9pm: Frank/ie Consent (EP Release & Goodbye Eve), Grout, RL, Kwami @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Taylor Ho Bynun 9-tette (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // THB, cornet, compositions / Jim Hobbs, alto sax / Ingrid Laubrock, tenor, soprano sax / Bill Lowe, bass trombone, tuba / Mary Halvorson, e. guitar / Tomeka Reid, cello / Ken Filiano, acoustic bass / Stomu Takeishi, e. bass / Tomas Fujiwara, drums

• 9:30pm (set #2/3): Rick Rosato / Vinnie Sperrazza / Kyle Nasser (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 10pm: PiPiPi 1 Yr Anniversary: DJs Davide Gualandi, Adrian Rew, Erika Moss-Martin, Deep Creep @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Kode9, Lee Gamble, Akanbi b2b DJ Temporary @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

• 11:30pm (set #3/3): Rick Rosato / Vinnie Sperrazza / Kyle Nasser (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

__________________________________

august 17 (sat)

• 3pm: Ron Stabinsky / Shayna Dunkelman / Ava Mendoza @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 3pm: ABC No Rio in Exile presents: Dreamcrusher, Chaste, Cold Deck, Big Pity @ the people’s forum, 320 w. 37th st., mnhtn

• 3:30pm: Luisa Muhr presents Women Between Arts: azumi O E, Dina Maccabee, Oxana Chi (fb) @ the new school, glass box theater, 55 w. 13th st., mnhtn // No cash at door; buy tickets in advance // azumi O E / Carlo Costa / Sean Ali; Oxani Chi / Dr. Layla Zami / Mara Rosenbloom

• 4pm–12am: Third Annual Covert Metal Fest [of not metal on not covert st.] @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood // 4:40pm Gregorio Avocado Alvarez (Miami), 5 Trash Panda QC, 5:20 Dr. Evilletown, 5:40 Weighted Blanket (Lillenfeld + Speak Onion), 6 Red Diploma, 6:20 Slam Half, 6:40 Untitled Computer Syndrome Project, 7 Human Flourishing (CT), 7:20 Surf Hair, 7:40 Mezzanine Swimmers, 8 Peopling, 8:20 Switch Bitch, 8:40 NY Review of Cocksucking, 9:00 Shimmering Ice Puzzle (with guest), 9:20 Tamio Shiraishi, 9:40 DJ Name, 10 Bookworms, 10:30 Memory Dregs, 11 SSPS // DJs: 4-6 DJ David Drucker, 6-8 DJ Lorry Kikta, 8-10 DJ Papa Jivah, 10pm-12am DJ Extra Foot

• 4–11pm: Soundtown NYC Festival, Location 1/3 @ arlene’s grocery // Ushamami, Granite to Glass, Final Boss, Madame West, Kilcool, Toledo, Stolen Jars

• 4–11pm: Soundtown NYC Festival, Location 2/3 @ berlin nyc // Phil from Accounting, Mean Siders, Oj in the Yams, The Living Strange, Looms, Jonny G, HNRY FLWR

• 5pm: Sauce: Fleeting Femme, Awksymoron, Motyka, Barraco Barner (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 6pm: Postseason Franchise Records presents: Octonomy, Wther, Odyse, Soft K, Isaac Pearl @ [rsvp: postseasonfranchise at gmail] rooftop in bed-stuy, bklyn

• 6pm: South Asian Union Voltage Experiment (SAUVE), Vol. 1 (fb | alt fb) @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn // NOIA, Grey Mcmurray, Gyan Riley, VANDANA, Jeremy Malvin, Qasim Naqvi, Batry Powr, Shahzad Ismaily, Arooj Aftab, Rafiq Bhatia

• 6pm: Soundtown NYC Festival, Location 3/3 @ piano’s // Dear Ears, Cassette Spence, Best Behavior, UV Rays, Deep Sea Peach Tree

• 7:30pm (set #1/2): Kalia Vandever (CD Release) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Vandever, trombone / Lee Meadvin, guitar / Theo Walentiny, piano / Nick Dunston, bass / Connor Parks, drums

• 7:30pm: Baby’s x AdHoc Present: Sloppy Jane, The Muckers (fb) @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

[CANCELED] • 7:30pm: Ex Hex, Frankie & the Witch Fingers @ industry city

• 8pm: TIME:SPANS Festival: After Experimental Music: Matana Roberts (w/ Branch, King Vision Ultra, Fujiwara, et al.) & the International Contemporary Ensemble (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Matana Roberts, composer/performer / Jaimie Branch, trumpet / Matt Lavelle, bass clarinet, pocket trumpet / Maria Grand, tenor saxophone / King Vision Ultra, wordspeak & sampler / Roberto C. Lange, wordspeak & electronics / Tomas Fujiwara, drums // International Contemporary Ensemble (ICE): Joshua Rubin, clarinet / Ryan Muncy, saxophone / Rebekah Heller, bassoon / Levy Lorenzo, percussion / Cory Smythe, piano / n.n., cello

• 8pm: The Stone Series: TIM BERNE, Night #2/2: Quartet (w/ Maneri, Ches Smith, Ferreira) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // Mat Maneri, violin, viola / Ches Smith, drums / Ryan Ferreira, guitar / TB, alto, compositions

[SOLD OUT] • 8pm: Ears to Feed Presents: Tyvek, Public Practice, Emoji (mems PILL) @ unit j, 338 moffat st., bklyn

• 8:30pm: Goldberg Residency, Night #5/5: Ben Goldberg: Trio (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Nels Cline (electric guitar) / Tom Rainey (drums) / Goldberg (clarinet)

• 9pm: Jake&Abe, Datum Project 1 (Jack Deboe & Meshell Ndegeocello), Nidi Halum (DJ) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Kalia Vandever (CD Release) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Vandever, trombone / Lee Meadvin, guitar / Theo Walentiny, piano / Nick Dunston, bass / Connor Parks, drums

• 10pm: FRANK/IE CONSENT FAREWELL: Otto B, Frank/ie Consent, Cal fish, Steph chrysalis, Boiled wool (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood // [note: says frank/ie is cancelled, but it’s the OTHER cancelled, ha; this is still happening]

• 10pm: DJ Stingray, Brenecki, Auspex (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

• 10:30pm: 25 Years of Mercury Lounge: Bardo Pond, Sunburned Hand of the Man (fb | alt fb) @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 11pm: sen.si.tive: Tygapaw, False Witness, Gooddroid @ public records, 233 butler st., bklyn

__________________________________

august 18 (sun)

• 3pm: La Jungla BX x Living Artists x Hydropunk present A Bx Punk Show for Yemen, ft. Passive Aggressive, Griffy Jones, Channel 63, Big Pity, Not Amused, & more @ 3206 3rd ave, bronx // + Clara Joy, Wildsleep, P.R.O.G.R.A.M., Dreamcrusher, The Employees, Clovis, Duefunk, Statik Vision, Elena Wow, Hello Mary, Nega Bomb, Ryan Laetari, The 1+2, NFL, Fairy God, & more

• 3pm: Unstructured x NOISE (Music, Video, Art): Shu Ohno (ft. Gil Kuno) @ usagi ny gallery, 163 plymouth st., bklyn

• 4pm: 3rd Sunday Jazz presents Musique Libre Femmes: Pyle / de Brunner / Silvano / Baum @ 6bc botanical garden, 624 e. 6th st., mnhtn // Cheryl Pyle, c flute, alto flute / Claire de Brunner, bassoon / Judi Silvano, voice  / Jamie Baum, alto flute

• 6pm: Goldberg/ Jermyn/ Ferreira, Wright/ Lipson/ Evans @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // Ben Goldberg, clarinet / Simon Jermyn, guitar / Ryan Ferreira, guitar; Jack Wright, sax / Evan Lipson, contrabass / Michael Evans, drums

• 6pm: Eytan Mirsky, Logan X @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 7pm: other plastics (Dominic Coles & Hunter Brown), Luisa Muhr & C Lavender @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // OP w/ “hybrid analog / digital feedback network. Signals from hacked instruments, no-input mixer, & salvaged appliances … [software] processes & alters original signals” // LM, voice & movement & CL, electronics, percussion, gong

• 7pm: Max Johnson’s Heroes Trio (w/ Jason Rigby, Jeff Davis) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 8pm: TIME:SPANS Festival: After Experimental Music: Bent Duo, Deerhoof (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Bent Duo: Bill Solomon, percussion & David Friend, piano; Deerhoof: John Dieterich, guitar / Satomi Matsuzaki, voice / Ed Rodriguez, guitar / Greg Saunier, drums / Caley Monahon-Ward, electronics

• 8pm: AdHoc Presents: Joanna Sternberg (Record Release), Miwi La Lupa, Utsav Lal, Allegra Krieger (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 9pm: Tyvek, Honey Radar, Brandy, P.E. (mems PILL + Eaters) @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm: Zach Puls, Gesserit, Andy Ferro, Teenage Afterglow, War Violet @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 11pm: Contra, Thanks God, Food Corps, Channel 63, Deli Girls, Nurse, Surf Gang, Murder Pact @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

august 19 (mon)

• 6pm: a glassy ruckus, Alex D. Goldberg (w/ Dan Kleederman, Ben Chapoteau-Katz), Naeemah Z. Maddox, stepančić gidron (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood // a glassy ruckus: Jesse Greenberg / Emily Bookwalter / Maddox

• 6:30pm: Emerging Artists Series: Jake Richter Trio (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // Connor Evans, guitar / Mathias Højgaard Jensen, bass / JR, drums

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1288 myrtle ave, bklyn // 7pm Prawit Siriwat, guitar / Eva Lawitts, bass / Colin Avery Hinton, drums; 8pm Stephen Gauci, tenor sax / Sandy Ewen, guitar / Adam Lane, bass / Kevin Shea, drums; 9pm David Leon, alto sax / Kenny Warren, trumpet / Garrett Wingfield, sax / Davy Lazar, trumpet; 9:45pm Warren, trumpet / Matthias Pichler, bass / Satoshi Takeishi, drums; 10:45pm Darren Johnston, trumpet / Simon Jermyn, electric bass / Alex Wyatt, drums; 11:30pm James McKain, tenor sax / Kevin Murray, drums

• 7pm: Federico Balducci, Ian Bouras, Isasa, Magic Tuber Stringband (fb) @ synesthesia, 47 thames st. #306, bklyn

• 8pm: Ben Goldberg & Ingrid Laubrock, Ryan Ferreira (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 8pm: Tall Tapes #2: Ryan Kayhart (Tape Release), Winj (Tape Release), 2uarm, Painted Faces, Moth Eggs, Peopling, & more @ the glove [dm hosts], bklyn

• 8pm: TIME:SPANS Festival: Bozzini Quartet (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Clemens Merkel, violin / Alissa Cheung, violin / Stéphanie Bozzini viola / Isabelle Bozzini, cello

• 8:30pm: Hit-Run Drivers, Bowel Erosion, Coagulative Necrosis, & more @ hart bar, 538 hart st., bklyn

__________________________________

august 20 (tues)

• 6pm: Warm Monument: Mallie Sanford, Michael Zalnowski, Kevin Durkin @ the living gallery, 1094 broadway, bklyn

• 7pm: Floordoor Records pres New Releases by: Wsabi Fox, Public Speaking, Dead Rider, A Bunch of Dead People (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn // RELEASES: Wsabi Fox: music video release; PS: release; DR & ABoDP: Split 7″ // Wsabi PWR3: Jennae Santos, vox, guitar, fx / Eva Lawitts, bass / Ricky Petraglia, drums

• 7:30pm: The Nels Cline 4 (~$) (fb) @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 7:30pm: Toebow, Miracle Sweepstakes, Isaac Gillespie @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 8pm: Dave Scanlon, Kateboard (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8pm: TIME:SPANS Festival: TALEA Ensemble, Lorraine Vaillancourt (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Ft. Barry J. Crawford, Arthur Sato, Rane Moore, Marianne Gythfeldt, Gleb Kanasevich, Adrian Morejon, Jenny Ney, Sam Jones, Kevin Fairbairn, Matthew Gold, Alex Lipowski, Nuiko Wadden, Stephen Gosling, Emilie-Anne Gendron, Leah Asher, Hannah Levinson, Chris Gross, Evan Runyon, David Adamcyk, Sam Torres, Sam Wolk

• 8pm: GHÜLA (Tour Kickoff), Dreamcrusher, Decisions, Leper Jenny @ the broadway, 1272 broadway, bklyn // + [Possibly?] Sub Space, Tantrum

• 8pm: AdHoc Presents: Cut Worms (solo acoustic), Kyle Avallone (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 8pm: Halyards Jazz Tuesdays: Akira Ishiguro Quartet @ halyards, 406 3rd ave, bklyn // AI4tet: Kyle Nasser, sax / Pablo Menares, bass / Jochen Rueckert, drums / Akira Ishiguro, guitar, composition

[POSTPONED 9.4] • 8pm: Annual BarrSheaDahl: Mick Barr / Kevin Shea / Tim Dahl, Failed Feelings (Ospovat, Nelson, Lopez), Erik Malave @ max fish, 120 orchard st., mnhtn // FF: Sam Ospovat / Matt Nelson / Brandon Lopez

• 8:30pm: Jonny Polonsky @ rockwood music hall, stage 3, 185 orchard st., mnhtn

• 9pm: Animah, Video Daughters, Irrevery, ESSi @ the glove [dm hosts], bklyn // Projections by Anneka Goss, Preston Spurlock

• 9pm: Working Mystics, Carter / Farberman / Kid Millions, Goldberg / Ferreira / Smith @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn // 9pm, WM: Dave Sewelson, bari sax / Daniel Carter, horns / Aron Namenwirth, guitar; 10pm: Carter / Brad Farberman, guitar / Kid Millions, drums; 11pm: Ben Goldberg, clarinet / Ryan Ferreira, guitar / Ches Smith, drums

• 9pm: Swamp People, I Sang to You and the Moon @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn // SP: Ben Goldberg, clarinet / Gregg Belisle-Chi, guitar / Andy Clausen, trombone; IStY&tM: Chelsea Crabtree, vocals / Belisle-Chi / Chloe Rowlands, trumpet / Clausen

__________________________________

august 21 (weds)

[POSTPONED] • 6pm: PopGun Presents: Laraaji, GABI (fb) @ elsewhere rooftop, 599 johnson ave, bklyn

• 7pm: RighteousGIRLS (ft. Wilkins, Dunston, Dutton) (fb) @ joe’s pub, 425 lafayette st., mnhtn // RG: Gina Izzo, flute & Erika Dohi, piano ++ Immanuel Wilkins, saxophone / Nick Dunston, bass / Jeremy Dutton, drums

• 7:30pm (set #1/2): Kris Davis & Julian Lage, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 8pm: Freedom for Immigrants Benefit, ft. Nat Baldwin, 75 Dollar Bill, Brandon Lopez / Brandon Seabrook / Gerald Cleaver (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn // ft. Secret Guest, anagram Batman Roaster

• 8pm: The Pavone-Mendoza Summer Series presents: MV Carbon, Cygnus X-1 (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // Cynus X-1: Brandon Seabrook / Henry Fraser / Chuck Bettis

• 8pm: No Land/ Joanna Mattrey/ Jarrett Gilgore Trio, Aquiles Navarro & Tcheser Holmes, Lucha @ the record shop, 360 van brunt st., bklyn // Photography: Imani Nikyah

• 8pm: Jazz Wednesdays: Mark Shim Trio (w/ Matt Brewer, Damion Reid) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn

• 8pm: TIME:SPANS Festival: Yarn/Wire, TALEA, Lorraine Vaillancourt (fb) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // Yarn/Wire: Russell Greenberg, Ian Antonio, percussion / Ning Yu, Laura Barger, piano ++ Talea Ensemble: Lorraine Vaillancourt (conductor), Barry J. Crawford, Arthur Sato, Rane Moore, Marianne Gythfeldt, Adrian Morejon, Jenny Ney, Sam Jones, Kevin Fairbairn, Alex Lipowski, Matthew Gold, Nuiko Wadden, Stephen Gosling, Emilie-Anne Gendron, Leah Asher, Hannah Levinson, Chris Gross, Evan Runyon, David Adamcyk, Sam Torres

• 8pm: Kenny Warren Trio (w/ Matthias Pichler, Satoshi Takeishi) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 8pm: Marlboro Slipstream Group (Matan Rubinstein, Jake Charkey, Andrew Greenwald, Ned Rothenberg) (fb) @ soapbox gallery, 636 dean st., bklyn // MR, piano, electronics / JC, cello / AG, drums, percussion / NR, winds

• 8pm: Glass Slipper, Nice Knife, Rye Pines, Ashjesus @ our wicked lady, 153 morgan ave, bklyn

• 8pm: The Ballet (Album Release), Wild Yawp, Emily Ritz @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 8:30pm: Roberts Residency, Night #1/4: Matana Roberts with Gerald Cleaver: Schema I and II @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Roberts (sax) & Cleaver (drums)

• 9pm: Maya Hawke (Single Release), Tōth @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9:30pm: Eve Essex, NYOBS (fb) @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 9:30pm (set #2/2): Kris Davis & Julian Lage, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: Off-Brand #20: Yoni Kretzmer Quartet, Pluto’s Lawyer @ branded saloon, 603 vanderbilt ave, bklyn // YK4: Kretzmer, saxophone / Darren Johnston, trumpet / Shanir Ezra Blumenkranz, bass / Weasel Walter, drums; PL: Davy Lazar, trumpet, compositions & Kate Gentile, drums, perc

• 10pm: pure immanence xxxvii: pure immanence, damon bradley, katie rex @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

august 22 (thurs)

• 5pm: Sauce: Caitlin Cawley, MediaQueer, Satin Bower (Maeve Schallert & Luke Haaksma) (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 6:30pm: Emerging Artist Series: Lisa Hoppe plays (mostly!) Mingus (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // Gaya Feldheim Schorr, trumpet / Aaron Edgcomb, drums / Hoppe, bass

• 7pm (bill #1/2): Rema Hasumi (Album Release) (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 7pm: Double Happiness: Super Hit, Jadelain @ commend, 172 forsyth st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Kris Davis & Julian Lage, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 7:30pm: Amos Lee & Jae Han perform works by Sibelius, Piazolla, Frank @ soapbox gallery, 636 dean st., bklyn // AL, violin & JH, piano

• 8pm: GRID, Mezzanine Swimmers, Dog, TBHQ @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: Lina Tullgren (Record Release), Carlos Truly, .michael. @ rough trade nyc, 64 n. 9th st., bklyn

• 8pm: BK Bazaar presents: Rubella Ballet, Haram, Blu Anxxiety, Wisteria, Miedo (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Laser Background, Privacy Issues, Izzy True, [Secret Guest] @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 8pm: Relix & Joel Harrison Present Alternative Guitar Summit: The Music of Woodstock 50 Years After, ft. Joel Harrison, Nels Cline, Brandon Seabrook, Vernon Reid, & more (fb) @ brooklyn bowl, 61 wythe ave, bklyn

• 7pm: Bill Callahan (~$) @ webster hall, 125 e. 11th st., mnhtn // [w/ surprise guest!]

8:30pm: Roberts Residency, Night #2/4: Matana Roberts with Ava Mendoza: Schema III and IV @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Roberts (sax) & Mendoza (guitar)

• 8:30pm (bill #2/2): iT Boy, Zachary Paul, Benjamin Louis Brody (ft. Aimée Niemann & Nick Lenchner) (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 8:30pm: Daddies, QWAM, Kissed By An Animal, Ashjesus @ gutter bar, 200 n. 14th st., bklyn

• 9pm: Ende Tymes presents: The Powers (ft. Ultra Violet), Bob Bellerue, Asha Sheshadri & Michael Foster, Nick James Scavo @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm (2 sets): Brandon Ross’ Breath of Air @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // BR, electric guitar / Charlie Burnham, violin / Warren Benbow, drums

• 9pm: Ambrose Getz (fb) @ rockwood music hall stage 2, 196 allen st., mnhtn // Ambrose Getz / Ben Silashi, drums / Micha Gilad, keys / Lisa Hoppe, bass

• 9pm–3am: Huerco S [All Night] @ public records, 233 butler st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Kris Davis & Julian Lage, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

__________________________________

august 23 (fri)

[24-HR SHOW] • 12pm–12am: DRTY SMMR PRESENTS: NDLSS SMMR @ 1198 myrtle ave, bklyn // ft. mandy * sic tic * i.o.d. * privacy issues * conscious cadence * chicklet * mariposucia * monsters of brooklyn * skullf*cker * afropanther * macy rodman * parrot dream * anna altman * anchoress syndicate * safra * sentry sinvil * baghir * olu sado * akin hayes * lxno * ajo * trick papi * cyty west * tyler diaz * boiled wool * mean street * debbiedahmer * smhoak mosheein * pvssyheaven * hangingoutisspendingmoney * cristy road * defenestry * mijori * sweatybynature * dominant jeane * daily therapy * vivienne * fashion by ch69s * comedy curated by L * readings curated by neon + andrea + more!

• 7pm: Wonders of Nature presents: Nina Dante + Bethany Younge, Zachary Paul, Du.0 (Aimée Niemann & Charlotte Munn-Wood) @ littleneck outpost williamsburg, 855 grand st., bklyn

• 7pm: The Moon Represents My Heart pres. Experiments in Noise: Charmaine Lee, C. Spencer Yeh, Daren Ho (fb) @ museum of chinese in america, 15 centre st., mnht

• 7pm: Katie Martucci, Mackenzie Shivers (fb) @ rockwood music hall, stage 2, 196 allen st., mnhtn // Ft. Rob Taylor, Camellia R Hartman, Darian Thomas, Drew Krasner, Caroline Kuhn, Yuka Tadano, Cody Rahn, Claire Wellin, Pearl Rhein, Jon Chen

• 7:30pm: MMXIX Summer Performance Series, Night #1/3: Nick Scavo, DeForrest Brown, Jr. & Dylan Scheer, Drumloop (fb) @ 94 allen st., mnhtn

• 7:30pm: We Out Here: Performances by Julia Santoli, Nina Isabelle, Honey Jernquist, Gemica Rosenberg, & more @ the ear, 255 boerum st. #1, bklyn // Art & installations by Esther Neff, Iliana Ortega, Diana Ayala

• 7:30pm: Frank LoCrasto, Morricone Youth, Ryan Scott @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Charles Altura, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Altura, guitar / Philip Dizack, trumpet / Eden Ladin, piano / Matt Brewer, bass / Kendrick Scott, drums

• 7:30pm: Underground Horns @ groove, 125 macdougal st., mnhtn

• 8pm: The Stone Series: JULIAN LAGE, Night #1/2, with Marc Ribot (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Apositsia Orchestra Record Release & Listening Session, ft. performances by Peter Stampfel & Dok Gregory @ synesthesia, 47 thames st. #306, bklyn

• 8pm: Nutrients, Taxi Vision, Color Prints, Calisthenics, Linda Gardens, & more @ rubulad [dm hosts], bklyn

8:30pm: Roberts Residency, Night #3/4: Matana Roberts with Liberty Ellman: Schema V and VI @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Roberts (sax) & Ellman (guitar)

• 8:30pm: AdHoc Presents: The Glow, Why Bonnie, Long Neck, Horror Movie Marathon (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8:30pm: Lolo Shang, Seldomo, Raavi & the Houseplants, Verdigrls @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 9pm: Sweet Baby Jesus, Gustaf, The Knee-Jerk Reaction, Simple Town @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm: Zack Nestel-Patt Group (w/ Kenji Herbert, Dayeon Seok) @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn

• 9pm: My Three Dads, EAT, Chum @ red hook roxx, 46 beard st., bklyn

• 9:30pm: didi, Mallrat, Gobbinjr @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 9:30pm (set #2/2): Charles Altura, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Altura, guitar / Philip Dizack, trumpet / Eden Ladin, piano / Matt Brewer, bass / Kendrick Scott, drums

• 10pm: Galcher Lustwerk, Will DiMaggio, DJ Healthy @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Outer Ear Projects Pres: Hieroglyphic Being [Live PA], Kalawila (fb) @ public records, 233 butler st., bklyn

• 11pm: BOUND NYC X Elements presents: Rebekah, Silent Servant (Live), Katie Rex, Paul Birken, Tygapaw, Elle Dee, & more @ elsewhere hall / zone one / loft, 599 johnson ave, bklyn

• 11pm: Robber Crabs @ the red room, 85 e. 4th st., 3rd fl., mnhtn // Elijah Shiffer, sax, vocals / James Wengrow, guitar / Simón Willson, bass / Eladio Rojas, drums

• 11pm: JK Flesh (Live), Confines (live), DJs Moral Extrication + No Dawn (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

__________________________________

august 24 (sat)

[24-HR SHOW] • 12am–12pm: DRTY SMMR PRESENTS: NDLSS SMMR @ 1198 myrtle ave, bklyn // ft. mandy * sic tic * i.o.d. * privacy issues * conscious cadence * chicklet * mariposucia * monsters of brooklyn * skullf*cker * afropanther * macy rodman * parrot dream * anna altman * anchoress syndicate * safra * sentry sinvil * baghir * olu sado * akin hayes * lxno * ajo * trick papi * cyty west * tyler diaz * boiled wool * mean street * debbiedahmer * smhoak mosheein * pvssyheaven * hangingoutisspendingmoney * cristy road * defenestry * mijori * sweatybynature * dominant jeane * daily therapy * vivienne * fashion by ch69s * comedy curated by L * readings curated by neon + andrea + more!

• 1pm–9pm: Grunchstock: Woodstock ’99 20th Anniversary, ft. Ninjasonik, The Death Set, Unstoppable Death Machines, Orthopedic Cranial Engagement, & many more @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 2:30pm: Loren Connors, Nod, Pengo, Rob Noyes @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn // Nod: Joe Sorriero, guitar, vocals / Tim Poland, bass / Brian Shafer, drums; Pengo: John Schoen / Jason Finkbeiner / Nuuj / Joe Tunis

• 3pm: Pianist Showcase: David Berkman, Pablo Estigarribia, Mike Bond, Jin Joo Yoo (fb) @ soapbox gallery, 636 dean st., bklyn

• 3pm: Charlie Parker Jazz Festival x SummerStage: Dee Dee Bridgewater, Ravi Coltrane, Quiana Lynell, Reclamation (Camille Thurman, Nikara Warren, Brandee Younger) @ summerstage, marcus garvey park

• 6–10pm: PUBLIC VISUALS 3: Live A/V Performances by conundrumer, Gil Kuno, Testu Collective, & more (fb) @ synesthesia, 47 thames st. #306, mnhtn // ÉMU, Toru Izumida, Fernando Molina, conundrumer, Gil Kuno, circler + on_holiday, Testu Collective, Seungjin Lee

• 6pm–2am: QUAD: an immersive sound + vision installation, ft. BCGEO, + DJs Love Injection, Miho Hatori, Matt Werth, Bryce Hackford, & more @ ace hotel, 20 w. 29th st., mnhtn // “installation curated by Kamran V Cykik & Mark McNeill ft. a 4-speaker immersive sound playback with reactive visuals by Alex Pelly” // “Audio works include Suzanne Ciani’s comeback quadraphonic Buchla modular synth performance recording … exclusive spatialized mixes … fully enveloping field recording”

• 6pm: Michael Jenner & Brian Prunka (w/ Schlegelmilch, Kell, Sperrazza) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 7pm–2am: Material Girls, Funcrusher, RICHIE BEANZ, The Down & Outs, Ruby Wave, Sol Sop @ hartstop [dm hosts], bushwick, bklyn

•7:30pm: MMXIX Summer Performance Series, Night #2/3: G/N/O, Derek Baron, 7038634357 (fb) @ 94 allen st., mnhtn

• 7:30pm: Woodward Session #2: Ella Mar, Michael Beckett @ [dm hosts], bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Charles Altura, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Altura, guitar / Philip Dizack, trumpet / Eden Ladin, piano / Matt Brewer, bass / Kendrick Scott, drums

• 8pm: Ears to Feed Presents: Weeping Icon, Chat Logs, Parlor Walls, Ornament (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Stimulus Progression 21: James McKain & Kevin Murray, Daonne, Michael Hendley @ mirror in the woods tea house, 575 union st., bklyn // JM, saxophone & KM, drums; Daonne, voice, movement; MH, electronics

• 8pm: Sannhet, Alberich, Lussuria @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: The Stone Series: JULIAN LAGE, Night #2/2, with Eric Doob (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Animal Show, Material Girls, Cindy Cane @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: Gauche, Public Practice, Dumb Wolves @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8:30pm: Thanks God, Grooming, Sweetzach, afterlife.online, Contra, Food Corps, Nullobite, Last Boss @ wonderville, 1186 broadway, bklyn

8:30pm: Roberts Residency, Night #4/4: Matana Roberts with Vijay Iyer: Schema VII and VIII @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Roberts (sax) & Iyer (piano)

• 8:30pm: Jan Jelinek: live score to video by Tony Cokes (fb) @ the shed, 545 w. 30th st., mnhtn

• 9pm: Sibing, Cube, Dollhouse, Running, Conduit, Moovy @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm: Guido x Gallexii, Holy Wisdom LLC, Young Boy Dancing Group Workshop, Khallee, Ray Toyota on piano, & more @ trevorshaus [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Charles Altura, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Altura, guitar / Philip Dizack, trumpet / Eden Ladin, piano / Matt Brewer, bass / Kendrick Scott, drums

• 9:30pm: Nutrients, boiled wool, Power Funeral, Julep Maisey @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 10pm: B2Bs: Tcheser Holmes, Aquiles Navarro, Casio, Sweaty By Nature @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 10pm: Juliana Huxtable, Heidi Sabertooth (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth, queens

• 10pm: UNSEELIE x Health Center Present: Killavesi, CHAi-t, H+ Ricky, lilfreeky, Dasychira, 2K90 @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 10pm: Circle Of Live: Collaborations & Improvisations by (Âme Live), Mathew Jonson, Sebastian Mullaert, Dorisburg, Amp Fiddler @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth, queens

• 10pm: XIAO MA PARTY ZONE 1 YR ANNIVERSARY: Tawan KB, Reginald, Ren G, ALIAS (vveiss + deflector) @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: In the Dark: Jasmine Infiniti, Bergsonist, False Witness @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Physical Therapy, Henning Baer, Yuki @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

__________________________________

august 25 (sun)

• 3pm: Carl Allen’s Art Blakey Tribute, George Coleman Trio, Fred Hersch, Lakecia Benjamin @ tompkins square park, mnhtn // CAABT: Allen / Jeremy Pelt / JD Allen / Eric Reed / Peter Washington

• 4:30pm: Anaïs Maviel / Megan Schubert / Gelsey Bell / Yoon Sun Choi @ the tank, 312 w. 36th st., mnhtn

• 6pm: Violeta Garcia/ Arias/ Nebbia/ Mattrey, Rubinstein/ Parker/ Murray (rpm fb) @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // Aaron Rubinstein, guitar / William Parker, bass / Kevin Murray, drums; Violeta Garcia, cello / Diana Arias, bass / Camila Nebbia, sax / Joanna Mattrey, viola

• 6pm: Soon #2: Thessia Machado, Travis Johns, Viola Yip, Hey Exit @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 6pm: Club Corrupt pres: Deflector, Din/Void, Lil Cancelled, Skyshaker, Syanide, TRNSGNDR/VHS, Via App, vveiss @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6:30pm (main room): @TignorTronics Presents: Sontag Shogun, Black Taffy (ft. visuals by Brian Tomerlin), Metavari, Earthen Sea (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: The NYChillharmonic (ft. Sara McDonald), The Westerlies with Theo Bleckmann (fb) @ joe’s pub, 425 lafayette st., mnhtn // TW: Riley Mulherkar & Chloe Rowlands, trumpet / Andy Clausen & Willem de Koch, trombone

• 7:30pm: MMXIX Summer Performance Series, Night #3/3: Aki Onda & Loren Connors, Yuji Agematsu & Marico Kondo (fb) @ 94 allen st., mnhtn

• 8pm: AdHoc Presents: Winona Forever, Coco Verde, pecas (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Turbo Goth, Good In The Dark, I Am The Polish Army, Veda Rays @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 9pm: Garrett Wingfield’s Octopod, Jeff Davis Trio, Ochion Jewell Group @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn // 9pm, GWO: David Leon, saxes / Yuma Uesaka, saxes / GW, saxes, compositions / Davy Lazar, trumpet / Kalun Leung, trombone / Nick Saia, guitar / Aaron Holthus, bass / Colin Hinton, drums; 10pm, JD3: Jason Rigby, tenor / Matt Pavolka, bass / JD, drums, compositions; 11pm, OJG: OJ, tenor / Jeong Lim Yang, bass / Qasim Naqvi, drums

• 9pm: Ember & His Orchestra, Time Stalkers, Joe Pera (Comedian), Zhe Zhe (live), DJ Forever (Haley Dahl of Sloppy Jane) @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm: Shake the Baby Til the Love Comes Out, Two Headed Girl, Big Scary Indian, Radio Shock @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: Charlie Rauh & Cameron Mizell (ft. Ess See), Frost Trio @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn // F3: Alex Topornycky / Lucas Saur / Dominic LaMorte

__________________________________

august 26 (mon)

• 7pm: Psychic Graveyard, Flying Luttenbachers, Soul Glo (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1288 myrtle ave, bklyn // 7pm Rick Cutler, drums / Vinnie Zummo, guitar / David Katzenberg, bass; 8pm Stephen Gauci, tenor sax / Jessica Ackerley, guitar, electronics / Adam Lane, bass / Kevin Shea, drums; 9pm Violeta Garcia, cello / Brandon Lopez, bass / Leila Bordreuil, cello; 9:45pm Eli Wallace, keyboard, synth / Joe Moffett, trumpet / Joanna Mattrey, viola / Carlo Costa, drums; 10:45pm Matt Lavelle, trumpet / Tcheser Holmes, drums / Evan Crane, bass; 11:30pm Camila Nebbia, tenor sax / Kenneth Jimenez, bass / Vinnie Sperrazza, drums

• 7:30pm: {POE}: Theatrical Concept Album [Workshop Presentation] @ south oxford space [a.r.t./new york], 138 s. oxford st., bklyn // rsvp: theculpritstheatre at gmail dot com // Composers: Chapman/Sirna-Frest, Hanaé, Erynn Legna McLeod, Wsabi Fox, Calvin Rezen // Actors: Kate He, Mackenzie Jones, Ashton Muñiz, Sky Smith, Marielle Young

• 8pm: Lily Maase’s The Reckoning, Sam Seeger @ max fish, 120 orchard st., mnhtn // Andrey Cheggi Chegodaev, vox / Lily Maase, guitar, songs, vox / Tia Vincent-Clark, guitar / Nick Jost, bass / Kyle Jacques, drums

• 8pm: Brook Pridemore, Echo Moth, Byrne Bridges, Period Piece @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 9pm: LAST WEEK OF GLOVE: Decisions, Eat, Not Amused, Annie Blech & The Delivery @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm (2 sets): Yoon Sun Choi & Jacob Sacks (w/ Wollesen): Restless Spirits (fb) @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // YSC, voice / JS, piano / Kenny Wollesen, drums

__________________________________

august 27 (tues)

• 6pm: PopGun Presents: Laraaji, GABI (fb) @ elsewhere rooftop, 599 johnson ave, bklyn

• 6:30pm: Emerging Artists: Yuma Uesaka / Alec Goldfarb / Steven Crammer (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // YU, sax / AG, guitar / SC, drums

• 7pm: PHARMAKON (Record Release), Sibling, Channel 63, Jackson-Pratt, DJ Mind Decay (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7pm: Michaël Attias / Sean Conly /  Francisco Mela (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 7pm: PopGun Presents: Hypoluxo, Yohuna, smut, Oceanator (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 7:30pm: rbke (rebecca el-saleh), Youbet, Good Intentions @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn // GI: Sam Decker / Gregg Belisle-Chi / Dov Manski / Luke Bergman / Dave Flaherty

• 7:30pm (set #1/2): Johnathan Blake & Pentad, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // JB, drums / Immanuel Wilkins, alto sax / David Virelles, piano / Joel Ross, vibraphone / Dezron Douglas, bass

[SOLD OUT] • 7:30pm: Jan Jelinek + Patricia [Ghostly] @ public records, 233 butler st., bklyn

• 8pm: THE SUBMISSIVES, Straw Pipes, Solo Termite (mem. Sediment Club), Kate Mohanty @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 8pm: Brittain Ashford, Jeff Tobias, Dave Ruder (w/ Karen Waltuch, Mara Mayer) @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: DJ MRK GRRL, Dreamcrusher, EEL TANK, Lust$ickpuppy, King Vision Ulta, Bonnie Baxter, OrbKa (DJ Set) (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Halyards Jazz Tuesdays: Caroline Davis / Pablo Menares / Allan Mednard, Perry / Kolker / Menares / Voglino @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8pm: Brooklyn Maqam Hang: Kane Mathis @ sisters bklyn, 900 fulton st., bklyn

• 8:30pm: Shoko Nagai & Satoshi Takeishi: ABYSM (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 9pm: LAST WEEK OF GLOVE: Palm, Joey Pizza Slice, The Cradle, JWords, Water From Your Eyes, DJ Ted Kamal @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Johnathan Blake & Pentad, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // JB, drums / Immanuel Wilkins, alto sax / David Virelles, piano / Joel Ross, vibraphone / Dezron Douglas, bass

• 10pm: New World Disorder presents: Princess Peggie, Grumpylilshit, TRNSGNDR/VHS, Jasmine Infiniti @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

august 28 (weds)

• 10am–10pm: TIME:SPANS Festival x Goethe-Institut New York present: Marino Formenti: NOWHERE [Final Day] (fb) @ the goethe-institut ny library, 30 irving pl., mnhtn // livestream // “Formenti performs, eats, sleeps, and lives … all in the same space” // Works by J.S. Bach, J. Cage, L. Couperin, M. Formenti, G. Frescobaldi, F. El Atrache, B. Eno, J. Froberger, M. Feldman, Nirvana, & more

• 6pm (back room): Center For Psychic Technology Presents: King Vision Ultra, Dreamcrusher, Sour Spirit, Shame, Syanide (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6pm (bar): Amphora Presents: Thanks God, Airport Blanket, TheyWolf666 vs SweetZach (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6pm: Joey Kendrick Small Group @ silvana, 300 w. 116th st., mnhtn // JK / Gideon Forbes / Connor Evans / Dabin Ryu / Philip Wailes / Jake Richter

• 6:30pm: John Zorn’s Stone Series: Fred Frith & Heike Liss: Drawing Sound (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7pm: Avant Mic: Yana Davydova, Vito Ricci, Tyler Mashek, Jetcrops, Daniel Lawrence, Austin, Juice, G.T. Arpe @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Johnathan Blake & Pentad, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // JB, drums / Immanuel Wilkins, alto sax / David Virelles, piano / Joel Ross, vibraphone / Dezron Douglas, bass

• 8pm (2 sets): Mingjia & Matt Mitchell @ ibeam, 168 7th st., bklyn

• 8pm: Max Jaffe, Mistresses (Arone Dyer), Methods Body (John Niekrasz & Luke Wyland) @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8pm: PopGun Presents: Gemma, mmeadows, Uni Ika Ai (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 8pm: Dead Tooth, Ashjesus, Def.GRLS, L.A. Dies, Dover & the Elevators @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 8pm: Gabe Goodman, Joanna Sternberg, Another Michael (solo) (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Jazz Wednesdays: Lage Lund Trio (fb) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn // LL, guitar / Ben Street, bass / Anwar M. Marshall, drums

• 8:30pm: EARS OPEN: Stranger Days (Adam O’Farrill, Xavier Del Castillo, Walter Stinson, Zack O’Farrill) (fb) @ public records, 233 butler st., bklyn // AO, trumpet / XDC, tenor sax / WS, bass / ZO, drums

• 9pm: LAST WEEK OF GLOVE: Sunwatchers, James Brandon Lewis Trio, Ornament @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn // JBL3: JBL, sax / Warren G. “Trae” Crudup III, drums / Luke Stewart, bass; Ornament: Joe DeNardo

• 9:30pm (set #2/2): Johnathan Blake & Pentad, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // JB, drums / Immanuel Wilkins, alto sax / David Virelles, piano / Joel Ross, vibraphone / Dezron Douglas, bass

__________________________________

august 29 (thurs)

• 5pm: Sauce: Chukwu (w/ Andres Valbuena), Rose Generoso, Amina Iro, Justin Hood (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 5pm: Harlem Jazz and Music Fest: Legacy, Troubled Mal, Young Devyn, & more @ the adam clayton powell, jr. state office building, 163 w. 125th st., mnhtn

• 6:30pm: Mingjia & Nick Dunston, María Grand & Naïma Mazic (fb) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // Chen, vocals & Dunston, bass

• 7pm: Fay Victor Sings Ornette Coleman (w/ Darius Jones, Sean Conly) (fb) @ 55 bar, 55 christopher st., mnhtn // FV, vocals / DJ, sax / SC, bass

• 7:30pm: Fieldings (EP Release), Secret Sibling, Noods, Wsabi MF Boss @ [rsvp rubulad at outlook dot com for address], bklyn

• 7:30pm: Big Business, A Deer A Horse, Night #1/2 (w/ Part Chimp) (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Eric’s House of Improv pres: Ingrid Laubrock / Eli Wallace / Drew Wesely (fb) @ 244 rehearsal studios, 244 w. 54th st., 10th fl., mnhtn // IL, sax / EW, piano / DW, guitar

• 8pm: Reaches, Dead Tooth, Painted Faces, Chorty Hartle @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: Elevtr x Indie Bushwick Present: Alex D Goldberg (w/ Dan Kleederman), RIIOS, The Shamponies, Thaddeus Lowe @ friends & lovers, 641 classon ave, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Kenny Wollesen’s Vibratitos (w/ Jeong Lim Yang, Oscar Noriega) @ russ & daughters, 127 orchard st., mnhtn // KW, vibraphone / JLY, bass / ON, percussion

• 8pm: ARPALICE, Veda Rays, Winkie @ gran torino, 131 berry st., bklyn

• 8pm: BRM Weekly: Mysore Karthik & Arun Ramamurthy (fb) @ jalopy theatre, 315 columbia st., bklyn // MK, violin / AR, violin / KS, mridangam

• 8pm: Cyanide Tooth, Lola Pistola, Bloody Show, James McKain & J. Guy Laughlin @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 9pm: LAST WEEK OF GLOVE: Blu Anxxiety, Octonomy, Greem Jellyfish, H.B.I.C., Grout, Julia Santoli, Lachane, Bernard Herman, Holy People, Animah, DJ Bazookamane @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm: Sailor Kannako, Whatman, Bookworms, Die Reihe, Gaul Plus @ 444club, 4 irving ave, bklyn

• 9pm: Funneled Smoke presents: January Hunt (live), 0.001, DJ Headache, Burner Account, Serpent In A Straight Line (live), Pieridian Pool (live), System Preferences, Night Shift Nurse (projections) @ [rsvp for address], ridgewood

• 9pm: Djrum, Blazer Soundsystem (fb) @ public records, 233 butler st., bklyn

• 9pm: Gnarcissists, CumGirl8, MALA VISTA (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

__________________________________

august 30 (fri)

• 7pm: New Improvised Configurations: Various Arrangements of Violeta Garcia, Sam Weinberg, Henry Fraser, Sandy Ewen, Brandon Seabrook, John McCowen, Nathaniel Morgan, Joanna Mattrey @ unnameable books, 600 vanderbilt ave, bklyn

• 7pm: Choose Your Own Concert Adventure ++ Breakaway, Marc Edwards & Slipstream Time Travel (fb) @ synesthesia, 47 thames st. (buzz #306), bklyn // CYOCA: “a series where the audience [decides what musicians will play] … fill[ing] out short cards … oriented around different musical themes or genres”

• 7:30pm (bill #1/2): LAST WEEK OF GLOVE: JOHN ZORN (Ft. Elsaffar, Hollenberg, Hanes, Lopez, Chase) @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn // ZORN TIME, NOT GLOVE TIME; 8:30pm latest start // John Zorn, sax / Amir Elsaffar, trumpet / Matt Hollenberg, guitar / Simon Hanes, bass / Brandon Lopez, bass / Brian Chase, drums

• 8pm: Invocation: Lester St. Louis, Cecilia Lopez & Michael Foster, Drew Wesely @ mirror in the woods, 575 union st. #a, bklyn // LSL: solo cello, electronics; CL, keyboard, electronics & MF, saxophones, objects; DW, visuals

• 8pm: Melting Point 1Yr Anniversary & Al Otro Lado Fundraiser ft. Dreamcrusher, Guido, Bonnie Baxter, Food Corps, Channel 63, MURDERPACT [ALL LIVE] + many more @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn // DJs: TAYHANA, Riobamba, DJ Python, Bombardier, DJ [oh] eM Gee 666 !!! (Machine Girl), Cotton, Loka, Gaul Plus, Danirev, Nullobite, & more

• 8pm (2 sets): Tour Kick-off: Mara Rosenbloom’s Flyaways (w/ Anaïs Maviel, Sean Conly), ft. Gabriella Belfiglio (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn // AM, Voice & Surdo Drum / SC, Bass / MR, Composition & Piano / GB, Poetry

• 8pm: Thief, Silence In The Snow, Piggy Black Cross, Compactor @ the safari room at el cortez, 17 ingraham st., bklyn

• 8pm: Eric’s House of Improv presents: Mars Williams & Ken Vandermark, Steve Marquette @ 244 rehearsal studios, 244 w. 54th st., 10th fl., mnhtn

• 8pm: The Stone Series: Kenny Wollesen’s Vibratitos (w/ Jeong Lim Yang, Oscar Noriega), Night #1/2 (fb | insta) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // KW, vibraphone / JLY, bass / ON, percussion

• 8pm: The Andrew Munsey Quintet (Record Release), The James Carney Quartet (fb | jc fb) @ shapeshifter lab, 18 whitwell pl., bklyn // 8:15pm, JC4: JC, piano, compositions / Tony Malaby, sax / Mark Helias, bass / Allan Mednard, drums; 9:30p, AM5: AM, drums, compositions / Steph Richards, trumpet / Ochion Jewell, sax / Amino Belyamani, piano / Sam Minaie, bass

• 8pm: Star 80 (EP Release), Matthew Danger Lippman, Holy Wisdom LLC, TRASH TV (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: BK WILDLIFE Summer Festival, Night #1 (full festival fb) @ bushwick community darkroom, 110 troutman st., bklyn // Maria Lina, RESONICA, If The Shoe Fits, aLunar Landing, Graphic Melee, Karolina Rose, Peace Out Pat, Lilei, piles more

• 8pm: ELIXIR: Nabihah Iqbal, Love Letters, Rabia Khan @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Isolation Society, Push!, Adorns @ berlin nyc, 25 ave a, mnhtn

• 8pm: Six Time Users, Lovechild, Otro Lado, Kassebaum @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Part Chimp, Human Impact, Ageist, Lapis Lazuli @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8:30pm: Cloud Seven: Cemre Necefbaş Septet @ williamsburg music center, 367 bedford ave, bklyn // CN / Ian Levy / Rafael Castillo-Halvorssen / Lindsay Dobbs / Robbie Lee / Sammy Weissberg / Benny Woodard

• 9pm: Fascinator, Sugarlife, Special Guest (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9:30pm (bill #2/2): After Zorn / LAST WEEK OF GLOVE: Leila Bordreuil & Tamio Shiraishi, Grendel’s Mother, Tredici Bacci @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn // GM: Jazz Adam, Stephe Cooper, Sam Lisabeth, Jo Miller-Gamble, Zach Phillips, Jake Tobin, Annakalmia Traver +++ TB: Simon Hanes & everyone

• 10pm: Quo Vadis Presents: Sterac, Clay Wilson + rrao (Live), Soren Roi, Proteus  (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

__________________________________

august 31 (sat)

• 12–9pm: Warm Up: Annie Mac, Floorplan, Palms Trax, Laundry Day, Ugly Primo, Nabihah Iqbal @ moma ps1, 22-25 jackson ave, long island city

• 2pm [all day]: PopGun Pres 100% Electronicon: George Clanton, Saint Pepsi, & more (fb) @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 6pm (bill #1/3): Brian Prunka’s Nashaz (w/ Jessica Lurie, John Murchison, Philip Mayer) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn // BP, oud, guitar / JL, sax, flute / JM, bass / PM, percussion

• 7pm: Max Kutner’s Trio Generale (w/ Eli Asher, Colin Hinton) (fb) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // MK, guitar, compositions / EA, trumpet, toys / CH, drums, percussion

• 7pm: NIGHT CLASS x Be Sweet To Each Other pres: The Cradle, Annie Blech, Ember & His Orchestra @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 7pm: NeXtoNowXchange Music & Dance Improvisation ft. Impermanent Society of Philadelphia @ eden’s expressway, 537 broadway, 4th fl., mnhtn // Jenni Hong, Caitlin Cawley, Ryan Wolfe, Alexandra Matschine, Rebeca Medina, Elise Knudson, Sofia Del Mar Collins, Marcelo Conti, Robin Meeker Cummings, Loren Groenendaal, Eun Jung Choi, Ada Adhiyatma, Jim Strong, Laurence Williams, Asimina Chremos

• 7pm: Pinc Louds, Princess Goes to the Butterfly Museum, a. harlana @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 7:30pm: Big Business, A Deer A Horse, Night #2/2 (w/ Rebreather) (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Social Norms #4: Sandy Ewen & Bill Nace, Nate Wooley & Sam Weinberg, Chris Pitsiokos & Violeta Garcia @ the record shop, 360 van brunt, bklyn

• 8pm (2 sets): Retruecano (Tony Malaby, Santiago Leibson, Dayeon Seok) @ mirror tea house, 575 union st. #a, bklyn // TM, saxophone / SL, piano / DS, drums

• 8pm (bill #2/3): Tokala (Shoko Nagai, Ron Caswell, Satoshi Takeishi) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn // BS, guitar / SN, accordion / RC, tuba / ST, drums

• 8pm: The Stone Series: Kenny Wollesen’s Vibratitos (w/ Jeong Lim Yang, Oscar Noriega), Night #2/2 (fb | insta) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // KW, vibraphone / JLY, bass / ON, percussion

• 8pm: AdHoc Presents: Prince Daddy & The Hyena (Record Release), Rozwell Kid, Pictures of Vernon, Retirement Party (fb) @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Psycho Pat, Holy Wisdom LLC, Semetery, sspillss @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8pm: A Murder of Crows Post-Punk [& Goth] Fest, Night #1/2: Sonsombre, The Hunt, Twin Tribes, Creux Lies, Blacklist (~$) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: High Notes Backyard Show: Marie Faustin, Rachel Pegram, Rachel Kaly, & more @ [click thru], bklyn

• 8pm: Gustaf, Cat Scan, Patti @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: The Art Gray Noizz Quintet, Wiremen, Sugarlife, Norman Westberg @ berlin nyc, 25 ave a, mnhtn

• 9pm: LAST WEEK OF GLOVE: C. Stuart, R.L., Straw Pipes, DOG, Sapphogeist, Sibling, Red Sea, Dean Cercone, 😱, & more @ the glove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm: Crawl of Time, Obsidian Needles, Universal Cell Unlock, Sapphogeist, Blind Date, DJ JR @ apt 202 [dm hosts], bklyn

• 10pm: Adam X, Róman, Ne/Re/A (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth, queens

• 11pm: DeepFake / Fake Deep: Mechatok, S280F, Prison Religion, Kilbourne, & more (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood // Princess Peggie, DJ Delicate, Sunrise Hunter, Green Boots, Skyshaker