february 2020

always incomplete
// submit your event //
// @nyc_noise for pics & vids //
// (updating) venue info & links //
paypal to donate (thnx!)

1000px-Instagram_font_awesome.svg

__________________________________

feb 1 (sat)

• 3pm: Piano Hang #24: Carmen Staaf, Art Hirahara, Vladimir Neselovskyi, David Berkman (fb) @ soapbox gallery, bklyn

• 7:30pm: Sofia Kriger, Kenneth Jimenez, Colin Hinton ++ Tony Malaby, Virginia Mayhew, Roberta Piket, Todd Coolman, Billy Mintz ++ Daniel Carter, Dave Sewelson, Aron Namenwirth, Luisa Muhr @ aron’s [apt], 166 n. 12th st., bklyn

• 8pm: The Stone Series: Laurie Anderson, Night #2/2 (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Oneida, Knyfe Hyts, Ornament (Joe Denardo) @ rubulad [rsvp rubulad at outlook dot com for address], bushwick, bklyn

• 8pm: Funneled Smoke: Vito Ricci x Lise Vachon, Pontiac Streator x Ulla Straus (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: Neuter + Blood Club Tour Kickoff w/ Julia Santoli, Shitf*cker @ 7 belvidere st., bklyn

• 8pm: Ears to Feed presents: Human People (Goodbye Show), Washer, thanks for coming (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood, queens

• 8pm: Syrinx-4-versary: Jarvis Earnshaw & Chris Corsano @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 8:30pm: LOCULUS Collective, Bromp Treb, Sunk Heaven, moonmoon, Josie Bettman @ the living gallery, 1094 broadway, bklyn

• 8:30pm: Negation, Blessed Thistle, Spiteful Womb, Kyle Flanagan, JHK, Parasite Nurse @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 8:30pm: Davis 40th Birthday Residency, Night #5/5: Kris Davis & Ingrid Laubrock @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // KD, piano & IL, sax

• 8:30pm: Collision Unit (Jason Gibbs, Luke Bergman, Andrew McInnis) drawing from Joe Morris’s Perpetual Frontier @ ibeam, bklyn

__________________________________

feb 2 (sun)

• 6pm: DMG Free Sundays: Judi Silvano & Bruce Arnold, T.J. Borden / James McKain / J. Guy Laughlin @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

 

__________________________________

feb 3 (mon)

• 7pm: Pedestrian conducted by Will Shore (ft. Wollesen, Nazary, Kiaer, Lurie, Kraus, Irwin, Knoche, Weibel, Brisbin, Coleman, Mendoza) (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood, queens // Kenny Wollesen, Jason Nazary, Michael Kiaer, Jessica Lurie, Briggan Kraus, Mike Irwin, Christof Knoche, Emilie Weibel, Adam Brisbin, Michael Coleman, Ava Mendoza

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Patrick Golden (dr) / Daniel Carter (woodwinds) / Dustin Carlson (b); 8pm Stephen Gauci (t.sax) / Adam Lane (b) / Kevin Shea (dr); 9pm Luke Schwartz ensemble; 9:45pm Aaron Quinn (g) / Nolan Tsang (trmp) / Deric Dickens (dr); 10:45pm Jonathon Goldberger (g, electronics) / Shoko Nagai (synth) / Satoshi Takeishi (dr); 11:30pm Florian Herzog (b) / Keisuke Matsuno (g) / Raf Vertessen (dr)

• 8pm: NYC Shut It Down Benefit: Public Acid, Subversive Rite, Scalple, Tantrum, Tower 7 (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

__________________________________

feb 4 (tues)

• 8pm: Against the Tuesday Series: Kate Gentile Find Letter X, Kalia Vandever Trio @ seeds::brooklyn, 617 vanderbilt ave, bklyn

• 8pm: KEYED UP x DV present Jazz Tues: Ethan Iverson Trio (w/ Dylan Reis, Vinnie Sperrazza), Anthony Wonsey / Ugonna Okegwo / Diego Voglino @ halyards, bklyn

• 8:30pm: Courvoisier Residency, Night #1/5: Trio: John Zorn, Jorge Roeder, Sylvie Courvoisier @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // JZ, sax / JR, bass / SC, piano

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

__________________________________

feb 5 (weds)

• 8pm: The Mendoza-Pavone Winter Music Series, Weds #3/3: Jessica Ackerley & Marc Edwards, The Skull Practitioners (Jason Victor, Kenneth Levine, Alex Baker) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Tredici Bacci, Material Girls, Sugarlife @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 8:30pm: Courvoisier Residency, Night #2/5: Quartet: Ned Rothenberg, Mark Feldman, Mat Maneri, Sylvie Courvoisier @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // NR, bass clarinet, shakehachi / MF, violin / MM, viola / SC, piano

• 9pm: Limited Resources 38: Luke Stewart, More Incoherent (Chris Libutti, Kyle Flanagan, maybe more), Weasel Walter / Dominika Michalowska / Michael Foster @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 10pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #1/5: Half Moon Radio presents DJ Swisha b2b Kush Jones @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

feb 6 (thurs)

• 6pm: Retrouvaille, Corpse Meditation, Jon Hatch (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood, queens

• 7:30pm: Grocer, Stimmerman, Roofers Union, Tetchy (Tour Kickoff) @ berlin under a, 25 ave a, mnhtn

@ 8pm: Sound It Out Series: Jeff Davis’s The Fastness Album Release (w/ Tony Malaby, Jonathan Goldberger, Russ Lossing, Eivind Opsvik) (fb) @ greenwich house music school, 46 barrow st., mnhtn

• 8:30pm: Courvoisier Residency, Night #3/5: Sylvie Courvoisier & Mary Halvorson @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // SC, piano & MH, guitar

• 10pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #2/5: Like That Recs presents Ase Manual, DJ Nativesun, Neon Nuckles @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

feb 7 (fri)

• 7pm: Spectral Fridays #24: Nordic Affect, Gabriel Zucker & Rachel McKinstry, Sophie Chernin (madam west) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Marty Ehrlich, Night #1/2: Trio Exaltation (w/ Michael Formanek, Tomas Fujiwara) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8:30pm: Courvoisier Residency, Night #4/5: Trio: Sylvie Courvoisier, Thomas Morgan, Kenny Wollesen @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // SC, piano / TM, bass / KW, drums

• 10pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #3/5: HARDCORSET presents BEARCAT, Jasmine Infiniti, Dime, Equiss @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #3/5: Turtle Bugg All Night @ nowadays, 56-06 cooper ave, ridgewood

• 10pm: Rebekah, Shlømo, GIA (fb) @ basement ny, maspeth

• 11pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #3/5: Alkhemy x Discwoman Afropocalypse w/ DJ Assault, FBK, Shyboi, AKUA, Xiorro, Adrestia @ [buy tickets for location]

__________________________________

feb 8 (sat)

• 7pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #4/5: Make Techno Black Again [powered by Hecha] presents Afrikan Sciences & Sassacyprigo, Speaker Music, Syanide @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

• 7pm: Ambient Church New York: 100 Years of Theremin, ft. The NY Theremin Society Orchestra, Dorit Chrysler, Tribute to Clara Rockmore (w/ Special Guest) (~$$) @ bushwick united methodist church, 1139 bushwick ave, bklyn // Works by Brian Eno, Kraftwerk, Laurie Spiegel, Clara Rockmore, & TNYTSO

• 7pm: Amalgama presents Living Room Music: Ruston Ropac & Aya Terki play works by Cage, Hennies, Crane, Stock, Asher, Beglarian @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 8pm: John McCowen: Solo Contra (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: Youbet (Record Release), Lina Tullgren, Maneka, Joanna Sternberg (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Marty Ehrlich, Night #2/2: Duiloquy (w/ Kris Davis) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8:30pm: Courvoisier Residency, Night #5/5: Trio: Sylvie Courvoisier, Wadada Leo Smith, Kenny Wollesen @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // SC, piano / WLS, trumpet / KW, drums

• 10pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #4/5: Confused House presents Bookworms, Robert Aiki Aubrey Lowe, Special Guest TBA @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #4/5: Analog Soul, DJ Stingray @ nowadays, 56-06 cooper ave, ridgewood

__________________________________

feb 9 (sun)

• 3pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #5/5: Kfeelz, Bryn Barnett, Titonton Duvante @ nowadays, 56-06 cooper ave, ridgewood

• 6pm: DMG Free Sundays: Guillermo Gregorio / Ivan Barenboim / Nick Jozwiak, Jesse Dulman / Ras Moshe / Blaise Siwula / Dave Sewelson / Leonid Galaganov @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

• 8pm: Aaron Roche, Forever House (Meaghan Burke, James Moore, Peter Wise, James Ilgenfritz), Thee Reps (Andie Tanning, Jeff Tobias, Dave Ruder, Sam Morrison, Mike McCurdy) @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8:30pm: Joel Ross @ seeds::brooklyn, 617 vanderbilt ave, bklyn

• 10pm: Dweller 2 | Black Electronic Artists Festival, Day #5/5: Black Unicorn presents Adam R. (PAPI JUICE), DJ Wawa, Getty @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

feb 10 (mon)

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Sofia Kriger (vox) / Kenneth Jimenez (b) / Vicente Hansen (dr); 8pm Stephen Gauci (t.sax) / Adam Lane (b) / Kevin Shea (dr); 9pm Brian Drye (trmb) / Jonathan Goldberger (g) / Jeff Davis (dr); 9:45pm Kaelen Ghandhi (t.sax) / Elinor Speirs (vln) / Kyle Motl (b) / Raf Vertessen (dr); 10:45pm Ishmael Ali (cello, electronics) / Anna Webber (t.sax) / Jake Henry (tr) / Stephen Boegehold (dr) / Raf Vertessen (dr); 11:30pm Vertessen (dr) & Daniel Silliman (synth)

__________________________________

feb 11 (tues)

• 8pm: KEYED UP x DV present Jazz Tues: Jonathan Goldberger (w/ Mat Maneri, Simon Jermyn, Gerald Cleaver), Nate Radley Trio @ halyards, bklyn

• 8pm: Hide, support TBA (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8:30pm: Ribot Residency, Night #1/5: Marc Ribot: Solo @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MR, guitar

• 8:30pm: Adam O’Farrill’s Stranger Days @ seeds::brooklyn, 617 vanderbilt ave, bklyn

• 8:30pm (2 sets): Tal Yahalom @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

__________________________________

feb 12 (weds)

• 8pm: Bbigpigg, Uptightstick, Chaser, Essi @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8:30pm: Jen Kutler, Bubba Crumrine, KUDZU, Matt Luczack, C.H.S., Flubber Boiler//Soggy Doggy @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 8:30pm: Ribot Residency, Night #2/5: Trio: Marc Ribot, Greg Lewis, Gerald Cleaver @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MR, guitar / GL, organ / GC, drums

__________________________________

feb 13 (thurs)

• 6:30pm: Emerging Artists: Noah Becker (w/ Matthew Tillman, Steve Williams) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 8:30pm: Ribot Residency, Night #3/5: Marc Ribot Solo: “Haiti, Cuba, New Orleans, Brooklyn” @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MR, guitar

• 10pm: SYNTHICIDE: Nghtcrwlr, Octonomy, Confines, Andi @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

feb 14 (fri)

• 7pm: Ani Blech (Tour Sendoff), Grout, Morgan Garrett, Cal Fish & Kwami Winfield @ babycastles, 145 w. 14th st., mnhtn

• 8pm: Marcia Bassett with Barry Weisblat, Kyle Eyre Clyd (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Chris Cochrane, Night #1/2 (w/ Kevin Bud Jones, Sarah Bernstein, John Thayer) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Jay Campbell & Conor Hanick premiere works by John Zorn, Marcos Balter @ 92y concerts, buttenwieser hall, 1395 lexington ave, mnhtn

[SOLD OUT] • 8pm: Blood Incantation Night #1/2, w/ Dysrhythmia, Artificial Brain (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8:30pm: Ribot Residency, Night #4/5: Quartet: Marc Ribot, Nick Dunston, Jay Rodriguez, Chad Taylor @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MR, guitar / ND, bass / JR, sax / CT, drums

__________________________________

feb 15 (sat)

• 4pm: Women Between Arts: Claire Chase, Iva Bittová, Sonic Mud (Julia Elsas & Kenny Wollesen w/ Sae Hashimoto, Jessica Lurie, Ashley Smith, Kirk Knuffke) @ the glass box theatre at the new school, 55 w. 13th st., mnhtn

• 7pm: Kevin Sun: Depths of Motion (w/ O’Farrill, Saul, Stinson, Honor), Voice Three (Adam O’Farrill, Mat Muntz, Griffin Brown) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // KSDoM: KS, O’Farrill, Dana Saul, Walter Stinson, Matt Honor

• 7pm: 28: Sandy Ewen+, Daniel Carter / Aron Namenwirth / Adam Lane / Billy Mintz, Sarah Bernstein & Carter @ aron’s [apt], 166 n. 12th st., bklyn

• 8pm: The Stone Series: Chris Cochrane, Night #2/2 (w/ Gordon Beeferman, Stuart Popejoy, Brian Chase) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: Blood Incantation Night #2/2, w/ Ruin Lust, Funeral Leech (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8:30pm: Ribot Residency, Night #5/5: Trio: Marc Ribot, Shahzad Ismaily, Ches Smith @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MR, guitar / SI, bass / CS, drums

__________________________________

feb 16 (sun)

• 6pm: Lucia Stavros, Frank Meadows & John Bohannon, Jessica Ackerley, Sean Hamilton, Sandy Ewen (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood, queens

• 6pm: DMG Free Sundays: Nick Fraser / Tony Malaby / Brandon Lopez, Cheryl Pyle & Robert Dick, Erin Rogers (CD Release) @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

• 7pm: Shoko Nagai’s Tokala (w/ Ron Caswell, Satoshi Takeishi) @ barbès, 376 9th st., bklyn

__________________________________

feb 17 (mon)

• 6:30pm: Emerging Artists: Lisa Hoppe (w/ Joanna Mattrey, Lukas Akintaya) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

__________________________________

feb 18 (tues)

• 8pm: KEYED UP x DV present Jazz Tues: Tim Berne (w/ Tony Malaby, Ryan Ferreira, Devon Hoff, Elliott Kavee), Ben Monder / Gary Wang / Diego Voglino @ halyards, bklyn

• 8:30pm: Oh Residency, Night #1/5: Trio: Linda May Han Oh, Ganavya Doraiswamy, Rajna Swaminathan @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // LMHO, bass / GD, voice / RS, mridangam

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

__________________________________

feb 19 (weds)

• 8pm: OUTLIER Presents: Cecilia Lopez, “Stephane Mayer,” Luke Stewart & Michael Foster @ jack, 18 putnam ave, bklyn

• 8:30pm: Oh Residency, Night #2/5: Trio: Linda May Han Oh, Fabian Almazan, Miles Okazaki @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // LMHO, bass / FA, piano / MO, guitar

__________________________________

feb 20 (thurs)

• 8:30pm: Oh Residency, Night #3/5: Linda May Han Oh Quintet (w/ Ben Wendel, Matthew Stevens, Fabian Almazan, Rudy Royston) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // LMHO, bass / BW, tenor sax / MS, guitar / FA, piano / RR, drums

__________________________________

feb 21 (fri)

• 7pm: Black Sabbath Cover Band Rehearsal (Greg Fox, Nick Zinner, Brad Truax, Mick Barr, Angel Deradoorian) (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Alvin Lucier’s Orpheus Variations & Glacier performed by Charles Curtis, Abigail Levine, Dancers, & Wind Ensemble, Night #1/2 (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Briggan Krauss, Night #1/2 (w/ Keiskue Matsuno, Eli Rojas) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8:30pm: Oh Residency, Night #4/5: Quintet: Linda May Han Oh, Sara Serpa, Dayna Stephens, Fabian Almazan, Obed Calvaire @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // LMHO, bass / SS, voice / DS, tenor sax / FA, piano / OC, drums

• 9pm: John Zorn’s SIMULACRUM (w/ John Medeski, Matt Hollenberg, Kenny Grohowski) (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Striations, Spiteful Womb, Lussuria, Deterge, Stress Orphan, DJ Dichotomy @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

__________________________________

feb 22 (sat)

• 7:30pm: Sound It Out Series: Brandon Ross’s Breath of Air (w/ Charlie Burnham, Warren Benbow) (fb) @ greenwich house music school, 46 barrow st., mnhtn

• 8pm: Alvin Lucier’s Orpheus Variations & Glacier performed by Charles Curtis, Abigail Levine, Dancers, & Wind Ensemble, Night #2/2 (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: Du.0 plays works by Scott Wollschleger, Leah Asher, Emily Praetorius @ tenri cultural institute, 43 w. 13th st., mnhtn

• 8pm: Sound It Out Series: Brandon Ross’s Breath of Air @ greenwich house music school, 46 barrow st., mnhtn

• 8pm: The Stone Series: Briggan Krauss, Night #2/2: Solo @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8:30pm: Oh Residency, Night #5/5: Aventurine: Linda May Han Oh, Ward, Mitchell, Smith, Stewart, Caswell, Von Gutzeit, Harman @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // LMHO, bass / Greg Ward, alto, soprano sax / Matt Mitchell, piano / Ches Smith, drums, vibes / Curtis Stewart, violin / Sara Caswell, violin / Benni Von Gutzeit, viola / Jeremy Harman, cello

__________________________________

feb 23 (sun)

• 6pm: DMG Free Sundays: Laurent David, Joe McPhee & Raf Vertessen, Lele Dai @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // LD, solo electric bass; JM, reeds, brass & RV, drums; LD, solo sewing machine

__________________________________

feb 24 (mon)

__________________________________

feb 25 (tues)

• 8pm: KEYED UP x DV present Jazz Tues: Peter Watrous Group (w/ Chet Doxas, Jacob Sacks, Carmen Rothwell, Jesse Simpson), Ed Cherry / Gary Wang / Diego Voglino @ halyards, bklyn

• 8:30pm: Irabagon Residency, Night #1/5: 3Dom Factor (Jon Irabagon, Joe Fonda, Barry Altschul) + Uri Caine & Tim Hagans @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // JI, saxophone / JF, bass / BA, drums / UC, piano / TH, trumpet

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

__________________________________

feb 26 (weds)

• 7pm: Stone Commissioning Series presents: Miles Okazaki & Dan Weiss (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 8:30pm: Irabagon Residency, Night #2/5: I Don’t Hear Nothin’ but the Blues: Ava Mendoza, Mick Barr, Jon Irabagon, Mike Pride @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // JI, saxophone / AM, guitar / MB, guitar / MP, drums

__________________________________

feb 27 (thurs)

• 8pm: CP Unit Record Release (Chris Pitsiokos, Sam Lisabeth, Henry Fraser, Jason Nazary), CP String ensemble (Pitsiokos, Joanna Mattrey, Aliya Ultan, Webb Crawford, Fraser) (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn // CPU: CP, a.sax, electronics, compositions / SL, e.guitar / HF, e.bass / JN, drums, electronics; CPSE: CP, electronics, compositions / JM, viola / AU, cello / WC, guitar / HF, contrabass

• 8pm: Machine Girl (Record Release), Abby, .Gif From God, LustSickPuppy, Versus (Channel 63 vs Sweet Zach vs Grooming vs Afterlife.Online) (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8:30pm: Irabagon Residency, Night #3/5: Jon Irabagon: Solo @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // JI, saxophone

__________________________________

feb 28 (fri)

• 8pm: The Stone Series: Uri Caine, Night #1/2 @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8:30pm: Irabagon Residency, Night #4/5: Jon Irabagon Quartet (w/ Matt Mitchell, Chris Lightcap, Dan Weiss) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // JI, saxophone / MM, piano / CL, bass / DW, drums

__________________________________

feb 29 (sat)

• 7pm: Dr. Evilletown, Eric Carden, G.T. Arpe, Greg Paul @ skinny apt [dm hosts], ridgewood

• 8pm: Holland Andrews: Onè (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Uri Caine, Night #2/2 @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Putter, Spirit Was, Ghost Piss, Boio @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8:30pm: Irabagon Residency, Night #5/5: Brooklyn Wind Quintet + Jon Irabagon & Brian Marsella @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // BWQ: Michel Gentile, flute / Katie Scheele, oboe / Mike McGinnis, clarinet / Sara Schoenbeck, bassoon / Nathan Koci, french horn + JI, saxophone / BM, piano