october 2019

always incomplete
// submit your event //
// @nyc_noise for pics & vids //
gofundme or paypal to donate (thnx!)

1000px-Instagram_font_awesome.svg

__________________________________

oct 1 (tues)

• 6pm: Bladerunner, Brian Chase, Stuart Bogie, Andrew Fox (DJ) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6:30pm: Emerging Artists: Jake Richter Trio (w/ Connor Evans, Benjamin Young) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // CG, sax / LH, bass / DS, drums

• 7:30pm: Jazz Tuesdays: Ralph Alessi Quartet (w/ Ravi Coltrane, Chris Lightcap, Nasheet Waits), Dayna Stephens / Ben Monder / Pablo Menares / Diego Voglino (series fb) @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 7:30pm: Hayes Greenfield @ soapbox gallery, 636 dean st., bklyn

• 7:30pm: The Icebergs (Single Release; Jane LeCroy, Tom Abbs, Dave Treut, Alisa Musx), D.Treut (w/ Jonathan Goldberger, Nick Jozwiak), Elevator Party @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 7:30pm: Offair002 ft. Angel Olsen @ public records, 233 butler st., bklyn // NOTE: *fairly* sure this event won’t involve live music––”album experience and discussion”––but listing because uncertain

• 7:45pm: A Performance Salon, ft. Amanda Lyn & Emma Jay, stevie may, Jaime Sunwoo, Tristy (w/ Jack Raymond), Lital Firestone, Tobi Wolfson (w/ Bronwyn Davila) @ vital joint, 109 meserole st., bklyn

• 8pm: DADALON, Star Rover, Mike Wilbur @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 8pm: The Number Twelve Looks Like You, God Mother, Pound, East of the Wall @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 8pm: Robert Black plays works by Kate Moore, Iannis Xenakis, Philip Glass (fb) @ zürcher gallery, 33 bleecker st., mnhtn

• 8pm: Lena Bloch & Feathery (w/ Russ Lossing, Cameron Brown, Billy Mintz) @ bahá’í center of nyc, 53 e. 11th st., mnhtn

• 8:30pm: Marsella Residency, Night #1/5: Brian Marsella & Jon Irabagon (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // BM, piano, keys & JI, saxes

• 9pm: The Comet is Coming @ music hall of williamsburg, 66 n. 6th st., bklyn

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

__________________________________

oct 2 (weds)

• 6:30pm: Blank Forms presents: Akira Sakata with Darin Gray (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 6:30pm: Emerging Artists: Connor Evans (w/ Philip Wailes, Samvel Sarkisyan) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // CE, guitar, compositions / PW, bass / SS, drums

• 7:30pm (set #1/2): Caroline Davis & Rob Clearfield’s Persona (Album Release; w/ Sam Weber, Jay Sawyer) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, fl. 5, mnhtn // CD, a.sax / RC, piano / SW, bass / JS, drums

• 8pm: Underorder (Release Show; Gabriel Zucker, Dan Kleederman, Marty Kenney, Connor Parks), Johnny Butler & AnA Collaborations’ Stranger, Ghostflower, & more @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 8pm: A.E. Randolph Presents: Nick Grinder Quartet (w/ Ethan Helm, Walter Ashford Stinson, Dayeon Seok), Danny Gouker & Eric Trudel @ balboa, 1655 bedford ave, bklyn // 8pm, NG4: NG, trombone / EH, sax / WAS, bass / DS, drums; 9:15pm: DG, trumpet & ET, sax

• 8pm: KEYED UP x Bar Bayeux presents: E.J. Strickland Quartet: Pads & Loops (w/ Jaleel Shaw, Marcus Strickland, Ben Williams) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn // EJS, drums / JS, a.sax / MS, t.sax, s.sax, bass clarinet / BW, bass

• 8pm: D.M.B.Q., Sunwatchers (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8:30pm: Marsella Residency, Night #2/5: Gatos do Sul (Brian Marsella, Kriss, Feldman, Irabagon, Aslan, Grohowski, Baptista) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // BM, piano, keys / Itai Kriss, flute / Mark Feldman, violin / Jon Irabagon, t.sax, clarinet / Pablo Aslan, bass / Kenny Grohowski, drums / Cyro Baptista, percussion

• 8:30pm: William Hooker (w/ Mara Rosenbloom, Adam Lane) (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn // WH, drums / MR, piano / AL, bass

• 9pm: Limited Resources 34: Kyle Flanagan, Zane Kanevsky, VX Bliss, Chris LiButti @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9pm: Jeong Lim Yang Quartet (w/ Oscar Noriega, Tony Malaby, Mark Ferber) @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // ON, a.sax / TM, tenor sax, piano / JLY, bass / MF, drums

• 9pm–3am: B2B For Bahamas: a World Central Kitchen Benefit @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn // DJ Python x Anthony Naples, Akanbi x DJ Temporary, Benny Liquid x Mr. Curtains, Will Dimaggio x Oscar Huang, Alejandra Sabillon x IKJ, DJ’J x dreemseed

• 9pm: Ladytron ($$) @ brooklyn steel, 319 frost st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Caroline Davis & Rob Clearfield’s Persona (Album Release; w/ Sam Weber, Jay Sawyer) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, fl. 5, mnhtn // CD, a.sax / RC, piano / SW, bass / JS, drums

__________________________________

oct 3 (thurs)

• 6pm (bill #1/2): Federico Balducci + Neb Ula, Robert Edge, Bonnie Kane, Greg Gondek, Calytrix, Sandy Ewen Duo (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6:30pm: Emerging Artists: Olin Clark Trio (w/ Simón Willson, Samvel Sarkisyan) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 7pm (bill #2/2): Ende Tymes presents: Bill Nace & Samara Lubelski, Tetuzi Akiyama & John Krausbauer, Lary7, Bob Bellerue & Marcia Bassett (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: Joshua Abrams Natural Information Society Night #1/2, w/ Loren Connors & Daniel Carter (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 7pm: Caleb Caming & The Heat, Katherine Redlus, & more @ arlene’s grocery, 95 stanton st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Chris Lightcap’s SuperBigmouth Album Release (w/ Taborn, Malaby, Cheek, Goldberger, Hasselbring, Cleaver, Rieser) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, fl. 5, mnhtn // Craig Taborn, keys / Tony Malaby, Chris Cheek, t.sax / Jonathan Goldberger, Curtis Hasselbring, guitar / Gerald Cleaver, Dan Rieser, drums

• 7:30pm: Atrium 360°: 47Soul, AfrotroniX @ david rubenstein atrium at lincoln center, 61 w. 62nd st., mnhtn

• 7pm: Hartstop at Rubulad: P.E. (PILL x Eaters), Gauche, Chango4, Huvudbry, & more @ rubulad [rubulad at outlook dot com for address], bushwick, bklyn

• 7:30pm: Pamelia Stickney’s Transcendental Dissonance (w/ Sarah Bernstein, Stuart Popejoy, Danny Tunick), ODES & fragments, DESSERT (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // PS, theremin / SB, violin / SP, piano, organ, bass / DT, vibraphone, marimba; O&f: DT, marimba / Chris Mannigan, sax / PS, theremin, electronics

• 8pm: Blank Forms presents: Wadada Leo Smith & Pheeroan akLaff, Akira Sakata & Chikamorachi (Chris Corsano, Darin Gray) @ brooklyn music school, 126 st. felix st., bklyn

• 8pm: Ears to Feed Presents: Big Bliss, Shop Talk, 1000 Yard Stare, Clone (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Judy and the Jerks, Not Amused, PosterBoy2000 @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

[VENUE CHANGE] • 8pm: HAGGUS, Exposed As Rot, Ixais, Orthopedic Cranial Encavement, Bowel Erosion & more @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8pm: Alpenglow (Record Release), Ben Seretan, Uni Ika Ai @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Frog, Marblemouth, Zuzia, Dark Tones @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: Rakta, Dame, Mati, Olor A Muerte, Sub Space @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: PRELUDE 2019 presents Riotous Excursions: M. Lamar: A Lynching Suite (fb) @ martin e. segal theatre’s elebash recital hall, 365 5th ave, mnhtn // critical response by Hershini Young (UT Austin)

• 8pm: UnSilent Film: Errol Morris’s The Fog of War w/ Philip Glass’s score performed by CoPA Theater Orchestra @ the new school’s john l. tishman auditorium, 63 5th ave, mnhtn

• 8pm: Live at Michiko Presents: Andrea Brachfeld & Insight (w/ Bill O’ Connell, Harvie S, Tony Jefferson) @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn

• 8:30pm: Marsella Residency, Night #3/5: Brian Marsella / Ikue Mori / Kenny Wollesen (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // BM, piano, keys / IM, electronics / KW, drums

• 9pm: Tal Yahalom, Greg Dallas @ pine box rock shop, 12 grattan st., bklyn

• 9pm: Yip Deceiver (Of Montreal), Blu DeTiger, Dräger @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Chris Lightcap’s SuperBigmouth Album Release (w/ Taborn, Malaby, Cheek, Goldberger, Hasselbring, Cleaver, Rieser) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, fl. 5, mnhtn // Craig Taborn, keys / Tony Malaby, Chris Cheek, t.sax / Jonathan Goldberger, Curtis Hasselbring, guitar / Gerald Cleaver, Dan Rieser, drums

• 9:30pm: Deep Fake, Venus Twins, Dad @ bootleg bar, 1438 myrtle ave, bklyn

• 9:30pm: Samantha Urbani, Pecas, Elisa Coia @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 10pm: 3afak: Free At Last, DJ Sanna, Bergsonist @ le bain at the standard, high line, 444 w. 13th st., mnhtn

• 10pm: Paradigm Refrain (Fraser Campbell, Nico Soffiato, Deric Dickens, Marco Buccelli) @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn

• 10pm: SYNTHICIDE: Daniel Miller, Facets, Andi @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 12am–5am: Melting Point x DOC!: Al Otro Lado Benefit & Immersive A/V Night ft. Total Freedom, Sam Rolfes, Quest?onmarc, Cole Carter, Pauli Cakes, SPMDJ @ [buy tickets for address], bklyn

__________________________________

oct 4 (fri)

• 6:30pm: Fleurs Bella Anniversary: Sontag Shogun: Site-Specific Performance + Sound Installation (Jesse Perlstein) @ fleurs bella, 55 e. 11th st., mnhtn

• 7pm: Spectral Fridays #20: Very Still Life (Ng, Sacks, Sperrazza), Gabriel Zucker, Nina Dante @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7pm: Joshua Abrams Natural Information Society Night #2/2, w/ Steve Gunn & John Truscinski (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 7pm: Metropolis Ensemble pres: andPlay (CD Release), Meaghan Burke @ 1 rivington st., mnhtn // Maya Bennardo, vn & Hannah Levinson, va; MB: voice, cello

• 7:30pm (set #1/2): Mat Maneri Dust Quartet (Set #1 w/ Lucian Ban, Brad Jones, Randy Peterson) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MM, viola / LB, piano / BJ, bass / RP, drums

• 7:30pm: Fallgorave: Live Coded Music/Visuals Dance Party @ wonderville, 1186 broadway, bklyn

• 8pm: Eli Wallace & Sandy Ewen, Drew Wesely / Zach Rowden / Ross Wightman @ synesthesia, 47 thames st., #306, bklyn // EW, electronics & SE, guitar, objects; DW, guitar, objs / ZR, fiddle, elec., tape / RW, homemade floortom banjo, elec.

• 8pm: AdHoc Presents: Ava Luna [FINAL SHOW w/ Becca Kauffman], RaFia, Thelma (fb) @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Rhys Chatham (w/ Jonathan Kane, Anthony Coleman, Ernie Brooks, Karen Haglof, Jaimie Branch, Anna Roberts-Gevalt, Sarah Register, Reut Regev, Jen Baker), Zeena Parkins & Jonathan Kane, Night #1/2 (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: Joanna Sternberg, Ghostflower, Mezzanine Swimmers, ctrlR @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 8pm: Ears to Feed Presents: Human People, Painted Zeros, Bueno, Fern Mayo @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: The Stone Series: SARA SERPA, Night #1/2 (w/ Ingrid Laubrock, Angelica Sanchez) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // SS, voice / IL, sax / AS, piano

• 8pm: Patti Record Release w/ Preening, 😱 (U+1F631) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Jarvis Jun Earnshaw’s SYRINX-HIBITION Closing Party @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 8pm–1am: Hecha / 做 x Funneled Smoke present this simulation sux: Electronic Music, A/V, Living Painting, & more ft. Hecha / 做, Serpent in a Straight Line, Speaker Music, SYANIDE, Via App @ phorm studios, 46-55 metropolitan ave, ridgewood

• 8pm: Queen of the Scene presents: Cindy Cane’s Haunted House, Night #1/2 @ our wicked lady, 153 morgan ave, bklyn // Cindy Cane, Slaughterhouse, HNRY FLWR, Plaid Dracula, Whiner, The Bloodsuckers

• 8pm: Serqet, Noche Tras Noche, Un Hombre Solo, Ces Cadaveres (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8:30pm: Kaori Suzuki, John McCowen / Sean Meehan / Barry Weisblat, Sean Ali / Leila Bordreuil / Joanna Mattrey, Tamio Shiraishi @ hart bar, 538 hart at., bklyn

• 8:30pm: Marsella Residency, Night #4/5: Brian Marsella & Erik Friedlander (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // BM, piano & EF, cello

• 9pm (2 sets): Pirata (Dave Harrington, Jonathan Goldberger, Stuart Bogie, Spencer Zahn, Joe Russo) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // DH, guitar, electronics / JG, guitar, electronics / SB, sax, flute, clarinet / SZ, bass / JR, drums

• 9pm: Jesse Harris’s Cosmo @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // Mike Böschen, trombone / CJ Camerieri, trumpet, flugelhorn, french horn / Jeremy Gustin, drums / Will Graefe, guitar / JH, guitar / Benjamin Lazar Davis, bass

• 9pm: Louis de Mieulle (Album Release), Xander Naylor Sound Machine (fb) @ nublu classic, 62 ave c, mnhtn

• 9:30pm (set #2/2): Mat Maneri & Friends (Set #2 w/ Craig Taborn, Tony Malaby, Joe Morris, Tanya Kalmanovitch, Matt Shipp) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MM, viola / CT, piano / TM, t.sax / JM, guitar / TK, viola / MS, piano

• 10pm: JACK DEPT.: motiv-a (live), Becka Diamond, Volvox, Elle Dee @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 11pm: CURSED: Weaponized Vulnerability, ft. Bulma, Deli Girls, GIA, Nurse, & more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 1am: Ilhan Ersahin / Dave Harrington / Kenny Wollesen @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

__________________________________

oct 5 (sat)

• 1pm: B R a W N C H #20: Alforjs, Annie Blech, Luxardo @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn // Alforjis: Mestre André, electronics, saxophone / Bernardo Álvares, contrabass / Raphael Soares, drums

• 1:30pm: Arts For Art presents In Gardens: The Rasslers (Ehrhardt, Mazur, Mullins, Romanenko), Patricia Spears Jones, Nicole Wallace, Ava Mendoza / James Brandon Lewis / Shayna Dulberger / Daniel Carter, Welf Dorr Unit (w/ Matsuno, Ishenko, Shea) (fb) @ children’s magical garden, 129 stanton st., mnhtn // 1:30pm, TR: Mark Ehrhardt / Chet Mazur / Tim Mullins / Nick Romanenko; 2:30pm: PSJ, NW; 3:30pm: AM / JBL / SD / DC; 4:30pm, WDU: WD / Keisuke Matsuno / Dmitry Ishenko / Kevin Shea

• 3pm–11:30pm: Resonator Festival 2019 (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn // 4pm: Wsabi Fox x Dizzy SenZe; 5pm: EARTHTONE x MNFST; 6pm: Olivia K x Jahlani Roberts Steel Ensemble; 8pm: OJ in The Yams; 9pm: Edward Spliffington Big Band; 10pm: ShoutHouse; 11pm: Royal KhaoZ x QNA

[SOLD OUT] • 3–11pm: Thrasher x Vans: Beach Fossils, Show Me The Body, MANNEQUIN PUSSY, & more @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth

• 4pm: Octopus: Ephemeral Material, ft. Senerio Baptiste, Jasmine Hearn, stevie may, Alexandra Tatarsky @ performance space ny, 150 1st ave, 4th fl., mnhtn // organized by Larissa Velez-Jackson

• 6pm (bill #1/2): Ghostly 20: Gold Panda, Shigeto, Ouri, The Sight Below, & more @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 7pm: Brian & Brian (Eno / Ferneyhough) Festival, Night #1/5, ft. Taka Kigawa, Max Kutner @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7pm: Dissident Arts Festival: Silent No More, ft. Flames of Discontent, The Beyond Group, The Rose Tang Trio, Puma Perl & Friends, & more @ 17 frost gallery, 17 frost st., bklyn // Judy Gorman; FoD: John Pietaro & Laurie Towers; Trudy Silver; Zigi Lowenberg & Russell Dale; TBG: Cheryl Pyle / Michael Eaton / Larry Roland / Francois Grillot / Reggie Sylvester; TRT3: Tang / Wen-Ting Wu / Ayumi Ishito; PP&F: Perl / Walter Steding / Joff Wilson / Joe Sztabnik / John Pietaro; & more

• 7:30pm (set #1/2): Fabian Almazan Trio (w/ Linda May Han Oh, Rudy Royston) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // FA, piano / LMHO, bass / RR, drums

• 8pm: AdHoc Presents: ESSi (Record Release), Upper Wilds, Russian Baths, Wsabi Fox (fb) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn // Wsabi Fox4: Jennae Santos / Eva Lawitts / Ricky Petraglia / Gabriel Zucker

• 8pm: Rhys Chatham (w/ Jonathan Kane, Anthony Coleman, Ernie Brooks, Karen Haglof, Jaimie Branch, Anna Roberts-Gevalt, Sarah Register, Reut Regev, Jen Baker), Zeena Parkins & Jonathan Kane, Night #2/2 (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: Polyfold Presents: Ben Rolston: Qualia Quartet (w/ Curtis, Good, Mok), Morgan Guerin Group (w/ Korten, Marks, Kim) (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // BRQ4: Caleb Curtis, alto sax / Adam Good, oud / BR, double bass, compositions / Lesley Mok, drums; MGG: MG, tenor saxophone, EWI / Lex Korten, piano / Hannah Marks, bass / Jongkuk Kim, drums

• 8pm: The Stone Series: SARA SERPA, Night #2/2 (w/ André Matos, Dove Manski, Jesse Simpson) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // SS, voice / AM, guitar / DM, piano / JS, drums

• 8pm: Screen Slate Party: SPACE JAM, Kroba, DIVA FLEX, Page Six, Preston Spurlock @ the gowanus studio space, 166 7th st., bklyn

• 8pm: Skullshitter, Bleeding Out, Stimulant @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: SYNTHICIDE Presents: Pink Turns Blue, Pawns, Blu Anxxiety (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: No One and the Somebodies, steve., Waxjaw, Bathing in Chunks, Waterfall Strainer @ bushwick public house, 1288 myrtle ave, bklyn

• 8pm: TMBOY, Uzupis (Kenny Wollesen, Dalius Naujo, Will Shore), Noah Prebish & Brother Michael (DJ) (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: Mary Vision, The Listeners, Ryne Ziemba, Tommy Volume @ rubulad [rsvp for address], bushwick, bklyn

• 8pm: Queen of the Scene presents: Cindy Cane’s Haunted House, Night #2/2 @ our wicked lady, 153 morgan ave, bklyn // Holy Wisdom LLC, Cindy Cane, New Primals, Eternal Crimes, Winkie

• 8pm: Pregnant, Pollens, Straw Pipes @ bohemian grove [dm hosts], bklyn

• 8pm: Charlie Parr (Record Release), J.R. Bohannon @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

[CANCELED] • 8pm: Julia Anrather, Vanisha Gould, Joanna Schubert @ mirror in the woods, bklyn

• 8:30pm: Marsella Residency #5/5: These are the Songs: Brian Marsella & Cyro Baptista (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // BM, piano, keys & CB, percussion

• 9pm: Déjà Ressenti: Oya Damla, Survivor Guilt, Senator C.H. Barney, Red Diploma, Kira DeCoudres (projections) @ de construkt, 41 seabring st., 3rd fl., bklyn

• 9pm: Thousands of Dead Gods presents: Diagram A, A Snake In The Garden, Scald Hymn @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 9pm: Ghostflower, Animah, Lachane, Twin Cones @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

[CANCELED] • 9pm: Imelda Marcos, Brode-DeBlase-Shea, Sister Pact @ wonderville

• 9:30pm (set #2/2): Fabian Almazan Trio (w/ Linda May Han Oh, Rudy Royston) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // FA, piano / LMHO, bass / RR, drums

• 10pm: Confused House: Wilted Woman, Salenta, Voice Training, James k, bookworms @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Sublimate x Satellite: MoMA READY, rrao (live), Sagotsky @ pfizer, 630 flushing ave, bklyn

• 11pm: JWords, Ase Manual, HELLOTONES, Marvelito, & more @ trevorshaus [dm hosts], bushwick, bklyn

• 11pm (bill #2/2): Ghostly 20: DJs Matthew Dear, Galcher Lustwerk, Ciel, & more @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

__________________________________

oct 6 (sun)

• 3pm: John Zorn & Laurie Anderson, John Zorn’s Cobra @ the new school, 66 w. 12th st., mnhtn // LA (vln, voice, electronics) & JZ (s); JZC: Laurie Anderson, John Zorn, Uri Caine, Kenny Wollesen, Brian Chase, Brian Marsella, Matt Hollenberg, Wendy Eisenberg, Taylor Levine, Sae Hashimoto, Kenny Grohowski, Nick Shellenberg, Brandon Lopez, Simon Hanes

• 3pm: Sic Tic, BIRDS, Irrevery @ rubulad [rubulad at outlook dot com for address], bushwick, bklyn

• 6pm: Don Devore, Charlie Looker (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6pm: Free Sundays at DMG: Sam Ospovat, Guillermo Gregorio & Jeff Shurdut @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

• 7pm: Tribute to Glenn Branca ft. The Glenn Branca Ensemble (~$$) (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7pm: Preening, Lily+Horn Horse, The Cradle, Privacy Issues, Annie Blech @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 7pm: Ghost Piss, Erik Gundel, Jimmy Flamante, Greg Albert @ gold sounds, 44 wilson ave, bklyn

• 7pm: Sunatirene & K. Mulhern (Release Show), Wilted Woman, James K (DJ) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: Brian & Brian (Eno / Ferneyhough) Festival, Night #2/5 @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7pm: Andrew Pereira / Tommaso Gambini / Tyrone Allen II / Adam Arruda @ l’wren bar, 4004 5th ave, bklyn // CW: followed by “session”

• 7:30pm: Open Ground Presents: Nick Dunston Trio (w/ Wendy Eisenberg, Karen Ng), Lucas Kadish Tundra (w/ ND, Tim Angulo) (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 8pm: Skydiver, Sandy Ewen & Andrew Durham, Vilde Chaye @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Ever Ending Kick, Material, Joanna Sternberg, Emily Martin & Matt Bachmann @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 8pm: Hunkidori, Anonymous Elder ft Chuck Palmer, Jarvis Earnshaw @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

__________________________________

oct 7 (mon)

• 2pm: XR Global Rebellion: Art, Music, & more @ washington square park, 58 washington sq s., mnhtn

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Zach Swanson (b) / James Wengrow (g) / Mike Alfieri (d); 8pm Stephen Gauci (s) / Sandy Ewen (g) / Adam Lane (b) / Kevin Shea (d); 9pm Blaise Siwula (s) / Nicolas Letman-Burtinovic (b) / Saman Samadi (vn, electronics) / Jon Panikkar (d); 9:45pm Raf Vertessen (d) / Hans Tammen (buchla) / Keisuke Matsuno (g, electronics); 10:45pm David Leon (s) / David Adewumi (t) / Kalun Leung (trb) / Eli Wallace (electronics); 11:30pm Javier Robiou (keys) / Sivan Arbel (v) / Pravin Thompson (g)

• 7:30pm: Yacouba Sissoko, Idan Morim’s I.M, Taylor Plas @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 7:30pm: Performance Anxiety: Julia Betts, Mariya Dimov, Blakeney & Widow, Nabil Vega, Vyczie Dorado @ chinatown soup, 16b orchard st., mnhtn

• 8pm: Jessica Pavone String Ensemble: Brick and Mortar (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn // JPSE: Jessica Pavone, composer, viola / Abby Swidler, viola / Erica Dicker, violin / Angela Morris, violin ++ Guests Meaghan Burke, cello / Nicholas Jozwiak, cello / Shayna Dulberger, double bass / Lisa Hoppe, double bass / Neil Cloaca Young, video artist

• 8pm: MAD DIESEL, Perpetuated, Concussion, Orthopedic Cranial Encavement @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Goldfeather, Ecce Shnak, Roofers Union @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 9pm: Lucas Brode, Lighthouse, Snowpiler @ pine box rock shop, 12 grattan st., bklyn

• 9pm (2 sets): Alex Harding & Lucian Ban (Album Release) @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn

__________________________________

oct 8 (tues)

• 6:30pm: clipping @ rough trade nyc, 64 n. 9th st., bklyn

• 7pm: Jawwaad Taylor, Sandy Ewen, Elinor Speirs, Ghandhi / Murray / Rubinstein @ [click through], harlem, mnhtn

• 7pm: Benedicte Maurseth / David Rothenberg / Charles Lindsay (Performance + Book Releases) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 8pm: Large Furniture: Double Bass Quartet (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 8pm: Blechtrommel Duo (Kevin Fairbairn & João Carlos Pacheco) @ nyu waverly labs for music & computing, 32 waverly place, silver building rm 220, mnhtn // KF, trombone & JCP, percussion, electronics // Works by Marina Poleukhina, Viola Yip

• 8pm: Aitis Band, Air Waves, Ryley Walker @ max fish, 120 orchard st., mnhtn

• 8pm: Jazz Tuesdays: Adam Kolker (w/ Bruce Barth, Matt Pavolka, Billy Hart), Diego Voglino / Michael Kanan / Matt Pavolka @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8:30pm: Ortman Residency, Night #1/5: Loren Connors / Marshall R. Trammell / Laura Ortman (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // LC, guitar / MRT, drums / LO, violin, guitar

• 9pm: White Suns, Cube, Charmaine Lee & Chris Goudreau, C. Spencer Yeh @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 9pm (set #1/2): Tim Berne & Nasheet Waits (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 10pm: SMALL RAVE 023: B2B Spook-Tacular, ft. Laenz b2b Lilei, Olex Trebek b2b Sweaty By Nature, Kassebaum b2b Fergus Waveforms @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Tim Berne / Nasheet Waits / Reid Anderson (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

__________________________________

oct 9 (weds)

• 6:30pm: Blank Forms presents: Okkyung Lee (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 7pm: What Would Tilda Swinton Do presents No voice hush’d: An ACLU Benefit @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn // Irrevery, Crowd the Airwaves, What Would Tilda Swinton Do, Lilian Shtereva, Cruel Children, Doménica García, Watergh0st, Plaster Cocktail, Alicia Harris, Gwladys Le Roy

• 7pm: Lauren Lee & Jonathan Heagle Quintet (w/ Ayumi Ishito, Nick Trautmann, Rishav Acharya) (fb) @ shapeshifter lab, 18 whitwell pl., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Olli Hirvonen New Helsinki (w/ Luke Marantz, Marty Kenney, Nathan Ellman-Bell) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // OH, guitar / LM, piano / MK, bass / NE, drums

• 7:30pm: Captured! By Robots, Dysrhythmia (Record Release!), Behold… The Arctopus! (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Grey Mcmurray (Album Release), Joanna Sternberg, Arooj Aftab @ public records, 233 butler st., bklyn

• 8pm: GOLD DIME (Record Release), Wume, P.E., DJ Tickle Polyester (Adam Downey) @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: A.E. Randolph Presents: Nick Dunston’s Atlantic Extraction (w/ Louna Dekker-Vargas, Finck, Yahalom, Boegehold), Kenny Warren / Christopher Hoffman / Matthias Pichler @ balboa, 1655 bedford ave, bklyn // 8pm, NDAE: Louna Dekker-Vargas, flute / Ledah Finck, violin / Tal Yahalom, guitar / ND, bass / Stephen Boegehold, drums; 9:15pm: KW, trumpet / CH, cello / MP, bass

• 8pm: Trammell-Santistevan Duo, Sandy Ewen, Project Lilly Pad @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 8pm: Amphora presents: Stice, Pleaser, Jonstar @ jones beach bushwick, 4 stuyvesant ave, bklyn

• 8pm: A Silver Yom Kippur: Celebrating David Berman @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn // Jeffrey Lewis, Kyle Forester, Cassandra Jenkins, Josh Ritter, Michael Shannon, The Johns, Pete Galub, Daniel Posner, Domenic Maltempi, Ray Rizzo, Annie Nero, Paul Megna, maybe more

• 8pm: Lew Tabackin @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn

• 8pm: KEYED UP x Bar Bayeux present: Lawrence Fields Trio (w/ Peter Slavov, Mark Whitfield Jr.) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: PopGun Presents: clipping., Dreamcrusher (fb) @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

[CANCELED] • 8pm: Falcon Gumba showcase (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 8:30pm: Ortman Residency, Night #2/5: Ego Sensation / Shayna Dulberger / Laura Ortman (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // ES, electric bass / SD, acoustic bass / LO, amplified violin, electric guitar

• 8:30pm: SRSQ, Street Sects, Canal Street Electronics, Romantic Thriller (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8:30pm: HEROINE Release Party (Pauline Kim Harris, Spencer Topel) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn

• 8:30pm: Caoimhín Ó Raghallaigh & Thomas Bartlett @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 9pm: Tamio Shiraishi, Chris LiButti & Drew Wesely, Michael Larocca, James McKain & Kevin Murray @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: DJs Will Shore & Jason Nazary @ jupiter disco, 1237 flushing ave, bklyn

[SOLD OUT] • 9pm: Big Thief (~$$) @ brooklyn steel, 319 frost st., bklyn

• 9:30pm: Taraka (fka Prince Rama), PC Worship @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Olli Hirvonen New Helsinki (w/ Luke Marantz, Marty Kenney, Nathan Ellman-Bell) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // OH, guitar / LM, piano / MK, bass / NE, drums

• 10pm: EXILE: Haruka, Lilei, Rob Seurat @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 11pm: happy bday deathbysheep.com: ZOVI, Sinister Hypnosis, thanks god (+ensemble: channel63, food corps, change), RAINE RAINE, 03sem, LVSXW, Stoop Politics, Posterboy2000 @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

oct 10 (thurs)

• 6pm: Xavier Del Castillo Trio (w/ Mathew Muntz, Jongkuk “JK” Kim) @ extinction rebellion’s rebel fest, washington square park, 59 washington square s., mnhtn

• 7pm: Sirius Quartet’s Progressive Chamber Music Festival, Night #1/2: Lisa Hoppe’s Third Reality (w/ Tal Yahalom, Charlotte Greve), Pascal’s Triangle, Shoko Nagai & Satoshi Takeishi’s VORTEX @ greenwich house music school, 46 barrow st., mnhtn // PT: Pascal Le Boeuf / Martin Nevin / Peter Kronreif

• 7pm: Continuum Culture & Arts presents Soup & Sound Around Bklyn: Pheeroan akLaff, Andrew Drury @ 292 lefferts ave, bklyn

• 7pm: concrete concrete, Wander, It Came From Space, Of Two Minds, Shake the Baby Til the Love Comes Out @ pianos, 158 ludlow st., mnhtn

• 7:30pm: KILL ALTERS MUTATIONS, Thursday #1/4: WTF Edition @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn // Alex Epton; Sandy Smiles; Ikue Mori / Brian Chase / Hisham A. Bharoocha / Bonnie Baxter; Orb Kill Alters / Bonnie Baxter / Jason Lindner / Chuck Bettis [CB’s bday!]; Motion Graphics / Greg Fox / Bharoocha; Miho Hatori / Victoria Shen / Bonnie Baxter; Keith Fullerton Whitman

• 7:30pm: Dave’s Waves presents: Marshall Trammell & Carlos Santistevan, Che Chen / Aaron Moore / David Watson @ sunview lunchnet, 221 nassau ave, bklyn

• 7:30pm: Kingdoms 001: Earthen Sea, Gregg Kowalsky, James Friedman @ public records, 233 butler st., bklyn

• 7:30pm: Sputter Box: Music for 8×11 Rug (fb) @ areté, 67 west st., #103, bklyn // Kathryn Vetter, clarinet, bass clarinet / Alina Tamborini, voice / Peter White, percussion // Works by Alan Hankers, Joe Krycia, Christopher Lucius Newman, Neil Parsons

• 7:30pm (set #1/2): Alex Harding & Lucian Ban (Album Release) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // AH, bari sax & LB, piano

• 8pm: Desertion Trio (Nick Millevoi, Johnny DeBlase, Kevin Shea), Brandon Seabrook & Philip White Duo, Petting Zoo (Jessica Ackerley, Yuma Uesaka, Colin Avery Hinton) @ max fish, 120 orchard st., mnhtn

• 8pm: Liberty Ellman’s Supercell (w/ Stephan Crump, Jonathan Finlayson, Steve Lehman, Jose Davila, Damion Reid) (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 8pm: Suzanne Fiol: Mothers of Creation, Conversation + Performance by MV Carbon (fb) @ issue project room, 22 boerum pl., bklyn

• 8pm: Musical Ecologies: Jen Kutler (fb) @ old stone house of brooklyn, 336 3rd st., bklyn

• 8pm: Dead Tenants, Prissy Whip, Lacey Spacecake, Cup @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: Melvins, Redd Kross ($$) @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 8:30pm: Ortman Residency, Night #3/5: Shelley Burgon & Laura Ortman (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // SB, harp, electronics, voice & LO, violin, voice, electric guitar

• 8:30pm (2 sets): Huvudbry (Marija Kovacevic, Kyle Forester, Zack Milster, Hampus Öhman-Frölund) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 9pm: l’Artiste Ordinaire: mem mer mere Preview Party (ft. Melissa Grey, David Morneau, Kate Dillingham) @ pine box rock shop, 12 grattan st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Alex Harding & Lucian Ban (Album Release) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // AH, bari sax & LB, piano

• 10pm: HiFive: AceMo b2b Moma Ready @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 10pm: HYPH STEMS, Opheliaxz, dreemseed @ 444club, 4 irving ave, bklyn

__________________________________

oct 11 (fri)

• 7pm: Benefit for Aging New York State Prisoners, ft. Daniel Carter, Jessica Pavone, Devin Hoff, Marc Ribot, Chest Smith, DJ Friendzone / Nico Roxe @ starr bar, 214 starr st., bklyn

• 7pm: Sirius 4tet’s Progressive Chamber Music Fest, Nite #2/2: For Living Lovers (Brandon Ross, Stomu Takeishi), Theremin Noir 20th Anniv. (Rob Schwimmer, Mark Feldman, Uri Caine) @ greenwich house music school, 46 barrow st., mnhtn

• 7pm: Arts For Art at El Taller, Day #1/3: Aruan Ortiz Trio, Melanie Dyer / Kali Z. Fasteau / Shayna Dulberger, Angelica Sanchez Trio (w/ William Parker, Randy Peterson) (fb) @ el taller latino americano, 215 e. 99th st., mnhtn

• 7pm: Brian & Brian (Eno / Ferneyhough) Festival, Night #3/5, ft. Jana Luksts, Stuart Breczinski & Chris Goddard, Damien Olsen, Kobe Van Cauwenberghe (fb) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7:30pm: Very Good (Album Release), Alena Spanger Band, Rachel Housle Duo (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm: Skinny Apt at CU: Headless Statue, Canyon River Blues, Ursula K, G.T. Arpe, Red Diploma @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 7:30pm: Mark Guiliana BEAT MUSIC, Nate Wood’s fOUR @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 7:30pm: Gavin Rayna Russom: Physicality Rev 3 (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Godwin Louis (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 8pm: Flesh Narc, God Is My Copilot, Kyle Flanagan & Floodbeast, Lutkie, SUSH (Justin Frye / Arian Shafiee / Adam Markiewicz) @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8pm: Yellow Eyes (Record Release), Mick Barr, Morbid Sphere @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Sweet Baby Jesus, Godcaster, Water From Your Eyes @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: Yung Mayne Presents: Gawd, Juiceboxxx, Murderpact, Shawty, & more @ cafe erzulie, 894 broadway, bklyn

• 8pm: New Notes Project: NYC Composer Collective: Works by Felix Jarrar, Zachary James Ritter, Kalun Leung, Melody Loveless, Sequoia Sellinger, Andrew Yoo @ mirror in the woods, 575 union st., #a, bklyn // Performances by composers + Savannah Greene, Tyler Neidermeyer, Lara Lewison, Jonah Udall, Nicole Davis, & more

• 8pm: The Stone Series: Cyro Baptista’s GLOSSOLALIA, Night #1/2 (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8:30pm: Ortman Residency, Night #4/5: Raven Chacon & Laura Ortman (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // RC, guitar, violin, voice & LO, guitar, sampler, voice, violin

• 8:30pm (2 sets): Mike McGinnis 9 (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn // MM, woodwinds, compositions / Jeff Hermanson, trumpet / Andy Laster, b.sax / Eric Davis, french horn / Brian Drye, trombone / Oscar Noreiga, a.sax / Jacob Sacks, piano / Dan Fabricatore, bass / Vinnie Sperrazza, drums

• 8:30pm: Shelter Dogs, The Duke Of Surl, Nihiloceros, Heavy Flow @ the gutter, 200 n. 14th st., bklyn

• 9pm: Get Lost NYC, Night #1/2: مشروع ليلى Mashrou’ Leila, Kelsey Lu (live), Beautiful Swimmers, DJ Whitney Fierce @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth

• 9:30pm (set #2/2): Godwin Louis (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: Ancient Methods b2b Vatican Shadow, Ne/Re/A (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

• 10pm: Whatever 21 x Blue Rose Coven Present: BIGKLIT, Slime Shady, Food Corps, Jehovah’s Princess, Lust$ickPuppy, & many more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 11pm: ELSEWORLD: Helena Hauff, minimal violence (Live), Octonomy (DJ Set), SHYBOI, Katie Rex, Heidi Sabertooth, John Barera (fb) @ elsewhere (hall, zone one, loft), 599 johnson ave, bklyn

__________________________________

oct 12 (sat)

• 2pm: Blank Forms presents: Joe McPhee (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn // NOTE: jm presenting poetry; unsure if this will involve music

• 2pm–6am: Get Lost NYC, Night #2/2: Ae:ther (Live), Audiojack, Brina Knauss, Carl Craig, Damian Lazarus, & many more @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth

• 3pm: Piano Hang: David Berkman, Yaniv Taubenhouse, Jesse Simpson, & more @ soapbox gallery, 636 dean st., bklyn

• 3:37pm: A Thousand Rays of Noise: Live A/V Experience @ columbia university prentis hall, 632 w. 125th st., rm 315, mnhtn

• 6pm: Kara Walker’s Katastwóf Karavan with Jason Moran @ the whitney, 99 gansevoort st., mnhtn

• 6:30pm: Chartreuse String Trio (ft. Carrie Frey) play works by Amy Brandon, Andrew Norman, Anna Thorvaldsdottir @ bloomingdale school of music, 323 w. 108th st., mnhtn

[SOLD OUT] • 6:30pm: Mike Watt & The Missingmen, Unnatural Ways, Shellshag @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 7pm: Arts For Art at El Taller, Day #2/3: Brandon Lopez / Tom Rainey / Malaby, Tony Malaby Quartet (w/ Leo Genovese, William Parker, Billy Mintz), James Brandon Lewis Trio (w/ Luke Stewart, Warren G. Crudup III) (fb) @ el taller latino americano, 215 e. 99th st., mnhtn

• 7pm: Resonance & Drones: Rob Interface, COMPACTOR, Parnhash, INFINITE KITTEN + RGB Values @ synesthesia, 47 thames st., #306, bklyn

• 7pm: Matt Forker Six (w/ Gabe Fraivillig, David Acevedo, Matt Forker, Lisa Hoppe, Lesley Mok, Jonah Wolfson), Simone Baron (fb) @ shapeshifter, 18 whitwell place, bklyn

• 7pm: Brian & Brian (Eno / Ferneyhough) Festival, Night #4/5 @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7pm: Kennie Zhou, Lorene Bouboushian, Jenna Kline @ para\\el performance space, 104 meserole st., bklyn

• 7pm: Revocation, Voivod, Psycroptic, Skeletal Remains, Conjurer (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 7pm: CHNNLL, RVBY MY DEAR, Bodega Dream, & more @ pianos, 158 ludlow st., mnhtn

• 7:30pm: TAK ensemble: Season Opener @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn // TAK: Laura Cocks, flute / Marina Kifferstein, violin / Madison Greenstone, clarinet / Charlotte Mundy, voice / Ellery Trafford, percussion // Works by Aperghis, Diels, Malaussena, Lou, Marino

• 7:30pm: Kenji Herbert & Christian Li (EP Release), Secret Sibling, Julia Easterlin (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Tivon Pennicott (w/ Torrey, Salters) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 7:30pm: Bloodless Presents: Parrot Dream, Drug Couple, Noir Party, Sooner @ our wicked lady, rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 8pm: Kaleidoscope, Side Action, DRILL, Decisions (Tape Release) @ bohemian grove [dm hosts], bklyn

• 8pm: Fruit Lo0ops, Mezzanine Swimmers, DEEP FAKE, Spite Fuxxx @ gutter bar, 200 n. 14th st., bklyn

• 8pm: The Broadway x Cara Bella Present: FingerFingerrr, Parlor Walls, Mantis Mantis, Cathy, Rose Blanshei @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: The Stone Series: Cyro Baptista’s GLOSSOLALIA, Night #2/2 (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Synthicide Presents: Tempers, Diavol Strâin, Ces Cadáveres @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: !!!, Shilpa Ray, Wake Island @ music hall of williamsburg, 66 n. 6th st., bklyn

• 8:30pm: Ortman Residency, Night #5/5: In Defense of Memory (Marshall Trammell, Carlos Santistevan, Laura Ortman) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MT, drums, voice, tapes / CS, bass, sampler, casio, violin / LO, 4-track, violin, voice, bass

• 8:30pm: Anteloper (Jaimie Branch & Jason Nazary), Ben MacDonald / Jeff Kimmel / Peter Bitenc / Mike Johnson @ the record shop, 360 van brunt st., bklyn

• 8:30pm: Adam Holmes (Album Release), Cassie Wieland, Adam Cuthbert, Phong Tran @ freddy’s, 627 5th ave, bklyn

• 9pm: Joanna Sternberg, JUNÆ, The Widest Smiling Faces, Benjy Bruno, Liam Kirby @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Tivon Pennicott (w/ Torrey, Salters) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // TP, sax / DT, electric & acoustic bass / KS, drums

• 10pm: XMPC Presents: Tomu DJ, Arnav, coTTon, vveiss @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: The Bunker X, Collabs: Resom X Derek Plaslaiko, Nihal X Ken Meier @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

• 11pm: Perera Elsewhere, JWords, :3LON (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

oct 13 (sun)

• 4pm: Arts For Art at El Taller, Day #3/3: Jesus-Papoleto Melendez, Joe McPhee & Jay Rosen, Ingrid Laubrock / Nick Dunston / Francisco Mela (fb) @ el taller latino americano, 215 e. 99th st., mnhtn

• 4pm: Post Moves (Album Release; Sam Wenc), Moonmoon (Emilie Weibel), Sandy Ewen (fb) @ areté, 67 west st., #103, bklyn

• 4pm: Sacred Perspectives: Charlie Rauh, Kris Wettstein, Concetta Abbate, Elska @ the park church co-op, 129 russell st., bklyn

• 6pm: Ross Hammond, Raf Vertessen / Hans Tammen / Keisuke Matsuno, Michael Vatcher & Sean Conly @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

• 6pm: NY DigiAna Group @ synesthesia, 47 thames st., #306, bklyn

• 7pm: Cadence Fest Preview (Daniel Carter, Reggie Sylvester, Warren Benbow, & more), David Haney: Birth of a City CD Release (Jason Hwang, Melanie Dyer, Steve Swell, & more) @ areté, 67 west st., #103, bklyn // CFP: DC, RS, WB, Matt Lavelle, Melanie Dyer, Reggie Sylvester, Tomas Ulrich, Jorge Sylvester, Blaise Siwula, Jack DeSalvo, Adam Lane, Nora McCarthy, David Haney // BoaC: JH, MD, SS, Adam Lane, Tomas Ulrich, Julian Priester, Dave Storrs, Bernard Purdie

• 7pm: Peter Watrous’ Louder Bigger Faster (ft. Chet Doxas, Jacob Sacks, Carmen Rothwell, Jesse Simpson), Scree (ft. Rothwell, Ryan Beckley, Jason Burger) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7:30pm: Devin Gray Trio (w/ Ralph Alessi, Angelica Sanchez), Gabriel Zucker (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm: Robert Pycior (O’Death), Out of System Transfer, Freya Wilcox @ the well, 272 meserole st., bklyn

• 7:30pm: Ivory Weeds, Dean Cercone, The Spookfish @ the living gallery, 1094 broadway, bklyn

• 8pm: OUTLIER Presents: Pascal Niggenkemper’s Uncanny Valley, Shelley Hirsch Ensemble (w/ Michael Foster, Sarah Bernstein, Brandon Lopez) @ jack, 18 putnam ave, bklyn // outlier series on time; 8:30pm start // PN: automated motorized bass; SH: voice / MF, saxophones / SB, violin / BL, bass

• 8pm: Final Drip, Weasel Walter combo, Alex C & Carolyn Hietter, Sam Weinberg & Andrew Smiley, Duolingo @ [dm hosts]

• 8pm: Helm, Keith Fullerton Whitman, Cube (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Zaalwe (EP Release), Erroneous, Dylan Maida, Natalia Ice @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 8:30pm: LPR Presents: Sun of Goldfinger (Tim Berne, Dave Torn, Ches Smith) (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 9pm: History of a Drowning Boy, Utopia Brigade (Sarah Viviana & Jeremiah Carter), Jordan Reyes, Lutkie @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: Transistor Ray (EP Release), Blue Jazz TV, Field Guides, & more @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 10pm: Ian George + the Well (w/ Aaron Edgcomb, Jacob Matheus, Ted Olsen, Tree Palmedo, Ian George) @ rockwood music hall, stage 1, 196 allen st., mnhtn

__________________________________

oct 14 (mon)

• 6pm: Johnny Young, Ross Hammond, Rootless @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Fay Kilburn (theramin) / Mohamed Kubbara (d) / Ziad Abdel-Aal (b) / Uran Kamper (s) / Adam Dym (woodwinds) / Rich Rosenthal (g); 8pm Stephen Gauci (s) / Kevin Shea (d) / Eli Wallace (keys); 9pm John Melendez (k) / Seth Benjamin (g) / Michael Coiro (d, electronics); 9:45pm Yoni Kretzmer (s) / Eivind Opsvik (b) / Jeff Davis (d); 10:45pm Paul Austerlitz (b, contrabass c) / Jasper Dütz (bass c) / Charles Townsend (e. vn) / Kevin Ray (b); 11:30pm Aron Namenwirth (g) / Eric Plaks (k) / Sean Conly (b) / John Loggia (d) / Jon Panikkar (d)

• 7pm: Mergers and Compositions xiii: Max Ardito, Astroturf, William Berger, Johanna Wacker, Nick Horner, & more @ 144 spencer st., bklyn

• 7:30pm: Abasement 54: Samantha Riott & Gyna Bootleg, Solar Somnium, Lullady by LeLe, Drew Wesely / Lester St. Louis / Carlo Costa, DJ nyc noise @ max fish, 120 orchard st., bsmt, mnhtn

• 7:30pm: Nick Dunston, Drinking Bird (Eladio Rojas, Jacob Matheus, Tree Palmedo), Lau Noah @ threes brewing, 333 douglass st., mnhtn

• 7:30pm: Forget The Times, Andy Borsz, Dr. Evilletown, DJ Drucker, Peopling @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 7:30pm: つしまみれ / tsushimamire, TOP nachos, Alien Trilogy, 2Frail @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

[POSTPONED] • 7:30pm: Husere Grav, Sterile Garden, Frenemas, Accdntl Dred @ park church co-op, bklyn

• 8pm: Clebs (Jason Nazary & Emilie Weibel), Pasquale Cangiano, Matt Mottel @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Live at Michiko Presents: Matt Lavelle (w/ Evan Crane, Leonid Galaganov), David Haney (w/ Reggie Sylvester, ML) (alt fb) @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn

• 9pm (2 sets): Batterie: The Visitors Band (Jim Black, JP Schlegelmilch, Jonathan Goldberger) (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Thought Group, Madonna Wh0re, Animals Against Humans @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 9:30pm: Rebecca Zola (w/ Gaya Feldheim Schorr, Kalia Vandever, Eva Lawitts, Zebadiah Marcus Gerhard Stern) @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn

__________________________________

oct 15 (tues)

• 7pm: Mark Deutsch, Dawoud @ shapeshifter lab, 18 whitwell pl., bklyn

• 7pm: AdHoc Presents: Vagabon (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7pm: Drugs of Faith, Floods, Unhinge, Iconicide @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

[SOLD OUT] • 7pm: Les Filles de Illighadad, Night #1/2 (fb) @ pioneer works, 159 pioneer st., bklyn

• 7:30pm: New Sounds Live: Ensemble Signal Plays the Music of Steve Reich, Night #1/2 @ brookfield place ny, 230 vesey st., mnhtn // Composition: Music for 18 Musicians

• 7:30pm: Oranssi Pazuzu, Insect Ark, Ocrilim @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Shape Your Own Sound (SYOS) & The Jazz Gallery present: Pukl / Pennicott / Baratz / Audu / Baba / Bareket / Gable / Raghavan / Abadey (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Jure Pukl, s.sax / Tivon Pennicott, t.sax / Chelsea Baratz, t.sax / Zem Audu, t.sax / Tomoaki Baba, t.sax / Eden Bareket, b.sax / Taber Gable, piano / Harish Raghavan, bass / Kush Abadey, drums

• 8pm: Social Norms presents: FLESH NARC, CP UNIT, C Spencer Yeh & Sandy Ewen, Tamio Shiraishi & Gyna Bootleg @ rubulad [dm hosts], bklyn //  CP Unit: Chris Pitsiokos, saxophone, compositions / Sam Lisabeth, guitar / Henry Fraser, fretless / Jason Nazary, traps; CSY, violin, vox, mixer, etc etc & SE, prepared guitar, chalk, beeps, etc; TS, alto saxophone & GB, vox, performance etc

• 8pm: SPHERES: Jamie Saft / Chuck Hammer / Brad Jones / Dan Rieser (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: alexdgoldberg (w/ Dan Kleederman), King of Nowhere, Gorgeous @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8pm: Shuta Hasunuma (Album Release), Josephine Foster @ public records, 233 butler st., bklyn

• 8pm: Jazz Tuesdays: Peter Watrous (w/ Adam Kolker, Kenny Wessel, David Ambrosio, Allan Mednard), Anthony Wonsey / Ugonna Okegwo / Diego Voglino @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8pm: PopGun Presents: Marika Hackman, Girl Friday, Zenizen @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

[LINEUP / VENUE CHANGE] • 8pm: AdHoc Presents: Thigh Master, Free Time, Waist, Dag (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

[POSTPONED] • 8pm: Brooks / Ficca / Zummo / Mottel, Poirier @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8:30pm: Bernard Residency, Night #1/5: Will Bernard: Trio (w/ Ches Smith, Chris Lightcap) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // WB, guitar / CS, drums / CL, bass

• 9pm: LEYA, Grün Wasser, Afterlife, Breakaway, Solo Termite @ trevorshaus [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm (2 sets): Batterie: Smash & Grab (Keisuke Matsuno, Simon Jermyn, Jim Black) (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // KM, guitar / SJ, electric bass, guitar / JB, drums

• 9pm: Joanna Sternberg / Billy McShane / Will Greene @ sunny’s, 253 conover st., bklyn

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Shape Your Own Sound (SYOS) & The Jazz Gallery present: Pukl / Pennicott / Baratz / Audu / Baba / Bareket / Gable / Raghavan / Abadey (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Jure Pukl, s.sax / Tivon Pennicott, t.sax / Chelsea Baratz, t.sax / Zem Audu, t.sax / Tomoaki Baba, t.sax / Eden Bareket, b.sax / Taber Gable, piano / Harish Raghavan, bass / Kush Abadey, drums

• 10pm: Cipher: Craft, Iwaad, Savaughn, 0.001 @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

oct 16 (weds)

• 7pm: Les Filles de Illighadad, Night #2/2 (fb) @ pioneer works, 159 pioneer st., bklyn

• 7:30pm: New Sounds Live: Ensemble Signal Plays the Music of Steve Reich, Night #2/2 @ brookfield place ny, 230 vesey st., mnhtn // Compositions: Piano Phase, My Name is, Four Organs, New York Counterpoint

• 8pm: A.E. Randolph Pres: Devin Gray / Matteo Liberatore / Brandon Lopez, Darren Johnston’s Truly Human Trio (w/ Jacob Sacks, Sean Conly) @ balboa, 1655 bedford ave, bklyn

• 8pm: Blank Hellscape, Cube, Alex C & 2uarm, Eugene the Jeep, Seepage, Blind Date @ unit k [msg hosts for address], bushwick, bklyn

[VENUE CHANGE] • 8pm: PopGun Presents: Spellling, ZAH, Rare DM @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Telefon Tel Aviv, Ulla Straus (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 8pm: Hannah Lash: Desire (A Chamber Opera) @ miller theatre at columbia u, 2960 broadway, mnhtn

• 8pm: Laser Background, Youbet, .Michael., Plutoness @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Koosil-ja dance Kumiko: Open Data Story of Profit & Death, Night #2/3 (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 8pm: KEYED UP x Bar Bayeux presents: Simona Premazzi Quartet (w/ Mark Shim, Matt Penman, Kush Abadey) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn

• 8pm: The Academy Blues Project, Sami Stevens & The Man I Love, Damon Smith @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8:30pm: Bernard Residency, Night #2/5: Will Bernard: Quartet (w/ Ben Perowsky, Jonathan Goldberger, Brad Jones) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // WB (g) / BP (d) / JG (g) / BJ (b)

• 8:30pm: Bodies Making Noise: Charlotte Mundy, XBUCKET, Andrew Van Tassel @ cutelab nyc, 61 9th st., bklyn

• 9pm: Stovepipe (Scherer, Stowers, Carroll, Licata), Alfredo Colón / Steve Williams / Henry Mermer, Johnathan Milberger / Finn Carroll / Michael Larocca @ @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn // Stovepipe: Odin Scherer (g) / Ben Stowers (t.sax) Finn Carroll (b); Andrew Licata (d); AC (a.sax) / SW (b) / HM (d); JM (t.sax) / FC (b) / ML (d)

• 9pm–12am: Roy Hargrove Birthday Tribute (Led by Jaleel Shaw) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: Off-Brand #22: No, Tiger Tiger (Nathaniel Morgan, Ryan Ferreira, Aryeh Kobrinsky); Nick Millevoi Trio (w/ Matt Engle, Dan Monaghan) @ branded saloon, 603 vanderbilt ave, bklyn

__________________________________

oct 17 (thurs)

• 6:30pm: Emerging Artists: Olin Clark Trio (w/ Dan Montgomery, Evan Hyde) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 7pm: KILL ALTERS RESIDENCY: MUTATIONS, Thursday #2/4 @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn // Loka DJ set; BKDG Audio (Okotopus formerly of Dälek); OrbKA / John Bemis (Murderpact) / GENG (King Vision Ultra); Jak Progresso; NoLife; Buttress; Lust $ick Puppy; Elucid; Lana del Rabies; Pictureplane

• 7pm: AdHoc Presents: Vivian Girls, Empath, Young Guv, Honduras @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 7pm: The National Jazz Museum in Harlem x New Music Horizons present: Kalia Vandever & Mark Wade @ the national jazz museum in harlem, 58 w. 129th st., mnhtn

• 7:30pm: Fire Over Heaven: Wind❏ws (David Lackner & Camilla Padgitt-Coles), Barry Weisblat (w/ Todd Capp, Che Chen, Sandy Gordon, Talice Lee, John McCowen) @ outpost artist resources, 1665 norman st., ridgewood

• 7:30pm: Brackish #33: Jake Henry, Red Rainbow, Devin Gray / Luisa Muhr / Owen Stewart-Robertson @ st. lydia’s, 304 bond st., bklyn // JH, trumpet; RR: Anne Rhodes, voice, electronics; DG, drums / LM, voice / OSR, guitar

• 7:30pm (set #1/2): Martin Nevin (w/ Kyle Wilson, Christopher Hoffman, Sam Harris, Ari Chersky, Craig Weinrib) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MN, bass, compositions / KW, t.sax / CH, cello / SH,, piano / AC, guitar / CW, drums

• 7:30pm: Dan Siegler’s Concrète Jungle, Night #1/2 (ft. Pauline Kim Harris, Pam Tanowitz, Greg Chudzik, Christina Campanella) @ the invisible dog art center, 51 bergen st., bklyn

• 8pm: Kate Mohanty (Tape Release), Leila Bordreuil & Tamio Shiraishi, Adam Markiewicz, Dean Cercone @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: Last Call: Ishito / Manning / Tammen, Ewen / Vatcher / Johnson, Carter / Sewelson / Plaks / Namenwirth / Swanson / Shea @ aron’s [dm host] // 8pm: Ayumi Ishito / Sarah Manning / Hans Tammen; 9pm: Sandy Ewen / Michael Vatcher / Darren Johnson; 10pm: Daniel Carter / Dave Sewelson / Eric Plaks / Aron Namenwirth / Zach Swanson / Kevin Shea

• 8pm: New York Butoh Institute Festival: Salome Kokoladze, Katherine Adamenko, Angela Newsham, Madelyn Sher & Daniel Arthur Johnson, Eri Chian @ theater for the new city, 155 1st ave, mnhtn

• 8pm: James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Night #1/6 @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 8pm: Masters of Fright (Album Release), Nina Ryser, Nathan Kamal @ rubulad [dm hosts], bklyn

• 8pm: PopGun Presents: Lust For Youth, Container, No Dawn (DJ) @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 8pm: The Brazen Youth, Boyscott, Yours Are the Only Ears (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Departure Duo, Longleash (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 8pm: Koosil-ja dance Kumiko: Open Data Story of Profit & Death, Night #3/3 (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 8:30pm: Bernard Residency, Night #3/5: Will Bernard: TOY BOX (w/ Rinde Eckert, Kenny Wollesen) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // WB, guitar / RE, voice / KW, drums

• 9pm: noah becker’s underthought (w/ Stephen Boegehold, Tyrone Allen, Alex Levine) @ williamsburg music center, 367 bedford ave, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Martin Nevin (w/ Kyle Wilson, Christopher Hoffman, Sam Harris, Ari Chersky, Craig Weinrib) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MN, bass, compositions / KW, t.sax / CH, cello / SH,, piano / AC, guitar / CW, drums

• 10pm: Green & Glass (Lucia Stavros, Sam Decker, Andrew McGovern, David Flaherty, Ryan Dugre) Single Release @ rockwood music hall, stage 2, 196 allen st., mnhtn

• 10pm: INTERZONE 1.1 (Day #1/4) | Opening Party w/ Shawn O’Sullivan, Katie Rex, Maedon, Davide Gualandi (fb) @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Lauren Lee Quartet Album Release (w/ Brad Mulholland, Marcos Varela, Andy O’Neill) @ rockwood music hall stage 3, 185 orchard st., mnhtn

• xxpm: Network Glass (aka Door), Jacob Winans (mem Sibling), Kyle Flanagan @ tba, bklyn

__________________________________

oct 18 (fri)

• 6:30pm: Christopher Tignor (Record Release), Benoît Pioluard, Julia Kent (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7pm: John McCowen, Charmaine Lee & Weston Olencki, Eric Wubbels / Dana Jessen / Sam Pluta @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // JM, solo clarinets; CL, vox, electronics & WO, synths; EW, piano / DJ, bassoon / SP, laptop

• 7pm: Reckoner Album Release: Reckoner+=Matthew (Sumanth Srinivasan & Matthew Kaney), Messica Arson, Melody Loveless @ babycastles, 145 w. 14th st., mnhtn

• 7pm: INTERZONE 1.2 (Day #2/4) | Synthicide presents: Autumns, Kontravoid, Xarah Dion, Physical Wash [All Live] (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 7pm: Booked By Grandma Presents: Mutual Benefit, Yohuna, Onlyness, Juliet Quick @ jones beach bushwick, 4 stuyvesant ave, bklyn

• 7:30pm: Emma Frank, Simon Jermyn Trio (w/ Chris Lightcap, Jim Black), SiMoN @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm: Dan Siegler’s Concrète Jungle, Night #2/2 (ft. Tomoko Omura, Netta Yerushalmy, Greg Chudzik, Christina Campanella) @ the invisible dog art center, 51 bergen st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Micah Thomas Trio (w/ Tyrone Allen II, Kayvon Gordon) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MT, piano / TAII, bass / KG, drums

• 8pm: Ben Gerstein, Ali/Bordreuil/Mattrey @ sunview lunchnet, 221 nassau ave, bklyn // BG, solo trombone, misc; Joanna Mattrey, viola / Leila Bordreuil, cello / Sean Ali, bass

• 8pm: The Stone Series: YUKA HONDA, Night #1/2: ON/IN / 音韻 (Honda & Akio Mokuno) + Greg Fox (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // YH, electronics, vocals / AM, electronics, vocals / GF, drums

• 8pm: Oh Sees, Prettiest Eyes, Night #1/3 (w/ Oldest) @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 8pm: Count The Blood Cells presents: Plectrum (Sarah Mullins, Justin Carroll, Joe McLaughlin), OMA, Proninny @ the green door, 600 w. 57th st., mnhtn

• 8pm: Ears to Feed Presents: Rosa Bordallo [Record Release], NATURAL VELVET, Blowboater, U+1F631 @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Live at Michiko Presents: Andres Boiarsky (w/ Will Slater, Helio Alves, Tommy Campbell) @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn

• 8pm: Big Eyes, Nasalrod, Art Gray Noizz Quintet @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: Antediluvian, Adversarial, Bog Body @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Osmosis 1: Alex Beinstock, Eric Hokanson, Jacob Cohen & Ula Kinder, Jill Mcdermid, Shoshana Baren, OMNI (Storm & Kennie), Yana Astanov + DJs cabraxxis, Zack, Very J @ bodeguita bk, 6 suydam st., bklyn

• 8pm: James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Night #2/6 @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 8pm: R. Andrew Lee performs work by Michael Vincent Waller @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn

[SOLD OUT] • 8pm (set #1/2): 13 million year old ghost (Record Release), Deradoorian, Victoria Keddie (Projections) @ magick city, 37 box st., bklyn

• 8:30pm: Bernard Residency, Night #4/5: Will Bernard: REVELATOR (w/ Bill Laswell, Aaron Johnston, Peter Apfelbaum) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // WB, guitar / BL, bass / AJ, drums / PA, sax, keys

• 9pm: The johns, Ben Pagano & The Space Machine, The Grasping Straws, Time Cat @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: HXXS (Record Release), Kyp Malone (TV On The Radio), Itch Princess @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Micah Thomas Trio (w/ Tyrone Allen II, Kayvon Gordon) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // MT, piano / TAII, bass / KG, drums

• 10pm: INTERZONE 1.3 (Day #2/4) | Lost Soul Enterprises & Synthicide present: Not Waving (Live), Crash Course in Science (Live), Lokier, Pasiphae, Sybil Jason, Dungeon Acid (Live), Myn b2b R Gamble, MX Silkman (fb) @ good room, 98 meserole ave, bklyn

• 10pm: Arcana x Eutopia presents: Cid Ikarus, Skyshaker, DJ Manny, & more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 10pm: Joey Beltram, Tin Man, Bryan Kasenic (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

[SOLD OUT] • 10:30pm (set #2/2): 13 million year old ghost (Record Release), Deradoorian, Victoria Keddie (Projections) @ magick city, 37 box st., bklyn

__________________________________

oct 19 (sat)

• 1pm–9pm: Stimulus Progression 23: Kym Bernazky (w/ Jesse Gelaznik), Kiowa Hammons, Spencer Friedman, Flin van Hemmen & Todd Neufeld @ mirror in the woods, 575 union st., #a, bklyn

• 2pm: Child Abuse (Record Release & Benefit), MV Carbon, Bloor, Tamio Shiraishi & azumi O E (alt fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn // CA donating door to a child abuse prevention organization

• 2pm (performance #1/2): James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Day #3/6 @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 3pm–11pm: Octfest: Parquet Courts, Mogwai, Screaming Females, Lower Dens, Duster, METZ, Priests, Empath, Control Top, Iceage (fb) ($$) @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth

• 4pm: Women Between Arts: Patricia Nicholson Parker (w/ William Mazza), Roopa Mahadevan (w/ Sai Raman), Tracis Morris @ the new school glass box theater, 55 w. 13th st., mnthn

• 4pm: INTERZONE 1.4 (Day #3/4) | Weird Science presents: OKO DJ, SSPS (Live), Robert Valera (Live), Amourette b2b MSCLN (fb) @ magick city, 37 box st., bklyn

• 5pm: Frogbelly, Cinema Cinema @ bc studio bklyn

• 5pm: ACUTE trio (Kyle Hutchins, Bera Romairone, Sara Zazo) (fb) @ areté, 67 west st., #103, bklyn

• 7pm: Kenny Millions & David Grollman, Andy Borsz, TBHQ, She Of Irrevery, Hey Exit!, & more @ skinny apt [dm hosts], bklyn

• 7pm: Frenemas (Chip k & Brad Truax), Spencer Herbst, Barry London, Screaming Horses (Visuals) @ synesthesia, 47 thames st., #306, bklyn

[24-HOUR EVENT: DAY #1/2] • 7pm–11:59pm: Ragas Live Festival 2019 (fb) (~$$) @ pioneer works, 159 pioneer st., bklyn // 7pm, Adam Rudolph’s Moving Pictures: AR, Marco Cappelli, Alexis Marcelo, Damon Banks, Arun Ramamurthy, James Dellatacoma; 8pm, Arun Ramamurthy Trio: AR, Perry Wormtan, Sameer Gupta; 9pm: Anirban Das Gupta & Mir Naqibul Islam; 10pm: Swaminathan Selvaganesh & Meghashyam Keshav; 11pm, Soles of Duende: Brinda Guha, Arielle Rosales, Amanda Castro, Roshni Samlal, Frank Malloy; 12am: Saraswathi Ranganathan & Raghavan Sai

• 7:30pm: Ambient Chaos: Sandy Ewen, A.M. Boys, Chester Hawkins, Pas Musique @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7:30pm: Strange Scenes Festival: The Music of Wolfgang Rihm (ft. Mivos Quartet, Ekmeles Vocal Ensemble, Julian Schwarz, Abigel Kralik, Hannah Harnest, Sophie Delphis) @ the dimenna center, 450 w. 37th st., mnhtn

• 7:30pm: Ruth Garbus Record Release (w/ members of Tredici Bacci & more), Kalbells (Kalmia Traver), DJ Walkwoman (Angelica Bess) (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm: Arts For Art at Weeksville: Fred Moten, William Parker Solo & Quartet (w/ Val Jeanty, Daniel Carter, Patricia Nicholson) (fb) @ weeksville heritage center, 158 buffalo ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Jaleel Shaw (w/ Lage Lund, Rashaawn Carter, Justin Brown) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // JS, sax / LL, guitar / RC, bass / JB, drums

• 7:30pm: Ensemble in Process…: Rose Hegele, Brian Mark, & Francesca Leo play works by Meredith Monk, Bjork, DeRose, Gee, Yann Tiersen, & more ++ David Angelo & Shannon Leigh @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

[CANCELED] • 7:30pm: Lido Pimienta (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 8pm: Eva Novoa Trio + 1 @ ibeam, 168 7th st., bklyn // EN3+1: EN, piano / Ryan Ferreira, guitar / Kim Cass, bass / Devin Gray, drums

• 8pm: The Stone Series: YUKA HONDA, Night #2/2: Ash Glaze (w/ Mcmurray, Hoff, Karie) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // Grey Mcmurray, guitar, voice / Devin Hoff, double bass / Kahimi Karie, tuning forks / Yuka C. Honda, electronics

• 8pm: P2 presents: Brodequin, Encenathrakh, Thætas, & more (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Scenic Presents: Mudhoney, Kid Congo Powers & The Pink Monkey Birds, Ritchie White Orchestra @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Canvasounds Collective presents: Amalgama, ft. Deniz Khateri, Asma Khoshmehr, Alexandra Smither @ areté, 67 west st., #103, bklyn

• 8pm: INTERZONE 1.5 (Day #3/4) | Nothing Changes presents: Void Vision, Nghtcrwlr, Statiqbloom, Black Rain (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: DOOMSQUAD, TMBOY, Lily & Horn Horse @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 8pm: New York Butoh Institute Festival: Tove-Elena Nicolaysen & Anni Rossi, Mari Osanai @ theater for the new city, 155 1st ave, mnhtn

• 8pm: Dusk, Vanity, Big City @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm (performance #2/2): James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Day #3/6 @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 8pm: Bootlicker, Exlex, Vaxine @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: Oh Sees, Prettiest Eyes, Night #2/3 (w/ Psychic Graveyard) @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 8:30pm: Bernard Residency, Night #5/5: Will Bernard: IMPROVISATIONS (w/ Ikue Mori, Brian Chase, Charlie Burnham, Kirk Knufke, Mike McGinnis) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // WB, guitar / IM, electronics / BC, drums / CB, violin / KK, trumpet / MM, clarinet, sax

• 8:30pm: ROTA presents: Van Goose, Otro Lado, T Wreck, Dog Shepherd @ e. williamsburg econo lodge [dm hosts], bklyn

• 9pm: Gateway (Jason Filer & Tim Gick), More Incoherent (Kyle Flanagan, Zeno, Chris LiButti), Brandon Lopez, Real Adult (Cory Bracken), Cameron Stuart, Afterlife.Online @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 9pm: No One & The Somebodies, Dog Date, Bronco II, Shinner @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 9:30pm (set #2/2): Jaleel Shaw (w/ Lage Lund, Rashaawn Carter, Justin Brown) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // JS, sax / LL, guitar / RC, bass / JB, drums

• 10pm: Basement Gallery: natalie[dot]computer & Lara Lewison, ECHOensemble, Isabela Tanashian, EriDan, Melody Loveless, Caitlin Cawley, & more @ 1139 bushwick ave, bklyn // + Zachary James Ritter & Samuel George Johnson, Sequoia Sellinger & Peyton Bristol, Andrew Yoon & Jonah Udall (Sound Installation), tedted Performance Group, Hank Mason, & more

• 10pm: Legends Fest 100: Treatment (Album Release), Joseph Black, & many more @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 10pm: INTERZONE 1.6 (Day #3/4) | Lost Soul Enterprises presents: Veronica Vasicka, Jensen Interceptor, Bezier (Life), Galaxian & more (fb) @ good room, 98 meserole ave, bklyn // ++ Rose E Kross, L.Sangre, Heidi Sabertooth (Live), Nihal Ramchandani, Scallywag

• 10pm: SLINK 002: Amazondotcom, Kellen303, & more @ 444 club, 4 irving ave, bklyn

• 11pm: toucan sounds w/ DJs Luka Tacon, Haruka Salt, Violet Sands @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

__________________________________

oct 20 (sun)

[24-HOUR EVENT: DAY #2/2] • 12am–7pm: Ragas Live Festival 2019 (fb) ($$) @ pioneer works, 159 pioneer st., bklyn // 12am: Saraswathi Ranganathan & Raghavan Sai; 1am: Rajna Swaminathan, Ganavya Doraiswamy, Ria Modak, Pawan Benjamin, Miles Okazaki; 2am: Dan Weiss & Okazaki; 3am, Borogusakagu: Kaoru Watanabe, Sameer Gupta, Rogerio Boccato; 4am, Unstruck Sound: Aaron Shragge, Neel Murgai, David Ellenbogen, Eric Fraser; 5am: Namami Karmakar, Anirban Chakravarty, Ehren Hanson; 6am: Shiv Subramaniam, Neha Krishnamachary, Kavi Srinivasaraghavan; 7am: Steve Gorn, Eric Fraser, Shiva Ghoshal; 8am: Barun Kumar Pal & Special Guest; 9am: Samarth Nagarkar & Shankh Lahiri; 10am: T. Radhakrishna & Meghashyam Keshav; 11am, Neel Murgai Ensemble: NM, Arun Ramamurthy, Trina Basu, Marika Hughes, Gupta; 12pm: Vinay Desai & Vivek Pandya; 1pm, Crossroads: Yacouba Sissoko, Jay Gandhi, Ellenbogen, Ehren Hanson; 2pm, Roopa In Flux: Roopa Mahadevan & Guy Mintus; 3pm, Reggie Workman’s Cerebral Caverns: RW, Gupta, Pawan Benjamin, Mari Tanaka; 4pm: Abhik Mukherjee, Gandhi, Lahiri; 5pm: Anupama Bhagwat & Nitin Mitta; 6pm: Brooklyn Raga Massive: In “D” (20+ musicians; composed by Murgai, Ellenbogen)

• 2pm (1 set): Lee Konitz Album Release Party (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // w/ Caroline Davis, Ohad Talmor, Christof Knoche, Peter Hess, Miranda Sielaff, Chris Hoffman, Rubin Kodheli, Chris Tordini, George Schuller, Jacob Sacks

• 4pm: Arts For Art at Weeksville: Tracie Morris, Mixashawn Trio (w/ William Parker, Pheeroan akLaff) (fb) @ weeksville heritage center, 158 buffalo ave, bklyn

• 4pm: INTERZONE 1.7 (Day #4/4) | Weird Science presents: Kiernan Laveaux, J.A.Z., Maroje T (fb) @ magick city, 37 box st., bklyn

[CANCELED] • 4pm: Beyond Duo @ 6bc botanical garden, 624 e. 6th st., mnhtn

• 5pm: Warren Galea Trio (w/ Alexander Claffy, Ferenc Nemeth) (fb) @ rockwood music hall, stage 3, 185 orchard st., mnhtn

• 6pm: Downtown Improv Celebration for Steve Dalachinsky @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // Ft. Louie Belogenis, Marty Ehrlich, Joe Fonda, Thomas Heberer, Darren Johnston, Jessica Pavone, Michael Vatcher & more

• 6:30pm: XI PRESENTS: Kenny Millions & David Grollman, Samantha Riott, Tamio Shiraishi / Gyna Bootleg / Tim Dahl  (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: Ben Cohen / Eli Wallace / Kenneth Jimenez / Dan Kurfirst @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7pm: INTERZONE 1.8 (Day #4/4) | Quo Vadis pres: Samuel Kerridge, Hiro Kone, Abby Echiverri [ALL LIVE], Blacklauren (fb) @ good room, 98 meserole ave, bklyn

• 7pm: Oh Sees, Prettiest Eyes, Night #3/3 (w/ Jimmy Whispers) @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 7pm: Matthew Noone, Ehren Hanson, Ed Sarath (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 7pm: Andrew Pereira / Vaughn Stoffey / Dan Pappalardo / Kayvon Gordon @ l’wren bar, 4004 5th ave, bklyn // CW: followed by “session”

• 7pm: Jazz Habitat x Eric’s House of Improv Present: Tani Tabbal (w/ Michael Bisio, Adam Siegel), Brian Groder (w/ Bisio, Jay Rosen) (alt fb) @ el barrio’s artspace ps109, 215 e. 99th st., mnhth

• 7:30pm: Piano+ #17, Den Haag Tribute: Germaine Sijstermans, Vladan Kulišić, Grzegorz Marciniak, Assaf Gidron & Teodora Stepančić (fb) @ areté, 67 west st., #103, bklyn

• 7:30pm: Daniel Kelly: Solo & Trio w/ Mark Helias, Tom Rainey @ brooklyn conservatory of music, 58 7th ave, bklyn

• 8pm: Pet Bottle Ningen (C. Bettis, D. Miller, D. Scanlon, N. Yoshida), ESSi, Salt People, Tidal Channel @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Soon #3: Meaner Pencil, Johann Diedrick, Eva Louise Goodman, Anura @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: The Lauwghters, The Strange Walls, Elephant Pill, more TBA @ bohemian grove [dm hosts], bklyn

• 8pm: Despairwolf, MAAFA, Matón, Compa, Lune @ cobra club, 6 wyckoff ave, bklyn

• 8pm: Sunday Soundscapes: Dan Joseph / Tom Chiu / Jason Cady @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Indicate Interest x Tapeandcdrecords: Villins, Das Black Milk, Electric Style @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 8pm: Powersnap, Black Beach, Rye Pines, Bad Kiss @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

[SOLD OUT] • 8pm: Shintaro Sakamoto, Sessa @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 10pm: INTERZONE 1.9 Closing Party (Day #4/4) x Confused House: Dreamcrusher, Dew McDowall, Wetware, Via App, Ciarra Black, Leila Bordreuil [ALL LIVE] + Alex From Queens (DJ) (fb) @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: re:nü x Sonic Groove production: SEVERINE: Searmanas, Octonomy, MÆDON (Album Release), Lana del Rabies @ venus in furs, 990 broadway, bklyn

__________________________________

oct 21 (mon)

• 6:30pm: Twin Guns, Aliens, Frida Kill @ knitting factory, 361 metropolitan ave, bklyn

• 6:30pm: Happy Trio (Kevin Sun, Adam Olszewski, Kayvon Gordon) @ lowlands bar, 543 3rd ave, bklyn

• 7pm: Sooner (Charlotte Greve & Simon Jermyn) EP Release, Joanna Sternberg, Maitri @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Patrick Golden (d) / Daniel Carter (woodwinds) / Dustin Carlson (g) / Stelios Mihas (g); 8pm Stephen Gauci (s) / Sandy Ewen (g) / Kevin Shea (d); 9pm Jonathan Goldberger (g) / Michael Coleman (k) / Jonathon Haffner (s) / Jeff Davis (d); 9:45pm Juan Pablo Carletti (d) / Christof Knoche (b.cl) / Thomas Heberer (t) / Jake Henry (t) / Rick Parker (trb) / Kenneth Jimenez (b); 10:45pm Dario Fariello (s) / Jimenez (b) / Jeremy Carlstedt (d); 11:30pm Jason Mears (ww) & Bradley William Schirmer (elect)

• 7:30pm: Samuel Campoli, alexdgoldberg, Avishay, Ironside @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: Eric’s House of Improv Presents: Son Burn Out Your Eyes (Brandon Lopez, Brandon Seabrook, Gerald Cleaver), Joanna Mattrey @ 244 rehearsal studios, 244 w. 54th st., 10th fl., mnhtn

• 8pm: Choose Your Own Concert Adventure, ft. G.T. Arpe, Federico Balducci, Damien Olsen, Lorenz Fish, Neb U La, Ben Tripp, Ras Moshe, Sungjin Lee, & more @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 9pm: Thousands of Dead Gods presents: Xenojothsz, Life Appreciation Renewal, Sects, Matthew Regula, Negation, J. Carter, DJ Dead Parrothead @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 10pm: DJ Healthy [All Night] @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

oct 22 (tues)

• 12pm: The Harlem Jazz Boxx Series: Matt Lavelle Quartet (w/ Hilliard Greene, Lewis Porter, Tom Cabrera) (fb) @ the greater calvary baptist church, 55 w. 124th st., ste. 55, mnhtn

• 6pm: Music Now! Tribute to Joe Rigby & Juan Quinonez @ the brooklyn commons, 388 atlantic ave, bklyn // Ft. Ted Daniel, Basir Mchawi, Larry Roland, Charles Downs, Lee Odom, Matt Lavelle, Jose Luis Abreu, Tor Yochai Snyder, Ras Moshe Burnett, JD Parran & Dave Ross, Rocco John Iacovone, Denton Darien, On Ka’a Davis, & more

• 7pm: Surface to Air Trio (Jonti Siman, Jonathan Goldberger, Rohin Khemani) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 7:30pm: Kalia Vandever, Almog Sharvit & The Coralition (w/ O’Farrill, Leon, Gilad, Dor), Gaya Sings Connie (Gaya Feldheim Schorr w/ Mcmurray, Yahalom, Lawitts) (fb) @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn // AS / Adam O’Farrill / David Leon / Micha Gilad / Daniel Dor; GFS / Grey Mcmurray / Tal Yahalom / Eva Lawitts

• 7:30pm: And Nobody Gets Everything Right: The Rhythm Method plays works by Kristin Bolstad & Ole-Henrik Moe, Amanda Erika Maier-Röntgen, Leah Asher (fb) @ scandinavia house, 58 park ave, mnhtn

• 7:30pm: Apply Triangle (Joshua Weinberg, Tyler Neidermayer, Jixue Yang) plays works by James Diaz, Pranav Dalta, Steve Reich, & more (fb) @ manhattan school of music’s ades performance space, 130 claremont ave, mnhtn

• 8pm: Loren Connors (70th Birthday!) w/ Alan Licht, Johnny Young (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: The Body, Uniform, Dreamcrusher, Alexander Barton @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 8pm (2 sets): Dr. Odd’s Rhythmic Provocateurs (Daniel Carter, On Ka’a Davis, Damon Banks, Dave Miller) (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Jazz Tuesdays: Feathery Quartet (Lena Bloch, Russ Lossing, Cameron Brown, Billy Mintz), Bruce Barth / Ugonna Okegwo / Diego Voglino (event fb) @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8pm: Swervedriver, Milly (fb) @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 8pm: Ben Sutin & Ben Rosenblum @ anyway cafe, 34 e. 2nd st., mnhtn

[CANCELED] • 8pm: Asa-Chang & Junray, Lea Bertucci & Amirtha Kidambi (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8:30pm: Tsahar Residency, Night #1/5: Digital Primitives (Assif Tsahar, Cooper-Moore, Gerald Cleaver) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // AT, sax / C-M, piano / CT, drums

• 8:30pm: Dominic Lash / Josh Sinton / Owen Stewart-Robertson, Aquiles Navarro / Tcheser Holmes / Jim Mchugh / Matt Mottel @ max fish, 120 orchard st., bsmt, mnhtn

• 9pm: Torus Eyes, David Grollman & Kenny Millions, Matteo Liberatore / Sandy Ewen / Jason Anthony Harris (Public Speaking) @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 9pm: Possum, Mary Vision (Video Premiere Party), Priestess (fb) @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

[CANCELED] • 9pm: Bahamas Relief Fundraiser @ 444 club, 4 irving ave, bklyn

• 11pm: NIGHT CLASS presents: Special Guest (rhymes with Silly), waveform., Hypoluxo @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 11pm: Spacepilot (Elias Meister, Leo Genovese, Joe Hertenstein, Special Guests) (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

__________________________________

oct 23 (weds)

• 7:30pm: Written for Kylwyria, Volume I: John Gattis, Erica Dicker, Julia Den Boer play works by Dicker, Kramer, & more @ opera america, 330 7th ave, 7th fl., mnhtn

• 8pm: Kenny Millions & David Grollman, The New York Review of Cocksucking (Richard Kamerman & Michael Foster), Weasel Walter & Sandy Ewen, God Is My Co-Pilot @ rubulad [rsvp rubulad at outlook.com for address], bushwick, bklyn // GIMCP: Normandy Sherwood, Jer Reid, Craig Flanagin, Jason Blackkat, Kevin Shea

• 8pm: Anedition, Alec Goldfarb’s Laughing Coffin (w/ Uesaka, Del Castillo, Muntz, Tsang, Crammer) (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // Anedition: Ben Zucker, Ishmael Ali, Judith Berkson, Josh Davidoff; LC: Yuma Uesaka, Xavier Del Castillo, Mat Muntz, Nolan Tsang, Steven Crammer, AG

• 8pm: Nick Hallett: To Music’s Final Act, Emily Manzo: How To Rescue (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn // NH:TMFA ft. Peter Alex Stewart, Amelia Watkins, Kamala Sankaram, Nick Hallett, Mila Henry, Sarah Bernstein, Brian Chase, David Friend, Joshua Thorson; EM:HTR ft. Kamala Sankaram, Christine Edwards

• 8pm: A.E. Randolph presents: No Land & Andrew Forman, Gaya Feldheim Schorr / Kalia Vandever / Eva Lawitts @ balboa, 1655 bedford ave, bklyn // NL, poetry & AF, bass; GFS, vocals / KV, trombone / EL, bass

• 8pm: Peach&Tomato (Sana Nagano & Leonor Falcón; CD Release), Fung Chern Hwei’s Fungal Bloom (w/ Colin Hinton, Shawn Lovato) (fb | alt fb) @ areté, 67 west st., #103, bklyn // SN, violin & LF, viola; FCH, violin / CH, drums / SL, bass

• 8pm: Naomi, Isabella, Wsabi Fox, Broad Valor, Jessica Ray @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 8pm: DYGL, Future Punx, Straw Pipes @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Drug Couple, Living Strange, Moon Kissed (Album Release) (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: KEYED UP x Bar Bayeux presents: Jochen Rueckert Quartet (w/ Philip Dizack, Jerome Sabbagh, Matt Penman) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn

• 8pm: James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Day #4/6 (fb) @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 8:30pm: Brandon Seabrook’s Die Trommel Fatale, Grey Mcmurray (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn // BSDTF: BS, Sam Ospovat, Chuck Bettis, Dave Treut, Eivind Opsvik, Henry Fraser, Marika Hughes

• 8:30pm: Tsahar Residency, Night #2/5: Assif Tsahar: Trio (w/ Mat Maneri, Ches Smith) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // AT, sax / MM, viola / CS, drums

• 8:30pm (2 sets): Brad Shepik Trio (w/ Gary Wang, Lukas Akintaya) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 9pm (2 sets): Anna Garano & Marc Ribot @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn

• 9:30pm: Zack Nestel-Patt Group (w/ Kenji Herbert, Christian Li, Dayeon Seok) (fb) @ rockwood music hall stage 3, 185 orchard st., mnhtn

• 10pm (2 sets): Adam O’Farrill’s Stranger Days (w/ Xavier Del Castillo, Walter Stinson, Zack O’Farrill) (insta) @ 55 bar, 55 christopher st., mnhtn

• 10:30pm: Your Mystery Guest, Greyon Greene, Plebeian, Mr. Fantasy (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

oct 24 (thurs)

• 4pm: Melting Point Apocalipsis Protest Rave at ICE Headquarters, ft. Riobamba, Murderpact, Hatechild., LOKA, Channel 63, Food Corps, Cole Carter, & more @ foley square, 111 worth st., mnhtn

• 7pm: Scenic Presents: Flipper ft. David Yow, Netherlands, Soul Glo (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 7pm: United Waters, OPTO S, Mezzanine Swimmers, Hard Job @ gold sounds, 44 wilson ave, bklyn

• 7pm: Home Audio: Spark Duo (Kate Amrine & Ford Forqueran), Owen Stewart-Roberston, Sebastien Ammann & Caleb Curtis @ [rsvp for address], bklyn

• 7pm: Laila and Smitty (Kenny Warren, Jeremiah Lockwood, Myk Freedman, Adam Hopkins, Carlo Costa) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 7pm: Mike Baggetta & Nick Millevoi: Streets of Philadelphia (fb) @ shapeshifter, 18 whitwell place, bklyn

• 7:30pm: Unit Structures: The Art of Cecil Taylor Conference Performances, Night #1/3: Andrew Cyrille / William Parker / Matthew Shipp (full conference fb) @ cuny graduate center’s elebash recital hall [rsvp], 365 5th ave, mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Abdulrahman Amer pres Ba Akhu: Freedom & Restriction (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Ft. Amer, Evan Abounassar, Nicola Caminiti, Sergio Tabanico, Jasper Dütz, Juan Diego Viallalobos, Matt Malanowski, Solomon Gottfried, Kweku Sumbry, Connor Parks

• 7:30pm: BRIC JazzFest Marathon Night #1/3: Ravi Coltrane, Dayramir Gonzalez, Makaya McCraven, Sasha Berliner Azalea, Roxy Coss Quintet, Salami Rose Joe Louis, & more (fb) (~$$) @ bric house, 647 fulton st., bklyn

• 7:30pm: Patrick Brennan’s Transparency Kestra @ el taller latino americano, 215 e. 99th st., mnhtn

• 7:30pm: Sæunn Thorsteinsdóttir’s Vernacular @ scandinavia house, 58 park ave, mnhtn

[SOLD OUT] • 7:30pm: DIIV, chastity (fb) @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 8pm: The Kitchen presents: Mario Diaz de Leon: Cycle and Reveal (Ft. mems The International Contemporary Ensemble, Talea Ensemble) (fb) @ queenslab, 1618 decatur st., ridgewood

• 8pm: Dylan Baldi & Jason Gerycz, Sunk Heaven, Junkyard, Kate Mohanty, La Brute (Leila Bordreuil) @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 8pm: Farewell Concert: Ne(x)tworks: Then ➤ Now ➤ Next? (fb) @ issue project room, 22 boerum pl., bklyn // Ft. Joan La Barbara, Shelley Burgon, Yves Dharamraj, Cornelius Dufallo, Miguel Frasconi, Stephen Gosling, Stephanie Griffin, Ariana Kim, Chris McIntyre, Danny Tunick // Works by John Cage, Kate Moore, Miguel Frasconi, Chris McIntyre, Cornelius Cardew, Shelley Burgon, Joan La Barbara

• 8pm: Composer Portraits: Vijay Iyer (ft. The Knights, Jennifer Koh) (fb) @ miller theatre at columbia u, 2960 broadway, mnhtn

[VENUE CHANGE] • 8pm: KILL ALTERS MUTATIONS, Thursday #3/4 (alt fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood // Elucid (live), Via App (DJ); Bonnie Baxter / Hampton (Murderpact) / Chuck Bettis; King Vision Ultra; Bergsonist (live); Prolaps (Matthew Stephenson x Bonnie Baxter; live); Jesse Hlebo (visuals) +++ DRUM N’ THROAT improvised performance, ft. Bonnie Baxter, Matt (Machine Girl), Chuck Bettis, Dreamcrusher, Alignment Change, GENG (King Vision Ultra), Hisham A. Bharoocha, Sean Kelly (Machine Girl), Jon Bemis (Murderpact), OrbKA

• 8pm: Alphaville 5yr Anniversary: Weeknight, B Boys, Honduras, P.E., Ashjesus @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Afterimage: ~Nois plays Kinds of Kings (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn // ~Nois: Brandon Quarles, Hunter Bockes, Jordan Lulloff, János Csontos (ft. Shelley Washington) // Works by Gemma Peacocke, Susanna Hancock, Finola Merivale, Maria Kaoutzani, Emma O’Halloran, Washington

• 8pm: Multi-Channel Works by Dafna Naphtali, Merche Blasco, Lee Gilboa @ avery fisher center at nyu bobst library, 7th fl. immersion room, 70 washington sq. s., mnhtn

• 8pm: David Tudor & Composers Inside Electronics: Forest Speech, ft. Phil Edelstein, Marina Rosenfeld, Stefan Tcherepnin, Spencer Topel, Jeremy Toussaint-Baptiste, [October’s] Night #1/3 @ moma, 4th fl., 11 w. 53rd st., mnhtn

• 8pm: The Wali Sanga, Ghost Funk Orchestra, J. Hoard, Michelle Willis, Maralisa, Julius Rodriguez, mems Apartment Sessions, Aberdeen, & more (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 8pm: Shadow Monster (Casette + Zine Release), Darkwing, QWAM, Lily Mao @ the gutter, 200 n. 14th st., bklyn

• 8pm: Corridor, Operator Music Band, Activity (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8:30pm: Tsahar Residency, Night #3/5: Assif Tsahar: Orchestra (w/ Swell, Brown, Jones, Kretzmer, Heberer, Dulberger, Blumenkranz, Cooper-Moore, Carletti) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // AT, Steve Swell, Rob Brown, Darius Jones, Yoni Kretzmer, Thomas Heberer, Shayna Dulberger, Shanir Ezra Blumenkranz, Cooper-Moore, Juan Pablo Carletti

• 9pm: Kiki Kudo, Jennifer Vanilla (EP Release), Love Letters, J.E.N.N.I.F.E.R. surprises @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 9pm: Julia Haltigan (LP release), Lover, 79.5 (Solo) (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Joanna Sternberg, Lady Queen Paradise, Marta Helm, Youbet (solo) @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Abdulrahman Amer pres Ba Akhu: Freedom & Restriction (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Ft. Amer, Evan Abounassar, Nicola Caminiti, Sergio Tabanico, Jasper Dütz, Juan Diego Viallalobos, Matt Malanowski, Solomon Gottfried, Kweku Sumbry, Connor Parks

• 9:30pm: Luca Rosenfeld, Jon Irabagon @ the treehouse, 833 broadway, suite #6 / 3rd fl., mnhtn

__________________________________

oct 25 (fri)

• 6pm: Car Bomb (Record Release), Circuit of Suns, Titan to Tachyons (Sally Gates, Matt Hollenberg, Kenny Grohowski) @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 6pm: Memory is a Silence: Sound Art in the Library @ music & arts library (701 dodge), columbia u, 2960 broadway, mnhtn

• 7pm: Cat Toren’s Human Kind (w/ Del Castillo, Wartanian, Bates, Honor), David Leon Quartet (w/ Belaya, Stinson, Boegehold) (fb) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // 7pm, CTHK: CT, piano / Xavier Del Castillo, t.sax / Raffi Wartanian, oud / Michael Bates, bass / Matt Honor, drums; 8:30pm: DL4: Sonya Belaya, piano / Walter Stinson, bass / Stephen Boegehold, drums / DL, a.sax

• 7pm: Andrew Lamb’s Circadian Spheres of Light Project @ saint peter’s church, 619 lexington ave, mnhtn // ft. Hillard Greene, Dick Griffin, Marvin Bugulu Smith, Lloyd Haber, Newman Baker, Jose Luis Abreu, Ngoma Hill, Jimmy James Green, Melanie Dyer, Gwen Laster, Lester St. Louis, Trashina Conner, The Great Olmedini

• 7pm: Black Lodge/White Noise: An immersive David Lynch + David Bowie Halloween @ 3 dollar bill, 260 meserole st., bklyn

• 7pm: Movement on Film Opening w/ M.Kurdi, Janis Brenner @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 7:30pm: Unit Structures: The Art of Cecil Taylor Conference Performance, Night #2/3: In Sonic Discourse with Cecil Taylor’s Unit Structures (full conference fb) @ cuny graduate center’s elebash recital hall [rsvp], 365 5th ave, mnhtn // Ft. Lewis Porter, Sandow Sinai, Chris Stover with Tanya Kalmanovitch, Chloe Rowlands, & Sarah Schoenbeck, Imri Talgam & Michelle Yom, Mayakov+sky Platform (w/ Sean Benjamin, Dusan Chae, Nicholas Komodore, Kevin CK Lo)

• 7:30pm: Carolina Eyck: Elegies for Theremin & Voice (Album Release) (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7:30pm: Tica Douglas, Starcrossed Losers, Joanna Sternberg (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Nir Felder Trio (w/ Matt Penman, Dan Weiss) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // NF, guitar / MP, bass / DW, drums

• 7:30pm: The Vacant Lots, Warpark, Heavy Birds (fb) @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 7:30pm: BRIC JazzFest Marathon Night #2/3: Georgia Anne Muldrow, Amina Claudine Myers, Kneebody, Joel Ross’ Good Vibes, María Grand, Tosin Aribisala Trio, QNA (fb) @ bric house, 647 fulton st., bklyn

• 8pm: The Stone Series: ERIK FRIEDLANDER, Night #1/2 (w/ Stomu Takeishi, Ches Smith) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // EF, cello / ST, bass / CS, drums

• 8pm: Jeff Davis’s The Fastness Quartet (w/ Russ Lossing, Jonathan Goldberger, Eivind Opsvik), Ocelot (Yuma Uesaka, Cat Toren, Colin Hinton) (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn

• 8pm: Invocation III: Carlo Costa, Ben Gerstein @ mirror in the woods, 575 union st., bklyn

• 8pm: Rob Lundberg, John McCowen & Cleek Schrey @ sunview lunchnet, 221 nassau ave, bklyn

• 8pm: String Noise Plays Music of Ki Young Kim @ crs, 123 4th ave, fl 2, mnhtn

• 8pm: Fatamorgana, UVTV, Ligature, Phantasia (Tape Release) (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Scenic x Meltasia Present: Gibby Haynes & Paul Green Rock Academy perform Butthole Surfers @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Pig Destroyer Night #1/2, w/ Genocide Pact, Sunrot (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Death Rites V: A benefit for El Comedor & Contra Viento y Marea, ft. Azar Swan (Record Release), Pop. 1280, Canal Street Electronics (Michael Berdan of Uniform) + DJs Ben Greenberg, Ana Breton @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Day #5/6 (fb) @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 8pm: Ryan Messina / Nick Lyons / Uri Zelig / Michael Brownell @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 8:30pm: Tsahar Residency, Night #4/5: Assif Tsahar: Trio (w/ William Parker, Gerald Cleaver) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn

• 9pm: Death Cat, Francis, Deep Fake, Alex C. @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Nir Felder Trio (w/ Matt Penman, Dan Weiss) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // NF, guitar / MP, bass / DW, drums

• 10pm: Theo Parrish (fb) @ public records, 233 butler st., bklyn

• 10pm: BOUND: BLACKOUT (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth // Music by Terence Fixmer, Volvox vs. Amanda Mussi, Latex Lucifer vs. Katie Rex; click through for dress code

• 10pm: Technofeminism: Softcoresoft, Umfang @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

[CANCELED] • 10pm: Mucho Sueño, Opheliaxz, & more @ 444 club, 4 irving ave, bklyn

• 11pm: High Sugar Content: Ron Like Hell, Bergsonist, Mike Simonetti, Deep Creep, & more @ il cortile, 186 hester st., mnhtn

__________________________________

oct 26 (sat)

• 12pm–8pm: La Bella Strings: LORDS OF THE LOW END @ the guitar shop nyc, 225 34th st., 2nd fl., bklyn

• 2pm (performance #1/2): James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Day #6/6 (fb) @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 3pm: Russ Waterhouse, Slow Tongued Beauty, Sandy Ewen & Mary Staubitz, Isn’t Ours, DJ mcro (visuals) @ [dm hosts], park ave, bklyn

• 3pm: Piano Hang #19: Sam Ascher-Weiss, Randy Ingram, Marta Sanchez, David Berkman, & more (fb) @ soapbox gallery, 636 dean st., bklyn

• 5pm: DRTY SMMR HALLOWEEN: Water From Your Eyes (as New Order), Irrevery (as Queen), Painted Faces Freak Band (The Replacements), Holy Wisdom LLC (Nick Cave & the Bad Seeds), & more @ drty smmr, 1198 myrtle ave, bklyn // ++ Daily Therapy, Miracle Sweepstakes, Mandy, Peopling, Vivienne, Miserable Chillers, Agua Viva, & more

• 6pm: Hanz, Dreamcrusher, King Vision Ultra, Eel Tank, Kite (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6:30pm: Die Jim Crow Benefit @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 7pm: Gnaw, Bbigpigg, OXX @ el cortez, 17 ingraham st., bklyn

• 7pm: Experimental Ambient Nights: Judy Jackson, Diego Las Heras, Boris Nazarov, Patricio Jijon, & more (fb) @ synesthesia, 47 thames st. #306, bklyn

• 7pm: Live at Michiko Presents: Rubens Salles & David Acker @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn

[CANCELED] • 7pm: Pavone, Weinberg / Fraser / McCowen @ spectrum

• 7:30pm: Ecstatic Music: Nathalie Joachim & Spektral Quartet perform Joachim’s Fanm d’Ayiti (Women of Haiti) @ kaufman music center, 129 w. 67th st., mnhtn

• 7:30pm: Ride For Revenge, Sortilegia, Volahn, Pissgrave, Ruin Lust ($$) @ pista bandas unidas, 102-06 43rd ave, corona, queens

• 7:30pm (set #1/2): Bohemian Trio (Yosvany Terry, Yves Dharamraj, Orlando Alonso) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

[SOLD OUT] • 7pm: Pig Destroyer Night #2/2, w/ w/ Artificial Brain, Pyrrhon, Blame God (Record Release) (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7:30pm: BRIC JazzFest Marathon Night #3/3: Joe Russo, Ben Perowsky, Josh Kaufman, Stuart Bogie, Kassa Overall, Louis Cole, Antonio Sanchez, & more (fb) (~$$) @ bric house, 647 fulton st., bklyn

• 8pm: The Stone Series: ERIK FRIEDLANDER, Night #2/2 (w/ w/ Guilherme Monteiro, Ben Goldberg) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // EF, cello / GM, guitar / BG, clarinet

• 8pm: Unit Structures: The Art of Cecil Taylor Conference Performances, Night #3/3: Karen Borca Big Band plays “Womb Water” & other works by Cecil Taylor (full conference fb) @ brooklyn college’s buchwald theater [rsvp], 2900 bedford ave, bklyn // Performers: Karen Borca, Evie Ward, Michelle Yom, Pawan Benjamin, Ras Moshe Burnett, Elliott Levin, Charles Sharp, Elizabeth Newton, Bobby Zankel, Dario Fariello, Paolo Rossi, Scott Currie, Ben Zucker, Juian Velasco, Anthony Caulkins, Rafel Goncalves, Dominic Lash, Gahlord Dewald, Jeff Schwartz, Ashlae Blūme, Mark Micchelli, André Martinez, Jackson Krall

• 8pm: CumGirl8, Avenir, Rambo @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: The Instrumental Underground: Hery Paz / Juanma Trujillo / Francisco Mela, Pearring Sound @ mirror in the woods, 575 union st., #a, bklyn

• 8pm: Russian Circles, Windhand (fb) (~$$) @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 8pm (performance #2/2): James Allister Sprang: Turning Towards a Radical Listening, Day #6/6 (fb) @ the kitchen, 512 w. 19th st., mnhtn

• 8pm: David Tudor & Composers Inside Electronics Inc.: Forest Speech, ft. Phil Edelstein, Marina Rosenfeld, Stefan Tcherepnin, Spencer Topel, Jeremy Toussaint-Baptiste, [October’s] Night #2/3 @ moma, 4th fl., 11 w. 53rd st., mnhtn

8pm: 7Midnights Physical Research: Gil Kuno, Reliant Tom, Monte Weber / Claire Cuny / Vera Paganin / Larissa Asebdo, & more @ arts on site, 12 st. marks pl., mnhtn // Dance Artists: Lauren C. Smith, Jessica Moore Ruhlin, Chloe Kastner, Lydia Jackson, Brendan Henderson

• 8pm: Astro Rys’ “Jesus” Film World Premiere + Chorty Hartle, Jehovah’s Princess, Tractor Leather, Jovial Cacophony @ 597 central ave, bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: Dominic Sen (Record Release), NOIA, Elisa Coia @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8:30pm: Tsahar Residency, Night #5/5: Assif Tsahar: For Steve Dalachinsky (w/ Cooper-Moore, Rob Brown, William Parker, Gerald Cleaver) (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn

• 8:30pm: MCSD, Ch.2: Ben Stapp’s Imaginary Kraken (ft. Newsome, Haynes, Borden, De Prato, Schoenbeck) (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn // Stapp, Sam Newsome, Stephen Haynes, T.J. Borden, Olivia De Prato, Sara Schoenbeck

• 9pm: Tetchy, Oil Bay, Wsabi Fox, Personal Trainer Band @ the schoolhouse, 330 ellery st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Bohemian Trio (Yosvany Terry, Yves Dharamraj, Orlando Alonso) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: Evil Sword, Buck Gooter, Palberta, Conduit, Neuter @ the windjammer [relocated]

• 10pm: re:nü samhain: Xeno & Oaklander, Cold Medicine, Shanghai Beach, Pilgrims of Yearning, Jane Koh b2b Phil Maier @ gold sounds, 44 wilson ave, bklyn

• 10pm: Cultivated Sound Compilation Release Party ft. Hiroko Yamamura, Frankie Bones @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Aiden, TIM909, Peflex, Scumz, Marvelito b2b Hellotones, Gucciflips @ trevorshaus [dm hosts], bushwick, bklyn

• 10pm: Angel + Dren, Bergsonist, Musclecars @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

• 10pm: WRECKEDnyc: Carlos Souffront, Ron Like Hell, Ryan Smith (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

• 11pm: COSMICDROPS001: JWords, Soft K, Antron4.2.0, DJs Cozyboy & 5thPlanet @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 11pm: Spinneret x Y2K present: MAGDA, GIRL_IRL, Ghozt, DJ Manny x Sucia, & more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

oct 27 (sun)

• 12pm: 𝓅silent mass: Remedi Food + Sounds by vveiss @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 2pm–9pm: The Dither Extravaganza! ft. Dither Quartet, JG Thirlwell, Mivos Quartet, Naeemah Z. Maddox, Ryan Power, Tredici Bacci, Paula Matthusen & Philip White, & more @ 17 frost gallery, 17 frost st., bklyn // ++ Alicia Hall Moran, Yva Las Vegass, Elixir (Gyan Riley++), Shelley Washington, Jim Fletcher / James Moore / Andie Tanning

• 3pm: Powerful Sounds: Laraaji presents Sun Piano (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 3:30pm: Berrow Duo: Sans Serif @ marc a. scorca hall at the national opera center, 330 7th ave, 7th fl., mnhtn // Works by Emily Praetorius (Sans Serif), Christopher Adler, Michal Raymond Massoud, & more

• 5pm: Tonie Joy Improvisations + Readings (Colin Seven, Eric de Jesus) @ record grouch, 986 manhattan ave, bklyn

• 6pm: Free Sundays at DMG: David Grollman & Kenny Millions, Sean Ali & Sandy Ewen (fb) @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn

• 7pm: Deja Vu? #4: Zilmrah, Pas Musique, Bloater, Yujin Yama + Film / Projections by Clockface Orange, Ian Couch (fb) @ synesthesia, 47 thames st. #306, bklyn

• 7pm: SonicXchange Presents: Eric Plaks / Leonid Galaganov / Evan Crane, Dan Blake & Robert Dick, Sandra Sprecher / Bonnie Kane / John Loggia, Aron Namenwirth / Zach Swanson / Joe Hertenstein (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 7pm: Jessica Ackerley + Installation (Meraud), Readings (Wallace, Wilson) @ sunview luncheonette, 221 nassau ave, bklyn

• 7pm: Leila Adu & Jon Toscano (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 7pm: Jeremy Walker’s Haunted Blue ft. Clara Osowski @ soapbox gallery, 636 dean st., bklyn

[CANCELED] • 7pm: Laraaji presents Sun Piano [Evening] @ national sawdust

• 7:30pm: Beautiful Woman, certain lives [fka mouthed wounds], Grooming, Manic Static @ babycastles, 145 w. 14th st., mnhtn

• 8pm: HORSE TORSO, Kate Gentile’s Find Letter X, Brandon Seabrook @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn // HT: Danny Sher, Eva Lawitts, Andrew Smiley, Dustin Carlson; KGFLX: KG, Matt Mitchell, Kim Cass, Jeremy Viner

• 8pm: Inside Out XIII: Extensions Guitar Quartet, Anna Webber (w/ Gerald Cleaver, Adam Hopkins, Christopher Hoffman) @ brooklyn conservatory of music, 58 7th ave, bklyn

• 8pm: Talibam! (Kevin Shea & Matt Mottel) w/ Dario Fariello & Tom Chiu (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8pm: David Tudor & Composers Inside Electronics Inc.: Forest Speech, ft. Phil Edelstein, Marina Rosenfeld, Stefan Tcherepnin, Spencer Topel, Jeremy Toussaint-Baptiste, [October’s] Night #3/3 @ moma, 4th fl., 11 w. 53rd st., mnhtn

[SOLD OUT] • 8pm: Disco Tehran #26: Underground System, Tan Haw, & more @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: PopGun Presents: Of Montreal; Locate S,1; Godcaster (fb) @ the bell house, 149 7th st., bklyn

• 10pm: Brooklyn Community Bail Fund Benefit: Period Bomb, Plastic Pyramid, Reaches, Yaku, & more (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

oct 28 (mon)

• 6:30pm: Ambient Lullabies: Concetta Abbate, Andrew Cosentino, Craig Chin (fb) @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Griffin Brown (d) / Mat Muntz (b) / Adam O’Farrill (tr); 8pm Stephen Gauci (s) / Jonathan Goldberger (g) / Adam Lane (b) / Kevin Shea (d); 9pm Jeremy Carlstedt (d) / Anders Nilsson (g) / Diallo House (b); 9:45pm Jessie Cox (d) / Lester St. Louis (c) / Josh Sinton (bari s, bs clarinet, fl); 10:45pm Welf Dorr (s) / Matt Mottel (k) / Jeong Lim Yang (b) / Shea (d); 11:30pm Chet Doxas (woodwinds, cassette decks) / Micah Frank (cassette decks, pedals)

• 7pm: Chris Grymes Open G Series: George Crumb Birthday Celebration (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7:30pm: Jeffrey Lewis & The Voltage (Album Release), Cassandra Jenkins, Caged Animals @ rough trade nyc, 64 n. 9th st., bklyn

• 8pm: Mary Halvorson & John Dieterich (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 8pm: Alden Penner / Matt Mottel / Cait O’Kane (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8pm: New Deal presents: Namata Sa Ingay, JAD, Chaste @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: International Contemporary Ensemble Concert Series: Works by Thorvaldsdottir, Mitchell, Cisneros @ the glass box theatre at the new school, 55 w. 13th st., mnhtn

• 8pm: Spite Fuxxx, Meal, Content, Lackadazies @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: 1349, UADA, Cloak (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: Hiatus Kaiyote ($$) @ brooklyn steel, 319 frost st., bklyn

• 8:30pm: SPAGHETTI NIGHT: Brett Davis, Dave Treut, Emily Fenton, Kokoyo, Simon Hanes, Harrison Smith, Will Table, Caroline Yost, Colin Burgess, & probably more @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood // BYOpasta // ¯\_(ツ)_/¯

• 9pm: Queers N Peers Spooky Variety Show, ft. Graham KG Garlington, Alberto Paez’s Babay Jicks & The Ghoul Fiends, & more @ pine box rock shop, 12 grattan st., bklyn // Benefit for No New Jails NYC & Fronterizx Fianza Fund

• 10pm: Rave 2 the Grave: Kilbourne, Pauli Cakes, She Marley Marl, Skullf*cker, & piles more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

oct 29 (tues)

• 6pm: Pop-Up Concerts: counter)induction | Music of Jessica Meyer @ miller theatre at columbia u, 2960 broadway, mnhtn

• 6:30pm: Emerging Artists: Jake Richter Trio (w/ Connor Evans, John Koozin) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 7pm (bill #1/2): Michaël Attias Nerve Dance Quartet (w/ Aruan Ortiz, Michael Formanek, Gerald Cleaver) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 7pm: The Jazz Gallery Mentoring Series presents: Kendrick Scott Group ft. Kanoa Mendenhall (fb) @ jazz museum in harlem, 58 w. 129th st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): The Catharsis Trio (Camila Meza, Pedro Giraudo, Ryan Keberle) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // CM, voice, guitar / PG, bass, voice / RK, trombone, keyboard, voice

• 8pm: Gen Z Takeover: Chorty Hartle, Ecstasy Police, Schlucken, I Hate It Here @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: Aaron Burnett & the Big Machine (w/ Peter Evans, Carlos Homs, Nicholas Jozwiak, Kayvon Gordon) (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 8pm: AdHoc Presents A Halloween Party with: Jachary, GREAT TIME, Grand Kid (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: no flowers for yt powers Zine Release Party: Bruja Luna, Dog Breath, M. Lamar, Motherlurk, Jehovah’s Princess +DJs Canteen Killa, Andre C41, & more @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8pm: Jazz Tues: Glenn Zaleski (w/ Lucas Pino, Adam O’Farrill, Desmond White, Allan Mednard), Rich Perry / Rick Rosato / Vinnie Sperrazza / Kyle Nasser (event fb) @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8pm: PopGun Presents: Dirt Buyer, Model/Actriz, Youbet @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 8pm: Life in Vacuum, Moist Ahoy, Premiums, Alex C @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 8:30pm: Dunn Residency, Night #1/5: trio-convulsant (Trevor Dunn, Mary Halvorson, Ches Smith) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn

• 8:30pm (set #1/2): New Masada Quartet: John Zorn, Julian Lage, Jorge Roeder, Kenny Wollesen, Night #1/7 (fb) ($$) @ the village vanguard, 178 7th ave, mnhtn

• 9pm: The Hecks, Erica Eso, New Love Crowd (fb) @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 9pm (bill #2/2): Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): The Catharsis Trio (Camila Meza, Pedro Giraudo, Ryan Keberle) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 9:30pm: Ari Hoenig Trio (w/ Eden Ladin, Or Bareket) (fb) @ terraza 7, 4019 gleane st., elmhurst, queens

• 10pm: Drip IV: vveiss, TT, KVN, zoomscua @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): New Masada Quartet: John Zorn, Julian Lage, Jorge Roeder, Kenny Wollesen, Night #1/7 (fb) ($$) @ the village vanguard, 178 7th ave, mnhtn

__________________________________

oct 30 (weds)

• 6:30pm: Avant Mic: King Weapon, The Everyday Film, Ahdisynth, Ben Tripp, Cawley & Kim, Twang (James Tweedie & Rose Tang), Jaguar Psychosis, G.T. Arpe, Nicole Zaray @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 7pm: John Zorn’s Stone Commission Series: Jen Shyu: ZERO GRASSES (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7:30pm: LPR Presents: Wolf Eyes, Pharmakon, Home Blitz (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

[SOLD OUT] • 7:30pm (showing #1/2): Tenth Intervention (Hajnal Pivnick & Dorian Wallace) Live Scores Nosferatu @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

[LOCATION CHANGE] • 8pm: Ears to Feed pres. A HALLOWEEN COSTUME EXTRAVAGANZA: Dan Friel, GOLD DIME, droneroom, Parlor Walls, Nonconnah (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: A.E. Randolph Presents: Max Johnson Trio (w/ Anna Webber, Michael Sarin) & Sly Horizon (Rick Parker, Álvaro Domene, Jeremy Carlstedt) @ balboa, 1655 bedford ave, bklyn // 8pm, MJ3: AW, t.sax, flute / MJ, bass / MS, drums; 9pm, SH: RP, trombone, elec., synth / AD, seven string e. guitar, elec. / JC, drums, percussion

• 8pm: KEYED UP x Bar Bayeux presents: Caroline Davis’s Alula (w/ Matt Mitchell, Dan Weiss) (fb) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Stuyedeyed, Pure Adult, Holy Wisdom LLC (fb) @ rough trade nyc, 64 n. 9th st., bklyn

• 8pm: TEEN (FINAL SHOW), Will Butler, Denitia @ music hall of williamsburg, 66 n. 6th st., bklyn

• 8pm: The Ivory Piece, Votive Crown, earthTone, Ayumi Ishito Group (fb) @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 8pm: Halloween Cover Show, ft. mems Cindy Cane, Looms, Whiner; Low Anxiety; Cuneifom; Irrevery; Katie Battistoni, membs Urges + Monograms @ rose gold, 96 morgan ave, bklyn

• 8pm: Ricardo Gallo’s Horse’s Mouth (w/ Andres Fonseca, Sam Kulik, Ivan Barenboim) (fb) @ terraza 7, 4019 gleane st., elmhurst

• 8pm: Burgerkill, Dad, Suaka, Somnuri @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 8pm: A Production Catastrophe Inc: Anarchy Not Capitalism (Cait O’Kane & Alden Penner), Red Circle (Seoyun Sunny & Penner), Glowing Graves, Special Guests @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 8:30pm: Dunn Residency, Night #2/5: Trevor Dunn: Quartet (w/ Amirtha Kidambi, Brian Chase, Brandon Seabrook) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn

• 8:30pm (set #1/2): New Masada Quartet: John Zorn, Julian Lage, Jorge Roeder, Kenny Wollesen, Night #2/7 (fb) ($$) @ the village vanguard, 178 7th ave, mnhtn

• 9pm: Samara Lubelski, C. Spencer Yeh / Charmaine Lee / Sam Weinberg, John McCowen @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9:30pm (showing #2/2): Tenth Intervention (Hajnal Pivnick & Dorian Wallace) Live Scores Nosferatu @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 10pm (2 sets): Dezron Douglas’s Black Lion Quartet @ 55 bar, 55 christopher st., mnhtn

• 10pm: pure immanence xxxix: pure immanence, hans berg (live), amanda mussi, PURE MUSSI (mussi x pure immanence) @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): New Masada Quartet: John Zorn, Julian Lage, Jorge Roeder, Kenny Wollesen, Night #2/7 (fb) ($$) @ the village vanguard, 178 7th ave, mnhtn

__________________________________

oct 31 (thurs)

• 6–10pm: Club Corrupt Presents: Dime, Lil Cancelled (<3), Skyshaker, Via App, Yung Mayne, TRNSGNDR/VHS, vveiss, & more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: Baby’s Halloween Special: Sloppy Jane, Godcaster, Model/Actriz @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 7pm: New York Modular Society: Sounds of Horror @ the east village playhouse, 340 e. 6th st., mnhtn

[SOLD OUT] • 7pm: *FINAL* KILL ALTERS MUTATIONS: Halloween Mutant Massacre, ft. Kill Alters, Machine Girls, Dreamcrusher, Deli Girls, Channel 63, Girl Pusher, Nullobite (DJ), & more (fb | fb) @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 7:30pm: Wild at Heart & Weird on Top: ÆON Ensemble Live Scores David Lynch @ the baumann, 41 varick ave, bklyn // Compositions by Kaija Saariaho, Dmitri Shostakovich, Henryk Gorecki, & more + DJs + visuals (VJ Fuzzy Bastard, Rose Generoso)

• 7:30pm (set #1/2): Brian Krock & Big Heart Machine (Live Recording) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // BK, Charlotte Greve, Caroline Davis, Anna Webber, Timo Vollbrecht, Jay Rattman, John Lake, Chloe Rowlands, Kenny Warren, Dave Adewumi, Nick Grinder, Sam Blakeslee, Isaac Kaplan, Jennifer Wharton, Olli Hirvonen, ArcoIris Sandoval, Marty Kenney, Nathan Ellman-bell

• 7:30pm: bodyElectric Live Scores The Cabinet of Dr. Caligari @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // bodyElectric: Luke Paulino, vocals & Austin Philemon, composer, organist + live-processed electronics

• 8pm: SBJ Halloween Ren Faire: Sweet Baby Jesus, Holy People, Princess Symbiocene (Liz Dubois & Zuzia Weyman), & more @ bo.grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 8pm: Locust Loft Presents: Vanitas, Du.0, Utsav Lal @ [dm hosts] // Du.0: Aimée Niemann & Charlotte Munn-Wood; UL: Steven Long & Brittany Karlson

• 8pm–3am: Jonathan Toubin / New York Night Train Haunted Hop Halloween Spooktacular, ft. The Make-Up, Quintron & Miss Pussycat, Protex, Three Brained Robot, & more ($$) (fb) @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth, queens // Halloween Cover Bands incl. Chyna White, C.T. Hustle, Yaasss, Flasyd, Gnarcissists, Max Pain and the Groovies, Miranda and The Beat, Native Sun, & more

• 8pm: El Kikirikí Biquéy: Rumba Halloween Show @ salem’s hour, 1110 nostrand ave, bklyn // EKB: Zack O’Farrill, Victor Pablo, Kazemde George, Claude Gilbert, Yotam Ben Or, Murphy Aucamp, Jake Shandling, Raul Rios, Ethan Cohen

• 8pm: GUTTERWEEN Cover Show: Irrevery, Grace Kelly, Mikey Erg, Logan X, LUECK, & more @ the gutter, 200 n. 14th st., bklyn

• 8pm: Tarot Diary: Performances by Anahit Gulian, M. Lamar, Iris McCloughan & Doug LeCours, Edgar Oliver, M. Elizabeth Scott, Rachel Rabbit White @ the poetry project, 131 e. 10th st., mnhtn

• 8pm: The Cabinet of Dr. Caligari Live Scored by Ricardo Romaneiro + Halloween Party ft. Soundwalk Collective, VANDANA, Coen Aerst, Special Guest DJ, & more ($$) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn // Live Score: Romaneiro, composer, electronics / Vasko Dukovski, clarinet / Manami Mizumoto, violin / Hannah Sumner, vocals / Justin Abrams, cello / David Zisa, modular synth

• xx?pm: Chay & The Hostages, M. Lamar, Teenage Afterglow, Steph Chrysalis @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 8:30pm: Dunn Residency, Night #3/5: Schemes of Omission –– Halloween Edition: Bass Quartet (Dahl, Dunn, Hoff, Lopez) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Tim Dahl / Trevor Dunn / Devin Hoff / Brandon Lopez [all on bass]

• 8:30pm (set #1/2): New Masada Quartet: John Zorn, Julian Lage, Jorge Roeder, Kenny Wollesen, Night #3/7 (fb) ($$) @ the village vanguard, 178 7th ave, mnhtn

• 8:30pm: Halloween Special at the Ear, ft. Sugarlife ORCHESTRA, Borts Minorts, LANTA, Kennie Zhou + Installation by Oya Damla & Kira DeCoudres & more @ the ear, 255 boerum st. #1, bklyn

• 8:30pm: Gocco presents Love Songs for Ghosts, w/ Andy Mines, Vürdflu, Bliss Muzakz (Kiowa Hammons) @ mirror in the woods, 575 union st., bklyn

• 8:30pm: Noisey Nights Halloween: Ho99o9, Anika + DJs Yellowtech, MARCOWEIBEL @ villain, 307 kent ave, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Brian Krock & Big Heart Machine (Live Recording) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // BK, Charlotte Greve, Caroline Davis, Anna Webber, Timo Vollbrecht, Jay Rattman, John Lake, Chloe Rowlands, Kenny Warren, Dave Adewumi, Nick Grinder, Sam Blakeslee, Isaac Kaplan, Jennifer Wharton, Olli Hirvonen, ArcoIris Sandoval, Marty Kenney, Nathan Ellman-bell

[VENUE CHANGE] • 10pm: Halloween at The Living Gallery, ft. Macula Dog, Juju Pie, Mr. TrueLove, ’Lil Scribble, Dead Guy, & more @ the living gallery, 1094 broadway, bklyn

• 10pm: Synergy 7.0: Halloween Edition, ft. Dee Diggs, Honey B, Panooc @ jupiter disco, 1237 flushing ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): New Masada Quartet: John Zorn, Julian Lage, Jorge Roeder, Kenny Wollesen, Night #3/7 (fb) ($$) @ the village vanguard, 178 7th ave, mnhtn

• 11:59pm: Sadist, Anatomy, “Baptized in Space” (Secret Guest), Safe Word, DJ Andi Harriman @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn