september 2019

always incomplete
// bolded are links //
not including all the capital-j Jazz,
u can hit nyc jazz record here
// tag @nyc_noise to have yr show added //
consider donating? gofundme

1000px-Instagram_font_awesome.svg

__________________________________

sept 1 (sun)

• 2:30pm (2 sets): Free SUMMER THUNDER Sundays: Sun Ra Arkestra (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 6pm: Sam Weinberg / Weasel Walter / Henry Fraser, Darren Johnston Duo @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // SW, sax / WW, drums / HF, bass

• 7:30pm: Red Sea, Treatment, Cal Fish, Luxe @ rubulad [rsvp to rubulaud at outlook dot com for address], bushwick, bklyn

• 8pm: Beverly Tender, Ryan Power & Henry Fraser, Calvin Grad @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: Salut C’est Cool, Miel de Montagne, Ruby Rainbow, The Lauwghters, Luxardo @ bohemian grove [dm hosts], bklyn

• 8pm: A Murder of Crows V Post-Punk [& Goth] Festival, Night #2/2: The Long Losts, Fangs On Fur, Otzi, Kaelan Mikla, Ash Code (~$$) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: One Eleven Heavy (Album Release), Wet Tuna (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8:15pm: m i c r o m i c r o 2: Joe Moffett / Sophie Delphis / Sean Ali / Tania Caroline Chen (fb) @ synesthesia, 47 thames st., bklyn

• 9pm: S. Riott presents: Notable Deaths, BS Pain Control, Pitsiokos & Naciòn, iidols (Wyatt Reverie) @ hart bar, 538 hart st., bklyn // Notable Deaths: Devin Waldman, sax & Cait O’ Kane, drums, spoken word; Chris Pitsiokos, sax & Elima Naciòn, electric violin

• 10pm: Restless Nites x H0L0 present: Dj N*gga Fox, Blazer Soundsystem, 夜露四苦4649, Nasty Nigel, Adrian Yu (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 10pm: Drip III: Katie Rex, Jasmine Infiniti, Donis, KVN, zoomscua @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

sept 2 (mon)

[CHECK, given rain?] • 1–10pm: The Televisionaries, Brower, DJs Ryan Sawyer & Mr. Vacation, & more @ rippers, rockaway beach, boardwalk at 86th st., queens

• 2–10pm: Papi Juice: Mechatok, Stas THEE Boss, Cry$cross, DONIS, Oscar Nñ, Adam R @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

• 5pm: Ocean Conservancy Fundraiser: Bikini Bottom Bass (Release Show), The Deep Sea Divers @ 387 franklin ave (buzz #205), bklyn // BBB: Steve Williams playing Spongebob music on solo upright bass // yes, really

• 6:30pm: Emerging Artists: Charlotte Greve / Lisa Hoppe / Dayeon Seok play Motian (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // CG, sax / LH, bass / DS, drums

[CANCELED for labor day] • 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn

• 8:30pm: Josephine Painter, Julie O. w/ Kate Mohanty, & more @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

__________________________________

sept 3 (tues)

• 7pm: Ben Monder / Tony Malaby / Nasheet Waits (fb) @ 55 bar, 55 christopher st., mnhtn // BM, guitar / TM, sax / NW, drums

• 7pm: KILTER (Laurent David, Kenny Grohowski, Ed Rosenberg) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 7:30pm: Resonant Bodies Festival, Night #1/3: Charmaine Lee & Conrad Tao, Anthony Roth Costanzo, Jane Sheldon (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 7:30pm: DR. ODD & Housewife (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn // Ft. Austin White, modular synth / Dave Miller, drums, glockenspiel, percussion / TBA, bass

• 8pm: INTER ARMA, Creeping Death, Skullsh*tter (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Festival of New Trumpet Music presents Night for Laurie Frink: Zen Demon Snaps (Neuman, Noordhuis, Ballou, Johnson, Davis), Chloe Rowlands (w/ Giaquinto, Sloniker, Mayo) @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8pm: Cryogeyser, Dan English, Annika Zee @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 8pm: Halyards Jazz Tues: Bennett Paster (w/ Brooks, Street, Hanley, Mason), Diego Voglino / Jerome Sabbagh / Aidan O’Donnell @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8:30pm: Ayumi Ishito Group (w/ Hajime Yoshida, Steve Brickman, Yoshiki Yamada, Carter Bales) (fb) @ rockwood music hall stage 3, 185 orchard st., mnhtn // AI, sax, composition / HY, guitar / SB, keyboards, synthesizers / YY, bass / CB, drums

[CANCELED] • 8:30pm: Du Yun Residency #1/5 @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn

• 9pm: Thousands Of Dead Gods presents: COST, Worth, Breaking the Will, Kiran Arora, Lapse, DJ Nomi @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: Habibi, La Mano, Blair, Pinocchio, DJ Meriem Bennani @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Aruán Ortiz & Don Byron @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn

• 10pm: Fermented Frequency: Ren G, Chung, Peter Fonda @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm: Alec Goldfarb / Yuma Uesaka / Steven Crammer / Xavier Del Castillo @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn

__________________________________

sept 4 (weds)

• 7pm: Stimmerman, Tiny Gun, Kira Metcalf, Peaceful Faces @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 7pm: Hell For The Company, Bear Flambé, Federico Balducci @ gold sounds, 44 wilson ave, bklyn

• 7:30pm: Resonant Bodies Festival, Night #2/3: Anaïs Maviel, Kate Soper, Ted Hearne (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 7:30pm: City Farm Presents Summer Series at Industry City: Mdou Moctar, Boogarins (fb) @ industry city, 238 36th st., bklyn

[SOLD OUT] • 7:30pm: Philip Glass & The Spiritual Voice of the Wixarika Music, Night #1/2 (fb) ($$) @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 8pm: Kid Millions & Sarah Bernstein (Record Release), Weak Signal, James Brandon Lewis (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Lina Tullgren, Starla Online, Wendy Eisenberg @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: A.E. Randolph presents: Justin Carroll, Raf Vertessen / Hans Tammen / Keisuke Matsuno @ balboa, 1655 bedford ave // 8pm, JC, synthesizer; 9pm, RV, drums / HT, buchla / KM, guitar

• 8pm: Tee Vee, GHOST PISS, DÆVA @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Jazz Wednesdays: Johnathan Blake Trio (ft. Donny McCaslin, Dezron Douglas) (fb) @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Eric’s House of Improv presents: Frode Gjerstad / Fred Lonberg-Holm / William Parker / Steve Swell @ 244 rehearsal studios, 244 w. 54th st., 10th fl., mnhtn // FG, alto sax, clarinet / FLH, cello / WP, bass / SS, trombone

• 8pm: Shadow Monster (Single Release), Blestian, Gawn, Extra Special @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 8:30pm: Annual BarrSheaDahl: Mick Barr / Kevin Shea / Tim Dahl, Erik Malave, M.N.T.F.N.F.U.N.H. @ max fish, 120 orchard st., mnhtn

• 8:30pm: Brooklyn Wildlife Summer Festival, Night #6/10 @ rose gold, 96 morgan ave, bklyn

[CANCELED] • 8:30pm: Du Yun Residency, #2/5 @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn

• 9pm: Limited Resources 33: Violeta Garcia / Tamio Shiraishi / Weasel Walter, Jason Mears & Bradley Schirmer, James McKain & Kevin Murray @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9pm: Vessel VI: stud1nt, Jonah Rosenberg, Daniel Carter, Liz Durette (fb) @ the sound room at public records, 233 butler st., bklyn

• 9pm: Rare Frequency Transmissions: DJ Sanna, Donis, Dynoman (fb) @ public records, 233 butler st., bklyn

• 9:30pm: Ari Hoenig Trio (w/ Lex Korten, Dan Montgomery) @ terraza 7, 4019 gleane st., elmhurst // AH, drums / LK, piano / DM, bass

__________________________________

sept 5 (thurs)

• 6pm: Jake Elliott MORE SHEEP Art Opening, ft. Jason Calhoun, Financial Collapse, Daniel Klag, Michel Noir & more @ the living gallery, 1094 broadway, bklyn

• 6pm: Retrouvaille, D. Treut, Whote (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: SYNTHICIDE: Proteus, Rose E Kross, Andi, Null / Void @ bossa nova civic club, 1271 myrtle ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Anna Webber Septet (w/ Viner, Garchik, Hoffman, Mitchell, Tordini, Gentile) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // AW, t.sax, flute / Jeremy Viner, t.sax, clarinet / Jacob Garchik, trombone / Christopher Hoffman, cello / Matt Mitchell, piano / Chris Tordini, bass / Kate Gentile, drums

• 7:30pm: Resonant Bodies Festival, Night #3/3: Stephanie Blythe, Arooj Aftab (w/ Vijay Iyer, Shahzad Ismaily), Erin Gee (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 7:30pm: Noah Preminger (w/ Jason Moran, Kim Cass, Tyshawn Sorey) (fb) (~$$) @ the jazz standard, 116 e. 27th st., mnhtn // NP, t sax / JM, piano / KC, bass / TS, drums

[SOLD OUT] • 7:30pm: Philip Glass & The Spiritual Voice of the Wixarika Music, Night #2/2 ($$) @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn // Daniel Medina de la Rosa: kanari, lyrics, voice, concept / Philip Glass: piano, arrangements, concept / Erasmo Medina Medina: raweri / Victor Sanchez: Cultural Adviser, Associate Producer, concept / Indigenous Cultural Adviser: Alfredo Gonzalez (Tayau)

• 8pm: J D Emmanuel, James Ferraro, Eve Essex (fb) @ first unitarian congregational society, 119-121 pierrepont st., bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: Fire Talk (10yr Anniversary Show), Dehd, Deeper, Patio, Media Jeweler, & more (fb) @ baby’s all right, 146 broadway ave, bklyn // DJ sets by: Weeping Icon, Turnip King, DARK TEA, Monteagle

• 8pm: Eric’s House of Improv presents Gjerstad Record Release: Frode Gjerstad / Fred Lonberg-Holm / David Watson / Michael Wimberly @ 244 rehearsal studios, 244 w. 54th st., 10th fl., mnhtn

• 8pm: Festival of New Trumpet Music: Luminous Tubes (ft. Taylor Ho Bynum, Haynes, Trujillo, Richards, Smith, Mori) (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn // LT: Taylor Ho Bynum (tp) / Graham Haynes (tp) / Ivan Trujillo (tp) / Stephanie Richards (tp) / Alexandria Smith (tp) / Ikue Mori (visuals)

• 8pm: Eric Cheng / Satoshi Takeishi / Dave Scott / David Ambrosio @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 8pm: CONTENT, THE ERRORISTS, Holy Wisdom LLC, Tungsten Beach, Venus Twins @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8pm: Aaron Burnett Trio (w/ Nic Cacioppo, Nicholas Jozwiak) @ parish nyc, 164 orchard st., mnhtn

• 8pm: BRM Weekly: Indrajit Roy-Chowdhury & Mir Naqibul Islam @ jalopy theatre, 315 columbia st., bklyn

• 8pm: NIGHT SINS (mems Nothing), ADORNS, Forever Chasing Honeybees, Soren Roi @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Tania Caroline Chen & Sara Belle Reid (solo & duo), Hairy Sands (David Nolen & Clint Newsom) @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: hartstop presents: Mary Vision, What Cheer? Brigade, Cupid Youth, & more @ [rsvp rubulad at outlook dot com for address], bushwick, bklyn

• 8pm: Brooklyn Wildlife Summer Festival, Night #7/10 @ the quincy atom [dm hosts], bklyn

• 8:30pm: Du Yun Residency, Night #3/5: Du Yun & Shayna Dunkleman @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // DY, vox, piano & SD, drums, electronics

• 9pm: Baby Killers & Eddie Emerson, Holy Wisdom LLC, What Would Tilda Swinton Do, & more @ o.g.’s flea market, 1083 broadway, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Anna Webber Septet (w/ Viner, Garchik, Hoffman, Mitchell, Tordini, Gentile) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // AW, t.sax, flute / Jeremy Viner, t.sax, clarinet / Jacob Garchik, trombone / Christopher Hoffman, cello / Matt Mitchell, piano / Chris Tordini, bass / Kate Gentile, drums

• 10pm: Bookworms, KILBOURNE, Deflector, Miss Parker, W00dy, Apt Complex @ 444club, 4 irving ave, bklyn

• 10pm: Gyan Riley / Taylor Levine / Greg Chudzik / David Cossin (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn // GR, e guitar / TL, e guitar / GC, bass / DC, drums

• 10pm: 8 Ball Radio x Mood Ring V: Gentle L, DJ Capitán & smalliebigz, Rare DM, Medic @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

• 11pm: CHAOS on a Thursday: GROOMING, Eel Tank, hex.sys, Guido, Bonnie Baxter, Sinister Hypnosis (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

sept 6 (fri)

• 6pm: Arts For Art x Tribes present: Tributes to Steve Cannon: What It Is (W. Parker, P. Parker, JBL, DB Waldman, Dyer, Jeanty), Marshall Allen & The Sun Ra Arkestra, & more (fb) @ the clemente, 107 suffolk st., mnhtn // Poetry: Yuko Otomo, Lydia Cortes, Edwin Torres, Steve Dalachinsky; What It Is: William Parker, bass / Patricia Nicholson Parker, dance, text / James Brandon Lewis, tenor sax / Devin Brahja Waldman, alto sax / Melanie Dyer, viola / Val Jeanty, electronics, percussion; Poetry: Anne Waldman, Tracie Morris (w/ Elliott Sharp, Graham Haynes); Sun Ra Arkestra

• 6pm: PopGun Presents: Abdu Ali / Dreamcrusher, THUG (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 6pm: Bang on a Can Music Series: Balún @ the noguchi museum outdoor sculpture garden, 9-01 33rd rd, long island city

• 7–11pm: Spectral Fridays: Piano Marathon, ft. Ethan Iverson, Kathleen Supové, Taka Kigawa, Eric Wubbels & Weston Olencki, Gabriel Zucker, more @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // 7pm: Melody Fader, Taka Kigawa, Shiau-Uen Ding, Augustus Arnone, Eleonor Sandresky, Eric Wubbels & Weston Olencki, Kathleen Supové, Gabriel Zucker; 9pm: Ethan Iverson, Teodora Stepančić + LCollective, Tianyu Deng, Jacob Rhodebeck, David Kalhous, Imri Talgam, Ramin Amir Arjomand, Steve Beck

• 7:30pm: Mister Lies, Wendy Eisenberg, BOIO (fb) @ union pool

• 7:30pm (set #1/2): Lage Lund’s Rebuild the Rubble (w/ Calvaire, Street, Thomas, LoCrasto, Bleckmann), Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // LL, guitar / Obed Calvaire, drums / Ben Street, bass / Micah Thomas, piano / Frank LoCrasto, synths / Theo Bleckmann, voice

• 7:30pm: Knitting Factory Entertainment presents: Emma Frank (Album Release), Joanna Sternberg, Lau Noah, Jake&Abe @ knitting factory bklyn, 361 metropolitan ave, bklyn

• 8pm: Liturgy, Deli Girls, Child Abuse, Sadaf, TBHQ @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Asha Sheshadri & Michael Foster, Cecilia Lopez & Joe Moffett @ sunview luncheonette, 221 nassau ave, bklyn

• 8pm: The Stone Series: NED ROTHENBERG, Night #1/2 (w/ Sylvie Courvoisier, Mark Feldman, Mat Manieri) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // NR, woodwinds / SC, piano / MF, violin / MM, viola

• 8pm: Cellista’s Transfigurations (Ft. Ransom Dance, Mojo DeVille), Dawn L. Troupe (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 8pm: Rebecca Miller & Laura Thompson: String Duos (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 8pm: Brooklyn Wildlife Summer Festival, Night #8/10 @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn // JDEL, Cherry, Real Clothes, Kelli Frances Corrado, KHASHA MACKA, QUICK HUNDO, Gentleman Brawlers, Kill the Standards, Pretty Polly

• 8:30pm (2 sets): Catherine Sikora: Duos with Brian Chase, Matteo Liberatore (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn

• 8:30pm: Du Yun Residency, Night #4/5: Raven Chacon / Ryan Muncy / Du Yun @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // RC, electronics / RM, sax / DY, vox, electronics

• 9pm: Murderpact (EP Release), Machine Girl x Bonnie Baxter, Channel63, Lustsickpuppy, & more @ jones beach cafe & bar, 4 stuyvesant ave, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Lage Lund’s Rebuild the Rubble (w/ Calvaire, Street, Thomas, LoCrasto, Bleckmann), Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // LL, guitar / Obed Calvaire, drums / Ben Street, bass / Micah Thomas, piano / Frank LoCrasto, synths / Theo Bleckmann, voice

• 10pm: NO A/C: Dee Diggs, Toribio, Ashburn @ jupiter disco, 1237 flushing ave, bklyn

• 10pm: Yaeji Presents: Elancia @ 592 johnson ave, bklyn

• 10pm: Phase Fatale, Unhuman, Abby Echiverri (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

• 10pm: Relaxer, Voices, Lydo @ mood ring, 1260 myrtle ave, bklyn

• 11pm: Yu Su [All Night Long] @ public records, 233 butler st., bklyn

__________________________________

sept 7 (sat)

• 12pm–2am: The Lot Radio Annual BBQ @ 17 nassau ave, bklyn

• 1pm: Bushwig NYC 2019, Day #1/2 ($$) @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #1/5: Lisa Sokolov, Poetry Tribute, Patrick Holmes Trio (w/ Adam Lane, Ryan Sawyer), Daniel Carter & William Parker (fb | full series fb) @ 6bc botanical garden, 630 e. 6th st., mnhtn // LS, voice, keys; Poetry: Sheila Maldonado, Danny Shot; PH3: PH, clarinet / AL, bass / RS, drums; Carter, horns, woodwinds & Parker, bass

• 2pm: Blank Forms presents: Jessika Kenney (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 2pm: Double Entendre presents The Phantasy Quartet @ the way station, 683 washington ave, bklyn // Works by Martin Bresnick, Anna Dagmar, Ellen Taaffe Zwilich, Caleb Burhans

• 2:30pm: BUKA (Tape Release), Boio, Gouox, Max Ardito, Nicolas Noreña & Timothy Scott (movement) @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 2:30pm: The International Contemporary Ensemble: Collecting Performers, ft. Alice Teyssier, Ross Karre, Suzanne Farrin (fb) @ new york public library for the performing arts, 40 lincoln center plz, mnhtn

• 4pm: Qubit presents TRANSIENTS, Day #1/2: soundinitiative @ 37-18 northern blvd, queens // Compositions by Charlie Sdraulig, Jessie Marino, David Bird / Alec Hall / Aaron Einbond

• 5–11:30pm: Tredici Bacci Film & Music Fest: Day #1/2 (fb) @ spectacle theater, 124 s. 3rd st., bklyn

• 6pm: PopGun Presents: Rituals of Mine, NGHTCRWLR, Hara Kiri (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 6pm: Max Kutner / Matt Darriau / Harvey Valdes / Dan Kurfirst & more (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 6:30pm: Micheaux’s 1925 “Body and Soul” w/ William Hooker @ metrograph, 7 ludlow st., mnhtn

• 6:30pm: Weyes Blood @ webster hall, 125 e. 11th st., mnhtn

• 7pm: Violeta Garcia & Henry Fraser, David Grollman, Richard Kamerman, Chris LiButti @ le booty’s [dm for address], bklyn

• 7pm: Scenic Presents: Siege, Fistula, Gnaw @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 7pm: Soup & Sound #123: Andrew Drury, François Houle, Alexis Marcelo @ 292 lefferts ave, bklyn // AD, percussion, photography, video; FH, clarinet; AM, piano

• 7pm: EYEHATEGOD, All Out War, Merauder, Come to Grief (~$$) @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 7pm: Festival of New Trumpet Music presents Sarah Belle Reid & Nate Wooley: Experimental Music for Brass & Interactive Electronics @ the school of jazz & contemporary music, 55 w. 13th st., mnhtn

• 7pm: Edward Forstman performs works by Birmingham Art Music Alliance, Zosha Di Castri @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7pm: QUEERCORE RAGER: The Groans, Choked Up, Babe Patrol, Trashy @ the safari room at el cortez, 17 ingraham st., bklyn

[SOLD OUT] • 7pm: Mitski, Lucy Dacus, Night #1/2 ($$) @ summerstage central park

• 7:30pm: Matmos, Carl Stone & Akaihirume, Alex Zhang Hungtai & Pierre Guerineau @ murmrr theatre, 17 eastern parkway, bklyn

• 7:30pm: Utsav Lal, Sammy Weissberg & Kana Miyamoto, Damon Smith, The Cradle (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm: Oasi Trio premieres works by Healy, Hwang, Komschiles, & more (fb) @ areté, 67 west st. #103, bklyn // Oasi3: Kathryn Vetter, clarinet / Claire Niederberger, violin / Magnus Villanueva, piano // Premieres by: Will Healy, Paul Hwang, Clark Hubbard, Chelsea Komschiles, Diana Marcela Rodriguez

• 7:30pm (set #1/2): Lage Lund’s Rebuild the Rubble (w/ Calvaire, Street, Thomas, LoCrasto, Bleckmann), Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // LL, guitar / Obed Calvaire, drums / Ben Street, bass / Micah Thomas, piano / Frank LoCrasto, synths / Theo Bleckmann, voice

• 8pm: Guerilla Toss, Machine Girl, LEYA @ the bowery ballroom, 6 delancey st., mnhtn

• 8pm: Ears to Feed Presents: Grivo, ESSi, Decor (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Polyfold Presents: Stephen Boegehold Trio, Anna Webber (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // SB3: Cat Toren, piano / Walter Ashford Stinson, bass / SB, drums, compositions; AW, tenor sax, flutes

• 8pm: Drew Wesely / Weston Olencki / Sean Ali / Nathaniel Morgan, David Zakarian & Chris Pitsiokos, Carlo Costa @ the record shop, 360 van brunt st., bklyn

• 8pm: The Stone Series: NED ROTHENBERG, Night #2/2 (w/ Anthony Coleman, Satoshi Takeishi, Charlie Lincoln) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // NR, woodwinds / AC, piano / ST, drums / CL, bass

• 8pm: Painted Faces, Slime Time, Hot Date (Chris Welcome & Shayna Dulberger), Mr. Transylvania, & more @ bohemian grove [dm hosts], bklyn // DJs Pat Colabella & Chris Perry (Chorty Hartle); visuals from Preston Spurlock 

• 8pm: Joseph Jordan, Isabela Tanashian, Dylan DelGiudice @ mirror in the woods, 575 union st. #a, bklyn

• 8pm: Brooklyn Wildlife Summer Festival, Night #9/10 @ the unruly collective, 200 cooper st., bklyn

• 8pm: BABY LOU 1Yr: So You, Dismal Stars, Ripped Genes @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8:30pm: Du Yun Residency, Night #5/5: Du Yun & Ok Miss (w/ Mittal, Farrell, Mcmurray, Dunkleman) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Aakash Mittal, winds / Nich Olas Farrell, guitar, bass / Grey Mcmurray, guitar / Shayna Dunkleman, drums

[CANCELED] • 8:30pm: Mari Kawamura @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Lage Lund’s Rebuild the Rubble (w/ Calvaire, Street, Thomas, LoCrasto, Bleckmann), Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // LL, guitar / Obed Calvaire, drums / Ben Street, bass / Micah Thomas, piano / Frank LoCrasto, synths / Theo Bleckmann, voice

• 10pm: Discwoman 5yr Anniversary: Juliana Huxtable, Shannon F, Bergsonist @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: Sweat Equity Presents: Overland, DJ Delish, Millia Rage, Ben Ritz @ 444club, 4 irving ave, bklyn

• 10pm: Saturday: Aurora Halal All Night @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

• 10:30pm: Sermon 3 x PTP x Black Trans TV present Sermon 1: The Bail Out, ft. Cienfuegos, Dis Fig, Enrique, False Witness, Kilbourne, King Vision Ultra, Via App [ALL LIVE] & more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood // “Bailing New Yorkers outta Rikers and Bookings … 100% of the proceeds post bail for people stuck in jail on misdemeanors worth $2000 or less” // Intersectional Bail Panel discussion @ 7pm

• 10:30pm: Low Key & Mercury East present: Teklife Records ft. DJ Spinn, TRAXMAN, DJ Manny, Tripletrain @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 11pm: Laurel Halo b2b Hodge, Ana Lola Roman (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

__________________________________

sept 8 (sun)

• 1pm: Bushwig NYC 2019, Day #2/2 ($$) @ knockdown center, 52-19 flushing ave, maspeth

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #1/5: Steve Swell (w/ Gjerstad, Parker), Poetry Tribute, Sarah Bernstein Veer Quartet, Aquiles Navarro & Tcheser Holmes (fb | alt fb) @ 6bc botanical garden, 630 e. 6th st., mnhtn // SS, trombone / Frode Gjerstad, alto sax, clarinet / William Parker, bass; Poetry Tribute: Frank Perez, Mariposa; SBV4tet: SB, violin, compositions / Sana Nagano, violin / Leonor Falcón, viola / Nicholas Jozwiak, cello; AN, trumpet & TH, drums

• 2:30pm: Harvestworks x Pioneer Works present New Music on the Island: Gil Kuno (w/ Akaihirume & a Special Guest), Ben Manley / Peter Zummo / Michael Evans (alt fb) @ building 10a, nolan park, governors island

• 3pm: Spark Duo (Kate Amrine & Ford Fourqurean), Héloïse Werner @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // KA, trumpet & FF, clarinets, electronics

• 4pm: Qubit presents TRANSIENTS, Day #2/2: soundinitiative @ 37-18 northern blvd, queens // Compositions by Charlie Sdraulig, Michelle Agnes Magalhaes, Louis D’Heudières, Pierre Jodlowski, & more

• 4pm: Daro Behroozi ++, Family Plan (Simón Willson, Andrew Boudreau, Vicente Hansen) @ [click through], bklyn

• 4pm: Brooklyn Wildlife Summer Festival, Night #10/10 @ gamba forest, 630 humboldt st., bklyn

• 5–11:30pm: Tredici Bacci Film & Music Fest: Day #2/2 (fb) @ spectacle theater, 124 s. 3rd st., bklyn

• 6pm: Kyle Motl & Keir GoGwilt, Ughi / Carter / Holmes / Putnam / Greene @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // KM, bass & KG, violin; Federico Ughi, drums / Daniel Carter, reeds, trumpet / Patrick Holmes, clarinet / Matthew Putnam, keys / Hilliard Greene, bass

• 6pm: RATE MY PRAXIS presents Computational Compositions, ft. Chloe Alexandra Thompson, nullobite, db (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: Instrumental Underground: Green Thumb, Pearring Sound, Trio Grio (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // 7pm, GT: Noa Fort, voice / Kenneth Jimenez, bass / Satoshi Takeishi, percussion; 8pm, PS: Jeff Pearring, sax / Ken Filiano, bass / Francisco Mela, drums; 9pm, TG: Nick Lyons, sax / Francois Grillot, bass / Leonid Galaganov, drums

• 7pm: Piano+ #16: Teodora Stepančić plays works by Longton, Sijstermans, Kulišić, & more @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7pm: Mitski, Lucy Dacus, Night #2/2 ($$) @ summerstage central park

• 7:30pm: Feathery Quartet (Lena Bloch, Russ Lossing, Cameron Brown, Billy Mintz) (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn // LB, saxophone / RL, piano / CB, bass / BM, drums

• 7:30pm: Anna Wise, Pink Siifu, Quinton Brock @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 7:30pm: Little Arcs ( Zach Giberson, Derek Sup, Hannah Levy), Market (Nate Mendelsohn & Natasha Thweatt) (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 8pm: Paul de Jong, Ryan Shreves & Spencer Friedman (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm David Watson presents: Frode Gjerstad (w/ Swell, Shea, Watson, Jones), Hertenstein / Tammen / Naphtali @ hart bar, 538 hart st., bklyn // Gjerstad, sax / Steve Swell, trombone / Kevin Shea, drums / David Watson, guitar / Bob Jones, bass; Joe Hertenstein, percussion / Hans Tammen, buchla / Dafna Naphtali, vocals

• 8pm: Salt People, Luge, Bloor, Young Bugs @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood // BLOOR: Sam Weinberg, tenor sax, compositions / Andrew Smiley, guitar / Henry Fraser, e. bass / Nick Podgurski, drums

• 8pm: Aaron Irwin Sextet @ mirror in the woods, 575 union st. #a, bklyn

• 8pm: Gordon Grdina & Shahzad Ismaily, François Houle Quartet (ft. Grdina, Mark Helias, Gerry Hemingway) (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 9pm: Infrasubcontra, Red Diploma, Sidnam, 2uarm, JHK @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 10pm: Euphrosyne: Jasmín, Grooming, January Hunt, Octonomy @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

sept 9 (mon)

• 7pm: False Harmonics #5: Lucrecia Dalt, Hiro Kone & Roxy Farman, Aaron Dilloway (fb) @ pioneer works, 159 pioneer st., bklyn

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Ken Kobayashi, drums / Matt Mottel, keyboard / Inigo Galdeano Lasheras, a.sax; 8pm Stephen Gauci, t.sax / Sandy Ewen, guitar / Adam Lane, bass / Kevin Shea, drums; 9pm Michael Larocca, drums / Aaron Rubinstein, guitar / Kaelen Ghandhi, t.sax; 9:45pm James Ilgenfritz, bass / Steve Swell, trombone / Larocca, drums; 10:45pm Jason Mears, a.sax / Jonathan Goldberger, guitar, electronics / Lane, bass / Vijay Anderson, drums; 11:30pm Chris Cretella, guitar & Adam Matlock, accordion

• 7pm: The International Human Rights Art Festival presents: Mara Rosenbloom (fb) @ the music hall, dramatist guild foundation, 356 w. 40th st. 2nd fl, mnhtn

• 7:30pm: NY Festival of New Trumpet Music Presents: Samantha Boshnack’s Seismic Belt, John Raymond’s Real Feels (fb | alt fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // SBSB: Boshnack (tp) / Chris Credit (ts, bs) / Jessica Pavone (vn, va) / Sarah Bernstein (vn) / Kai Ono (p) / Lisa Hoppe (b) / Jacob Shandling (dr); JRRF: Raymond (tp, fl) / Matthew Stevens (gt) / Julian Shore (p, synth) / Chris Morrissey (b) / Jason Burger (dr)

• 7pm: AdHoc Presents: T-Rextasy, Proper., Noods (fb) @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 8pm: Abasement 53: Charmaine Lee / Sam Weinberg / C. Spencer Yeh, Bob Bellerue, C. Penalosa & S. Conover, Painted Faces, DJ Dylan Marcheschi @ max fish, 120 orchard st., mnhtn

• 8pm: Anna Wise, Jachary, Slauson Malone @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 8pm: Jamie Saft x Thunder Shout present SPHERES: Saft / Hammer / Previte / Hess / Baptista (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn // Jamie Saft, keys / Chuck Hammer, guitar / Bobby Previte, drums / Andy Hess, bass / Cyro Baptista, percussion

• 9pm (2 sets): Eivind Opsvik Overseas (w/ Tony Malaby, Jacob Sacks, Brandon Seabrook, Kenny Wollesen) (fb) @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // EO, bass / TM, t.sax / JS, piano / BS, guitar / KW, drums

• 9pm: Avuncular Folds (Tour Kickoff), Teenage Afterglow, realclothes, Steph Chrysalis, DJ Bernard Herman @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 9pm: Maneka, Grivo, Field Mouse @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 9pm: Nicholas John, Via Intercom, For Now @ pine box rock shop, 12 grattan st., bklyn

__________________________________

sept 10 (tues)

• 5:30pm: Pop-Up Concerts: Stephen Gosling: Music of John Zorn (fb) @ miller theatre at columbia u, 2960 bway, mnhtn

• 7pm: The Telepathic Band (Daniel Carter, Patrick Holmes, Matthew Putman, Hilliard Greene, Federico Ughi) Album Release @ pioneer works garden, 159 pioneer st., bklyn // rsvp samantha at pioneerworks dot org

• 7pm: Subhumans, Fea, Soul Glo, Material Support @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 7pm: Stan Killian / Paul Bollenback / Corcoran Holt / McClenty Hunter (fb) @ the 55 bar, 55 christopher st., mnhtn

[SOLD OUT] • 7pm: Deerhunter, Dirty Projectors, Night #1/2 @ webster hall, 125 e. 11th st., mnhtn

• 8pm: PopGun Presents: BORIS, Uniform (fb) @ elsewhere hall, 599 johnson st., bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: Carlos Truly, Nappy Nina, Wsabi Fox (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood // Wsabi PWR 3: Jennae Santos / Eva Lawitts / Alex D. Goldberg

• 8pm: Realworld, 😱 [U+1F631], Wallet @ alphaville, 140 wilson ave,bklyn

• 8pm: Naeemah Z Maddox, Dida Pelled, Cassidy Andrews @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8pm: Brooklyn Maqam Hang: George Abud (w/ Philip Mayer) @ sisters bklyn, 900 fulton st., bklyn // GA, oud, vocals / PM, percussion

• 8pm: SLAMJUNK Presents: DIA LUNA, Katy The Kyng, STATHI @ freddy’s, 627 5th ave, bklyn

• 8pm: La Urss, Pobreza Menta, Headsplitters, Fairytale @ brooklyn bazaar bsmt, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: The Men, Tierra Del Fuego, Kyle Avallone (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8:30pm: Parkins Residency, Night #1/5: Zeena Parkins / Ingrid Laubrock / Tom Rainey @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // ZP, harp / IL, sax / TR, drums

• 8:30pm (set #1/2): Tal Yahalom Trio (ft. Caroline Davis, Rogerio Boccato) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // TY, guitar / CD, sax / RB, percussion

• 9pm: Platypus Revenge, The Ivory Piece, GOCCO, Barbiana Complex @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 10pm: SMALL RAVE 022: Bsnyea, Lilei, Fergus Waveforms @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Tal Yahalom Trio (ft. Caroline Davis, Rogerio Boccato) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // TY, guitar / CD, sax / RB, percussion

__________________________________

sept 11 (weds)

• 6:30pm: Blank Forms presents: Hamid Al-Saadi with Amir ElSaffar @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 7pm: The Moon Represents My Heart Concert Series presents: Treesearch @ the museum of chinese in america, 215 centre st., mnhtn // Treesearch: Keir GoGwilt, violin & Kyle Motl, bass

• 7pm: Deerhunter, Dirty Projectors (2/2) (~$$) @ webster hall, 125 e. 11th st., mnhtn

[SOLD OUT] • 7pm: LPR x National Sawdust presents: Tamino, Hannah Epperson (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Harish Ravhavan & Savannah Harris (w/ John Escreet, Morgan Guerin, Maria Grand) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // HR, bass / SH, drums / JE, piano / MGuerin, reeds / MGrand, t.sax

• 7:30pm (set #1/2): Allison Miller’s Boom Tic Boom (w/ Myra Melford, Kirk Knuffke, Ben Goldberg, Nick Dunston) (~$$) @ jazz standard, 116 e. 27th st., mnhtn

• 8pm: An Evening with Aaron Dilloway @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 8pm: Jerome Sabbagh / Mark Turner / Joe Martin / Bill Stewart @ bar bayeux, 1066 nostrand ave, bklyn // JS, sax / MT, sax / JM, bass / BS, drums

• 8pm: AdHoc Presents: Mega Bog, My Sins, Matt Bachmann (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Church Girls, Schmave, Sic Tic, Robot Princess @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 8pm: Audible Spirits (Sarah Elizabeth Charles, Curtis Hasselbring, Matt Moran) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn

• 8pm: Scenic Presents: Clang! Alex C, cumgirl8, Theophobia @ el cortez, 17 ingraham st., bklyn

• 8pm: Landlady Residency (Weds #1/3) w/ The Burnt Ends, Frank Locrasto (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: Mean Siders, Fox Face, Frida Kill, Fleshlight Suicide @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

[CANCELED] • 8pm: Jack Wright & Doug Theriault @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 8:30pm: Parkins Residency, Night #2/5: Zeena Parkins w/ James Fei, Maggie Parkins, & TILT Brass Sextet (fb) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // ZP, harp, electronics, composition / JF, custom analog synth / MP, cello ++ TILT Brass: Gareth Flowers, Sam Jones, Tim Leopold, trumpet / Jen Baker, Will Lang, Chris McIntyre, trombone

• 8:30pm (set #1/2): Brad Shepik Trio (w/ Ugonna Okegwo, Michael Sarin) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 9pm: Queen of the Scene presents: The Alien Architect, Madonna Wh0re, Thought Group, 185668232, MAKS @ rose gold, 96 morgan ave, bklyn

• 9pm (2 sets): Dalius Naujo (w/Jonathon Haffner, Ava Mendoza, Simon Jermyn) @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // DN, drums / JH, sax / AM, e.guitar / SJ, e.bass

• 9pm: WS Monthly Residency: DJs Will Shore, Adam Brodsky @ jupiter disco, 1237 flushing ave, bklyn

[CANCELED] • 9pm (2 sets): Billy Martin’s Worldbeats Series: WICKED KNEE (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Harish Ravhavan & Savannah Harris (w/ John Escreet, Morgan Guerin, Maria Grand) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // HR, bass / SH, drums / JE, piano / MGuerin, reeds / MGrand, t.sax

• 9:30pm (set #2/2): Allison Miller’s Boom Tic Boom (w/ Myra Melford, Kirk Knuffke, Ben Goldberg, Nick Dunston) (~$$) @ jazz standard, 116 e. 27th st., mnhtn

• 10pm: Dan Weiss Group (w/ Chris Potter, Adam Rogers, Nate Wood) @ the 55 bar, 55 christopher st., mnhtn

• 10pm: EXILE: Civil Division [Live], Cmnd:Z, Klauss, Rob Seurat @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Brad Shepik Trio (w/ Ugonna Okegwo, Michael Sarin) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

__________________________________

sept 12 (thurs)

• 6:30pm: Emerging Artists: Yuma Uesaka (w/ Santiago Leibson, Colin Hinton) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn

• 7pm: NYCTaper x Trans-Pecos present: Ryley Walker & David Grubbs, Eli Winter (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: R.A.P. Ferreira (fka milo), The Ruby Yacht @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 7pm: Thursday Jazz: Andrea Wolper Trio (w/ Michael Howell, Marty Kenney) @ building on bond, 112 bond st., bklyn

• 7:30pm: Alan Braufman (w/ Cooper-Moore, James Brandon Lewis, Andrew Drury, Ken Filiano) (fb) @ murmrr ballroom, 17 eastern pkway, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Desmond White (w/ Charles Altura, Eden Ladin, Kush Abadey, & Special Guests) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // DW, bass, vocals / CA, guitar / EL, piano / KA, drums

• 8pm: CLAK, Twin Whales, Dave Scanlon @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 8pm: Hideo Yamaki / Bill Laswell / Peter Apfelbaum (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: Immaterial Possession, Gesserit, Holy Wisdom LLC, Constant Smiles, & more @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 8pm: Rajna Swaminathan: RAJAS (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn // Rajna Swaminathan, mrudangam / María Grand, t.sax / Miles Okazaki, guitar / Stephan Crump, bass / Utsav Lal, piano / Ganavya Doraiswamy, vocals

• 8pm: Cowmen, Slug Fest, Alien Trilogy, Hard Job @ gutter bar, 200 n. 14th st., bklyn

• 8pm: Den-Mate, Anna Altman, Snakeskin @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Spirits of Leo, Mute Swan, TARA Band, Curelight Wounds @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 8:30pm: Parkins Residency, Night #3/5: Zeena Parkins & Brian Chase @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // ZP, harp & BC, drums

• 8:30pm: New Thread Quartet performs works by Ilgenfritz, Tetta, Thomas, Kirsten @ tenri cultural institute, 43 w. 13th st., mnhtn // NT4tet: Geoffrey Landman, s.sax / Kristen McKeon, a.sax / Erin Rogers, t.sax / Zach Herchen, b.sax

• 8:30pm (set #1/2): Jon Irabagon (w/ Peter Brendler, Mark Ferber) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // JI, sax / PB, bass / MF, drums

• 9pm: The Wants (Single Release), M. Lamar, Mezzanine Swimmers (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Retrouvaille + Ayumi Ishito, Daniel Carter @ pine box rock shop, 12 grattan st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Desmond White (w/ Charles Altura, Eden Ladin, Kush Abadey, & Special Guests) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // DW, bass, vocals / CA, guitar / EL, piano / KA, drums

• 10pm: Loveless Records x Common Contact: Tati Au Miel, Princess Peggie, LOKA, BASSBEAR, Gooddroid, DJ Hauswein @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Jon Irabagon (w/ Peter Brendler, Mark Ferber) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // JI, sax / PB, bass / MF, drums

• 11:59pm: Martial Canterel (live), GHOST COP (live), Andi Harriman @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 11:59pm: Individuation (Michael Eaton, Brad Whiteley, Daniel Ori, Shareef Ori) (fb) @ rockwood music hall stage 1, 196 allen st., mnhtn

__________________________________

sept 13 (fri)

• 5pm: Signal Flux hosts Modular on the Spot [Performers TBA] @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

[CANCELED] • 6:30pm: Strange Stage: Xcreenplay, Daniel Lawrence, Jon Hatch, Tim Cox @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 7pm: Kayo Dot (Album Release), Cleric., Queen Elephantine @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 7pm: Happy Period Benefit: HIGH WAISTED, THICK, Reality Something, Grim Streaker, Lola Pistola @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 7pm: Namami Karmakar, Sanjoy Banerjee @ the rubin museum, 150 w. 17th st., mnhtn // w/ Dibyarka Chatterjee, tabla & Anirban Chakrabarty, harmonium

• 7pm: The Armed, Dälek, thoughtcrimes (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7:30pm: Charlotte Mundy, Amir Farid, Laura Cocks: The Divine Feminine @ st. john’s in the village, 218 w. 11th st., mnhtn // Works by Gelsey Bell, Hildegard of Bingen / Charlotte Mundy / Laura Cocks, Florence Price, Karol Szymanowksi, & more

• 7:30pm (set #1/2): Julius Rodriguez (w/ Giveton Gelin, Philip Norris, Brian Richburg Jr.) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 7:30pm: Sweet Potato (Isaac Levien, Louna Dekker-Vargas, Jack Broza) @ dixon place lounge, 161a chrystie st., mnhtn

• 8pm: The Stone Series: OKKYUNG LEE, Night #1/2 (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // Solo cello with pre-recorded materials

• 8pm: Joanna Sternberg, Ivory Weeds, Zinnia, Sammy Weissberg @ bohemian grove [dm hosts], bushwick, bklyn

• 8pm: Ying Liu’s PIGTAIL: A Swivel Stool Dance™, Night #1/2 (fb) @ issue project room, 22 boerum pl., bklyn // Dancers: Ashley Ervin, Sayoko Kojima, Shelby Nelson, Shelby Tucker, Yi Chen

• 8pm: MoMA x Rooftop Films present: Film + Dean Cercone (Live) in The Green-Wood Cemetery (fb) @ green-wood cemetery, 500 25th st., bklyn // Standish Lawder’s Necrology; Errol Morris’s Gates of Heaven

• 8pm: AdHoc x Shea Stadium Present: Bethlehem Steel (Record Release), Sharkmuffin, Cat Cohen (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: UHHM, Ledah Finck, Retumbra (Steve Williams, Noah Becker, Jonah Udall) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // LF: violin, viola; Retumbra: SW, bass / NB, clarinet / JU, guitar

• 8pm: Aaron Burnett (w/ Nicholas Jozwiak, Corey Wilcox, Allan Mednard) @ salem’s hour, 1110 nostrand ave, bklyn

• 8:30pm: Parkins Residency, Night #4/5: MZM Trio (Myra Melford, Zeena Parkins, Miya Masaoka) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // Melford, piano / ZP, harp / Masaoka, koto

• 9pm: paris_monster, Jachary (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Area 51: The Rave Before The Raid @ the deep end (1080 wyckoff ave) + h0l0 (1090 wyckoff ave), ridgewood

• 9:30pm (set #2/2): Julius Rodriguez (w/ Giveton Gelin, Philip Norris, Brian Richburg Jr.) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: Whiplash: Entro Senestre, Cienfuegos @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10pm: The Bunker: Wata Igarashi, Aleksi Perala (Live), Batu, Patrick Russell, LDY OSC (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

• 11pm: Jlin, K-HAND, SCRAAATCH (fb) @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 11pm: Robber Crabs (Elijah Shiffer, James Wengrow, Ben Rolston, Vicente Hansen) @ the red room, 85 e. 4th st., 3rd fl., mnhtn // ES, sax, vocals / JW, guitar / BR, bass / VH, drums

__________________________________

sept 14 (sat)

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #2/5: Rob Brown & Juan Pablo Carletti, Poetry Tribute, Val Jeanty / Ravish Momin / Patricia Nicholson Parker, Wimberly / Ricks / Roland Trio (fb) @ children’s magical garden, 129 stanton st., mnhtn // RB, a.sax & JPC, drums; Poetry Tribute: Luciann Berrios, Janice Lowe; VJ, percussion ​/ RM, percussion / PP, dance; Michael Wimberly, drums / Waldron Ricks, trumpet / ​Larry Roland, bass

• 2pm & 4pm: Blank Forms presents: Sun Ra Arkestra (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 6pm: ORO, Diego Cohen, Cabanaman, DJ Burby Faiser @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 7pm: Lightning Bolt, Baby;Baby, Murderpact @ 99 scott ave, bklyn

• 7pm: Sound It Out: Ava Mendoza, Nick Millevoi’s Desertion Trio (w/ Johnny DeBlase, Kevin Shea) @ greenwich house music school, 46 barrow st., mnhtn

• 7pm: Leo Suarez & T.J. Borden, Shayna Dulberger & Jonathan Moritz, Jessie Cox & Kyle Motl, Victoria Cheah @ [click through], bklyn

• 7pm: All Tomorrow’s Parmies Fest: Katy The Kyng, Jaguar Psychosis, Preston Spurlock, Jacob Becker @ skinny apt [dm hosts], bklyn

• 7pm: Music Now! For Ramsey Ameen, Jump Off This Bridge (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // 7pm: MN!FR: Melanie Dyer, viola / Jack DeSalvo, guitars / Tom Cabrera, frame drums & drums / Larry Roland, bass / Ras Moshe Burnett, t.sax & b.clarinet; 8pm, JOTB: Judith Insell, viola / Virg Dzurinko, piano / Eli Asher, trumpet / Leonid Galaganov, drums; 9pm, MN!FR+: Dyer / Stephanie Griffin, viola / Leonor Falcón Pasquali, viola / RMB / Matt Lavelle, b.clarinet / DJ / TC / John Pietaro, percussion / Charley Sabatino, bass

• 7pm: Ensemble in Process: Brian Mark & Allyson Clare (ft. Behnke, Nordlinger, Pierce, Merlis) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // Works by Ryan Brown, Meredith Monk, Erik Satie, Missy Mazzoli, Oliver Messiaen, Michael Gordon, Brian Mark

[SOLD OUT] • 7pm: AdHoc Presents: Low, Christopher Tignor ($$) @ murmrr theatre, 17 eastern parkway, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Nick Dunston’s Atlantic Extraction (w/ Louna Dekker-Vargas, Ledah Finck, Tal Yahalom, Stephen Boegehold) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // ND, bass, compositions / LD, flute, alto flute, piccolo / LF, violin, viola / TY, guitar / SB, drums

• 7:30pm: Prajna Desai & Richard Sears (ft. Sarah Elizabeth Charles, Mariel Roberts, Satoshi Takeishi), Caleb Wheeler-Curtis / Noah Garabedian / Vinnie Sperrazza (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // CP: PD, text, voice / RS, compositions, piano / SEC, voice / MR, cello / ST, percussion; CWC, a.sax / NG, bass / VS, drums

• 8pm: Cecilia Lopez & Joe Moffett, Ancient Enemies (Morgan, Mattrey, Costa) @ de-construkt, 41 seabring st., 3rd fl., bklyn // CL, synth & JM, trumpet; AE: Nathaniel Morgan, a.sax / Joanna Mattrey, viola / Carlo Costa, percussion

• 8pm: Blacks’ Myths, Anteloper, Music of Ellen O (Kidambi, Ruder, Morris, Pavone, McCorkle, Bonadio, Branch, Nazary) (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn // BM: Luke Stewart, bass, electronics, percussion & Trae Crudup, drums, electronics; Anteloper: Jaimie Branch, trumpet & Jason Nazary, drums, electronics; MoEO: Amirtha Kidambi, voice / Dave Ruder, voice, guitar, clarinet / Angela Morris, t.sax / Jessica Pavone, viola / Brian McCorkle, keys / Jocelyn Bonadio, keys / JB, trumpet / JN, drums

• 8pm: The Stone Series: OKKYUNG LEE, Night #2/2, w/ Rafiq Bhatia (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // OL, cello / RB, guitar

• 8pm: Ying Liu’s PIGTAIL: A Swivel Stool Dance™, Night #2/2 (fb) @ issue project room, 22 boerum pl., bklyn // Dancers: Ashley Ervin, Sayoko Kojima, Shelby Nelson, Shelby Tucker, Yi Chen

• 8pm: Sleeping Giant Glossolalia presents: Multicult, Vincas, Opening Bell, Dr. Evilletown, Deep Fake @ the park church co-op, 129 russell st., bklyn

• 8pm: Eric’s House of Improv presents: Kirk Knuffke / Fred Lonberg-Holm / Michael Bisio @ 244 rehearsal studios, 244 w. 54th st., 10th fl., mnhtn

• 8pm: Trans-Pecos x NYCTaper present: One Eleven Heavy, Rob Stoner, Swimming Bell (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: New Myths, PowerSnap, North By North, Nihiloceros @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave

• 8:30pm: Parkins Residency, Night #5/5: William Winant / Ikue Mori / Zeena Parkins @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // WW, percussion / IM, electronics / ZP, harp

• 8:30pm: Mike McGinnis Presents: Mike McGinnis / Dana Lyn / Peter Apfelbaum / Allan Mednard (fb) @ ibeam, 168 7th st., bklyn

• 8:30pm: Peoples Power Assemblies NYC presents PPA PALOOZA, ft. Cristy Road, Sol Cabrini, DJ Skullf*cker, DINA212 (DJ) @ solidarity center, 147 w. 24th st., mnhtn

• 9:30pm (set #2/2): Nick Dunston’s Atlantic Extraction (w/ Louna Dekker-Vargas, Ledah Finck, Tal Yahalom, Stephen Boegehold) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // ND, bass, compositions / LD, flute, alto flute, piccolo / LF, violin, viola / TY, guitar / SB, drums 

• 9:30pm: Aïsha Devi (w/ Live AV), Debit (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 10pm: Confused House: Skyshaker, Syanide, DJ Headache (Live), Via App, Vee, Bookworms @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

sept 15 (sun)

• 11am: Funkadelic Studios presents: William Hooker’s “Let Music Be Your Brunch” @ 204 w. 40th st., 5th fl, mnhtn // Ft. John Baylies, Miya Masaoka, Dave Sewelson, Hans Tammen, Kevin Ramsay, Ras Moshe, Frederico Balducci, William Hooker

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #2/5: Nick Lyons++, Poetry Tribute, Karen Borca Trio, We Feel Quartet (Stewart, Carter, No Land, Parker) (fb) @ children’s magical garden, 129 stanton st., mnhtn // NL, alto sax / Bill Payne, clarinet / Adam Lane, bass ​/ Michael Wimberly, percussion; Poetry Tribute: Nancy Mercado, ​Poonam Srivastava; KB3: KB, bassoon / Hilliard Greene, bass / Jackson Krall, drums; WF4tet: Luke Stewart, bass / Daniel Carter, horns, woodwinds / No Land, poetry / ​Miriam Parker, dance

• 4pm: 3rd Sunday Jazz: Beyond Group (Cheryl Pyle, Gene Coleman, Michael Eaton, Susan Yung) @ 6bc botanical garden, 624 e. 6th st., mnhtn // CP, c flute, alto flute / GC, bass flute, piccolo / ME, s.sax / SY, poetry

• 4:40pm: Briggan Krauss (CD Release) @ 440 gallery, 440 6th ave, bklyn

• 5pm: Floam (EP Release), Julia Anrather @ mercury lounge, 217 e. houston st., mnhtn

• 5:30pm: Concept Lab: Volume VIII (fb) @ rockwood music hall stage 3, 185 orchard st., mnhtn // Music by Seth Boustead, Mario Davidovsky, Ted Hearne, Peri Mauer, Frank J. Oteri, Will Rowe, Aaron Wyanski // Performed by: Talia Dicker, cello / Irene Fitzgerald-Cherry,  violin / Ford Forqurean, clarinet / Beth Holub, viola / Dan Lippel, guitar / Peri Mauer, cello / Blair McMillen, piano / Philip Snyder, flute / Aaron Wyanski, piano

• 6pm: Chris Pitsiokos, Tamio Shiraishi @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // CP / TS: solo alto sax

• 7pm: Sarah Bernstein’s VEER Quartet (w/ Sana Nagano, Leonor Falcón,  Nicholas Jozwiak) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // SB, violin, compositions / SN, violin / LF, viola / NJ, cello

• 7pm: Eric’s House of Improv x Jazz Habitat present: Catherine Sikora, Jessica Pavone, Cat Toren & Ochion Jewell (alt fb| alt fb) @ el barrio’s artspace ps109, 215 e. 99th st., mnhtn // CS, t.sax; JP, viola; CT, piano & OJ, t.sax

• 7pm: Live at Michiko Presents: Takaaki Otomo @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn // TO, piano / Noriko Ueda, bass / Brian Woodruff, drums

[SOLD OUT] • 7pm: Saint Vitus Bar presents: Lingua Ignota, Night #1/2, w/ King Vision Ultra (fb) @ public records, 233 butler st., bklyn

• 7:30pm: Humbird, Paul Spring (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 8pm: Lukas Koenig Night #1/2: L. Koenig [Solo], Aquiles Navarro / Koenig / Kevin Shea / Matt Mottel (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn // AN, trumpet / LK, drum set & electronics / KS, electronic drum & percussion, MM, keytar

• 8pm: SYNTHICIDE x The New Deal present: HIDE, NGHTCRWLR, Dreamcrusher, Sibling, DJ Andi Harriman (fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Adam Lane Trio (w/ Nick Lyons, Vijay Anderson), FIDOqrtet (Nagai, de Prophetis, Caine, Takeishi) (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // 8pm: AL, bass / NL, a.sax / VA, drums; 9:30pm: FIDO4: Shoko Nagai, piano, processor / Maryanne de Prophetis, voice / Adam Caine, guitar, synthesizer / Satoshi Takeishi, drums, perc

• 8pm: LPR Presents: The Body, Assembly of Light Choir (fb) @ the bell house, 149 7th st., bklyn

• 8:30pm: Elsa Nilsson & Jon Cowherd (Vinyl Release) (fb) @ rockwood music hall stage 3, 185 orchard st., mnhtn

__________________________________

sept 16 (mon)

• 5:30pm: Happy Trio (Kevin Sun, Devin Starks, Jongkuk Kim) @ lowlands bar, 543 3rd ave, bklyn

• 6:30pm: Emerging Artists: Gaya Feldheim Schorr / Keiko Matsuro / Lisa Hoppe play Connie Converse (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // GFS, vocals / KM, guitar / LH, bass

• 7pm: LSL Innovator Lab #1: Lester St. Louis: Transfer, Medium (fb) @ qubit innovator lab, 37-18 northern blvd, long island city

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Ken Silverman, guitar / Sam McPherson, bass / Andy O’Neill, drums; 8pm Stephen Gauci, t.sax / Drew Wesely, guitar / Adam Lane, bass / Kevin Shea, drums; 9pm Lesley Mok, drums / Aaron Quinn, guitar / Yuma Uesaka, t.sax; 9:45pm Stephen Boegehold, drums / Michaël Attias, alto sax / Uesaka, t.sax / Jessica Ackerley, guitar; 10:45pm Wesely, guitar / Jake Henry, trumpet / Jason Nazary, drums; 11:30pm Vinicius Ciccone Cajado, bass / Kenji Herbert, guitar / Lukas Koenig, drums

• 7pm (2 sets): The Dirty Squirrels conducted by Will Shore (Ft. Wollesen, Naujo, Lurie, Wieselman, Knoche, Schoenbeck, Irwin, Kiaer, Fox, Webel, Ferreira, Harrington) (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood // Kenny Wollesen, Dalius Naujo, Jessica Lurie, Doug Wieselman, Christof Knoche, Mike Irwin, Michael Kiaer, Andrew Fox, Emilie Webel, Ryan Ferreira, Dave Harrington + The Fathers of JASS (DJ)

• 7pm: Elsa Nilsson Quartet (w/ Jeff McLaughlin, Alex Minier, Cody Rahn) (fb) @ 55 bar, 55 christopher st., mnhtn

[SOLD OUT] • 7pm: PopGun Presents: Dorian Electra, Mood Killer, Night #1/2 (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 7:30pm: Summer Labs: Alaina Ferris & Karinne Keithley Syers: “The Lydian Gale Parr” (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn // Karinne Keithley Syers, Librettist; Alaina Ferris, Composer, Music Director; Sam Kaseta, Associate Music Director +++ Charlotte Mundy (Soprano), Lacy Rose (Soprano), Aviva Jaye (Alto), Alaina Ferris (Alto, Piano), Chad Goodridge (Baritone), Ned Hanlon (Bass), Johnny Gasper (Tenor, Clarinet), Eamon Goodman (Tenor, Bass Clarinet, Flute), Leah Shaw (Alto, Bassoon), Kyra Sims (French Horn)

• 8pm: KADAWA, Katy the Kyng (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm (2 sets): Lukas Koenig Night #2/2: Jessica Pavone / L. Koenig / Matt Mottel (fb) @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn // JP, viola / LK, drum set / MM keytar

• 8pm: His Name is Alive, Mahogany @ rough trade, 64 n. 9th st., bklyn

• 9pm (set #1/2): Batterie: Jeremy Gustin, Night #1/2 (w/ Star Rover & more) (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Batterie: Jeremy Gustin, Night #1/2 (w/ Star Rover & more) (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

__________________________________

sept 17 (tues)

• 7pm: The 12 Houses ft. Daniel Carter & many more (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // 7pm: Daniel Carter, horns & Matt Lavelle, *piano*; 8pm: DC & ML, horns; 9pm: 12H ft: Daniel Carter / Chris Forbes / Charles Waters / Ras Moshe / Claire Daly / Alex Hamburger / Matt Lambiase / Nicole Davis / Mary Cherney / Jeremy Carlstedt / Chien Chien Lu / Jack DeSalvo / Cheryl Pyle / Stephanie Griffin / Evan Crane / Chris Forbes / Ben Stapp / Sweet Lee Odom / Francois Grillot / & more!

[LOCATION CHANGE] • 7pm: Zevious, Titan to Tachyons, Vosnod & Indricothere @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn // Zevious: Mike Eber / Johnny DeBlase / Jeff Eber; TtT: Sally Gates / Kenny Grohowski / Matt Hollenberg; V&I: Colin Marston & Eliane Marston

• 7pm: PopGun Presents: Dorian Electra, Mood Killer, Night #2/2 (w/ Pauli Cakes & more) (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 7pm: The Jazz Gallery presents: Harish Ravhavan & Savannah Harris (w/ Eden Ladin, Morgan Guerin, Maria Grand) (fb) @ jazz museum in harlem, 58 w. 129th st., mnhtn // HR, bass / SH, drums / EL, piano / MGuerin, reeds / MGrand, tenor sax

• 7:30pm: Summer Labs: Avery Leigh Draut’s “In The Night Palace” (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 8pm: Halyards Jazz Tues: Jimmy Macbride Quartet (w/ Andrew Renfroe, Miki Yamanaka, Desmond White), Ben Monder / Joe Martin / Diego Voglino @ halyards, 406 3rd ave, bklyn

• 8pm: TJO presents: I Am The Polish Army, Nihiloceros, On Holiday, Monte @ the well, 272 meserole st., bklyn

• 8:30pm: Mitchell Residency, Night #1/5: Matt Mitchell / Craig Taborn / Ches Smith / Dan Weiss @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MM & CT, synths / CS & DW, drums

• 8:30pm (set #1/2): Sagi Kaufman Trio (w/ Tal Yahalom, Noam Israeli) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // SK, a.sax / TY, guitar / NI, drums

• 9pm (set #1/2): Batterie: Jeremy Gustin, Night #2/2: COSMO (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // COSMO: Jesse Harris, guitar / CJ Camerieri, trumpet, flugelhorn, french horn / JG, drums / Will Graefe, guitar / Michael Boschen, trombone / Benjamin Lazar Davis, bass

• 9pm (2 sets): Takuya Nakamura @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

[SOLD OUT] • 9pm: Boy Harsher, Olivia Neutron-John @ music hall of williamsburg, 66 n. 6th st., bklyn

• 10pm: Sam Yield, WRINKLES, Turtlenecked @ jones beach, 4 stuyvesant ave, bklyn

• 10pm: Cipher: Widow, Samuel, 0.001 @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

• 10:30pm (set #2/2): Batterie: Jeremy Gustin, Night #2/2: COSMO (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // COSMO: Jesse Harris, guitar / CJ Camerieri, trumpet, flugelhorn, french horn / JG, drums / Will Graefe, guitar / Michael Boschen, trombone / Benjamin Lazar Davis, bass

• 10:30pm: Jeff Taylor (w/ Jesske Hume, Matt Johnson), Chris Morrissey (ft. Dan Reiser, Jon Cowherd, Kenny Warren, Ryan Ferreira) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 10:30pm (set #2/2): Sagi Kaufman Trio (w/ Tal Yahalom, Noam Israeli) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // SK, a.sax / TY, guitar / NI, drums

__________________________________

sept 18 (weds)

• 6pm: Emiliano Lasansky Quintet (w/ David Leon, Ruaridh Pattison, Evan Main, Steven Crammer) @ silvana, 300 w. 116th st., mnhtn

• 6:30pm: Blank Forms presents Observations at Night: Susan Alcorn (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 7:30pm: Summer Labs: Eliot Krimsky’s “Wave in Time” (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7:30pm: David Smith Quintet (w/ Dan Pratt, Nate Radley, Ugonna Okegwo, Allan Mednard) (fb) @ smalls, 183 w. 10th st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Jarien Jamanila Quartet (w/ Sean Mason, Felix Moseholm, Taurien Reddick) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 8pm: David Toop & Tania Caroline Chen: Flutter Echo (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: AdHoc Presents: Anaïs Maviel, Malcolm Mooney & the Eleventh Planet (ft. Marcelo, Mendoza, Shelley, Moreno, Waldman) (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn // MM&11P perform works by CAN: MM / Alexis Marcelo / Ava Mendoza / Steve Shelley / Daniel Moreno / Devin Brahja Waldman

• 8pm: Off-Brand #21: Welf Dorr Trio (w/ Santiago Leibson, Kevin Shea), Paper Trails (Rourk, Trujillo, Marcinowski) @ branded saloon, 603 vanderbilt ave, bklyn // WD3: WD, alto sax / SL, nord / KS, drums; PT: Aaron Rourk, saxophones / Juanma Trujillo, guitar / Mike Marcinowski, drums

• 8pm: Duos & Quartet: Biliana Voutchkova & Leila Bordreuil, Viola Yip & Nicola Hein @ nyu’s waverly building, rm 220, 32 waverly place, mnhtn

• 8pm: Trash panda qc, mezzanine swimmers, slam half, ça et @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 8pm: Utopia Brigade, Painted Faces, M.A.L., Faccia Brutta @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 8pm: Alena Spanger, Alexia Avina, Nighttime @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn

• 8pm: Boy Harsher, Olivia Neutron-John, Angels in America @ bowery ballroom, 6 delancey st., mnhtn

• 8pm: Ursula Scherrer & Marcia Bassett: time_untime (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn // US, live processed video, text, performance & MB, analog synthesizer, manipulated vocals, live composition

• 8pm: Shake the Baby Til the Love Comes Out, The Brankas, Citris, The Burning Peppermints @ [rsvp rubulad at outlook dot com for address], bushwick, bklyn

• 8pm: Maria Neckam (Album Release), Pale Ramon, Maitri @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 8pm: Landlady Residency (Weds #2/3) w/ Allegra Krieger, Eric Lane (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: Cold Waves Festival, Night #1/2: STATIQBLOOM, CHEMLAB, Pop Will Eat Itself @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Choose Your Own Concert Adventure, ft. Nicholas Anzivino Federico Balducci, Ayumi Ishito, & more @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 8pm: Scenic Presents: Kimya Dawson, Your Heart Breaks, Shellshag @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

[POSTPONED to 10.27] • 8pm: Berrow Duo @ 330 7th ave, 7th fl., mnhtn

• 8:30pm: Mitchell Residency, Night #2/5: Snark Horse A (Matt Mitchell, Kate Gentile, Gerstein, Maneri, Seabrook) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MM, piano, compositions // KG, drums, compositions / Ben Gerstein, trombone / Mat Maneri, viola / Brandon Seabrook, guitar

• 8:30pm: PopGun Presents: Nitzer Ebb, Surachai @ warsaw, 261 driggs ave, bklyn

• 9pm: EARS OPEN: Rob Reddy Octet (w/ Charlie Burnham, John Carlson, James Brandon Lewis, Curtis Fowlkes, Brandon Ross, Dom Richards, Pheeroan akLaff) @ public records, 233 butler st., bklyn // CB, violin / JC, trumpets / RR, s.sax, a.sax / JBL, t.sax / CF, trombone / BR, guitars / DR, double bass / Pa, drums

• 9:30pm (set #2/2): Jarien Jamanila Quartet (w/ Sean Mason, Felix Moseholm, Taurien Reddick) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn

• 10pm: Wood River (Charlotte Greve, Keisuke Matsuno, Simon Jermyn, Jason Nazary) (fb) @ rockwood music hall stage 1, 196 allen st., mnhtn // CG, saxophone, voice, keys / KM, guitar / SJ, bass / JN, drums

• 10pm: Techno Support Group: Relaxer, Moment Trigger (Live), See Other (Live), Heidi Sabertooth, Isn’t Ours, M.Cro, S.W.I.M. @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

[SOLD OUT] • 11pm: Lingua Ignota, Night #2/2 (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

__________________________________

sept 19 (thurs)

• 6pm: Printed Matter’s Art Book Fair Opening Night: Blank Forms presents Afuma, Hairbone, 2 Bridges DJs (fb) @ moma ps1, 22-25 jackson ave, long island city

• 6pm: Allien’s Vinylism: Ellen Allien, Heidi Sabertooth, Julia Govor, Mike Servito b2b Justin Cudmore @ halcyon at etiquette space, 53 broadway, bklyn

• 6pm: Ed Neumeister Trio (CD Release) @ silvana, 300 w. 116th, mnhtn

• 6:30pm: Emerging Artists: Olin Clark Trio (w/ Hannah Marks, Evan Hyde) (fb) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // OC, guitar / HM, bass / EH, drums 

• 7pm: Pamplemousse presents Chance & Circumstance Vol. 3, Night #1/3, ft. Daniel Silliman, Zach Rowden & Robert Black, Erin Rogers @ the chocolate factory theatre, 5-49 49th ave, long island city

• 7pm: Backyard Stud (Anders Nils & Robert Hickerson), arid tear @ synesthesia, 47 thames st. #306, bklyn

• 7:30pm: BRACKISH #32: Red Rainbow, Braided Sound (Jesse Perlstein, Angelica Bess, Carmen Rothwell, Kalmia Traver, Alex Beth), No Land & Luke Stewart @ 304 bond st., bklyn // RR: voice, electronics; BS: JP, voice, tapes / AB, voice / CR, voice, bass / KT, voice, electronics / AB, light sculptures; NL, poetry & LS, bass

• 7:30pm: Fire Over Heaven: Ka Baird / Daniel Carter / Chris Corsano, Yimba Rudo (Kevin Norton, Steve Laspina, Jim Pugliese) @ outpost artists resources, 1665 norman st., ridgewood // KA, flute, voice, etc. / DC, saxophones, trumpet, flute, etc. / CC, drums, percussion; KN, vibraphone, percussion / SL, bass / JP, drums, percussion

• 7:30pm: Ecstatic Music Festival: Alarm Will Sound, Eartheater (fb) (~$$) @ merkin hall at kaufman music center, 129 w. 67th st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Roopa Mahadevan (w/ Arun Ramamurthy, Sriram Raman) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // RM, vocals / AR, violin / SR, mridangam

• 7:30pm: Courtney Hartman, Adeline Hotel, Alec Spiegelman (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm: Atrium 360°: Kim So Ra @ david rubenstein atrium at lincoln center, 61 w. 62nd st., mnhtn

• 7:30pm: Unfinished Business: A Night of Performance, ft. Christina Dietz, Doménica Garcia, Sierra Ortega + Screenings @ 951 dean st., bklyn

• 8pm: Eric’s House of Improv presents: Craig Taborn / Lotte Anker / Gerald Cleaver @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn

• 8pm: Musical Ecologies: Anastasia Clarke (fb) @ old stone house of brooklyn, 336 3rd st., bklyn

• 8pm: gabby fluke-mogul & Nava Dunkelman (Duo, Trio w/ James Ilgenfritz, Group w/ JI, Cox, Baker, Citerman, Ewen) @ unnameable books, 600 vanderbilt ave, bklyn // gfm, violin / ND, percussion / JI, bass / Jessie Cox, percussion / Jen Baker, trombone / Ty Citerman, guitar / Sandy Ewen, guitar

• 8pm: Melting Point x Al Otro Lado Benefit: MELANIA . @ [buy tickets + email meltingpointrsvp at gmail for address; location off flushing J/M], bklyn // DJs: MELANIA ., Princess Peggie, GIA, Ne/re/a, Cole Carter, Slavic Spirit, Tekna +++ LIVE: Deli Girls, MÆDON, Reagan Holiday, New Castrati

• 8pm: Brooklyn Bound: Andē, Matt Evans, Damsel @ sō percussion studio, 20 grand ave #205, bklyn

• 8pm: Cold Waves Festival, Night #2/2: Test Dept, Severed Heads, Paul Barker’s MDSS, Anatomy (~$$) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8pm: Michael Sarian Quartet (w/ Leibson, Kenney, Seok), Joe Pino Quintet (w/ Silverman, Uusitalo, Panoutsos, Krol) (fb) @ shapeshifter lab, 18 whitwell pl., bklyn // MS4: MS, trumpet, flugelhorn, compositions / Santiago Leibson, piano / Marty Kenney, bass / Dayeon Seok, drums; JP5: JP, trumpet, flugelhorn, composition / EB Silverman, sax / Tuomo Uusitalo, piano / Nick Panoutsos, bass / Jeff Krol, drums

• 8pm: Brant Bjork, Ecstatic Vision, INNIS, River Cult @ the Kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 8pm: yMusic ft. Emily King (~$$) @ the bell house, 149 7th st., bklyn

• 8pm: Manuel Valera’s New Cuban Express Big Band @ terraza 7, 4019 gleane st., elmhurst // David Leon, Alejandro Aviles, Jeremy Powell, Andy Gutauskas, Charles Pillow, sax / Brian Pereshi, Alex Norris, John Lake, Matt Holman, trumpet / John Yao, Matt McDonald, Jeff Nelson, Jennifer Wharton, trombone / Manuel Valera, piano / Alex Goodman, guitar / Hamish Smith, bass / Samuel Torres, percussion / Joel Mateo, drums

• 8:30pm: Mitchell Residency, Night #3/5: Matt Mitchell: Chamber Music (w/ Joanna Mattrey, Miranda Cuckson, Mariel Roberts, Sara Schoenbeck) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MM, piano, compositions / JM, viola / MC, violin / MR, cello / SS, bassoon

• 8:30pm: SPF, Pamela And Her Sons, Universal Cell Unlock, Dove Ocean @ the windjammer, 552 grandview ave, ridgewood

• 9pm: Ryosuke Kiyasu, Mike Sidnam, Chris LiButti, Surf Hair, Soundaltar @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: Bar Laika presents Satellite 9: Joe Jeffers Tape Release, ft. Joe Jeffers & Jaimie Branch, Ase Manual (DJ) @ bar laika by e-flux, 224 greene ave, bklyn

• 9pm: Dog Rescue Fundraiser: Heathered Pearls, Adrian David Ross, Tristan Arp, Monolithic @ public records, 233 butler st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Roopa Mahadevan (w/ Arun Ramamurthy, Sriram Raman) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // RM, vocals / AR, violin / SR, mridangam

• 9:30pm: Son Step, Water From Your Eyes, Mal Devisa @ baby’s all right, 146 broadway, bklyn

• 10pm: Human Time Machine (ft. Emilie Weibel) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 11pm: Cold Waves After Party: PATRICK CODENYS (DJ), CONFINES (Live), Andi Harriman (DJ) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 11pm: b2b2b2b motiv-a, coTTon, FadeFace, Nukelair @ club444, 4 irving ave, bklyn

__________________________________

sept 20 (fri)

• 5pm: Necrofest, Day 1 (fb | fest fb) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn // PLF, Noisem, FISTULA, Heinous, Black Dave, NO/MAS, Eu1ogy, Powda Clique, Sekkusu, Overdose, Blame God, Loko Di$paros, Bentweave

• 7pm: Pamplemousse presents Chance & Circumstance Vol. 3, Night #2/3, ft. Stepančić & Gidron, Ben Bennett & Michael Foster, yarn|wire @ the chocolate factory theatre, 5-49 49th ave, long island city

• 7pm: The Music of Malcolm Goldstein, Anthony Coleman, Steve Long @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // Goldstein, violin, composition; Coleman, piano, organ, composition; Long, piano, organ, harmonium, composition ++ Performers incl: Margaret Sloyer (fl), Sara Salomon (vn), Noemi Gasparini (vn), Gabriel Garcia (as), Travis Bliss (ts), Doug Wieselman (cl), Lucia Stavros (harp), Sam Graham Jones (vox), Carrie Furniss (vox), Andres Abenante (gt), Henry Fraser (b), Ross Wightman (b), Dan Klingsberg (b), Peter Moffett (dr)

• 7pm: Harlem Jazz Series: William Parker & the Little Huey Creative Music Concert (fb) @ greater calvary baptist church, 55 w. 124th st., ste 55, mnhtn // William Parker, bass, zurna, rainsticks, ocean drum / Andrew Barker, drums, percussion / Dave Hofstra, tuba / Dave Sewelson, bari sax / James Brandon Lewis, Baba Andrew Lamb, Kaelen Ghandi, t sax / Charlie Waters, Patrick Holmes, clarinet / Masahiko Kono, Kalun Leung, trombone / Matt Lavelle, Matt Lambiase, trumpet / mems of Universal Tonality Choir

• 7pm: Dynamite’s Love Fest: LA Cop (Mike of Preoccupations), EU1OGY, Whiner, What Moon Things, Darkwing, Ashjesus, & more @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 7pm: Circle Triangle Square: Maru Sankaku Shikaku (w/ Akiha Yamakami, Maki Kitahara, Yoko Murakami, Twisty, Morio Agata) (fb) @ the ace hotel, 20 w. 29th st., mnhtn

• 7:30pm: Tomas Fujiwara’s 7 Poets Trio (w/ Patricia Brennan, Tomeka Reid) Record Release (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn // TF, drums, compositions / PB, vibraphone / TR, cello

• 7:30pm: Sound It Out: Cameron Mizell & Charlie Rauh, Harvey Valdes (Record Release) @ greenwich house music school, 46 barrow st., mnhtn

• 7:30pm: NYCTaper x Trans-Pecos present: Diane Cluck, Ezra Feinberg (fb) @ trans-pecos, 9-15 wyckoff ave, ridgewood

• 7:30pm: Luggage People (Heberer, Verheyen, Ammann, Bates, Davis), Twig Twig (Zubin Hensler), Fly Magic (Vollbrecht, Matsuno, Nevin, Seok) (fb | alt fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // LP: Thomas Heberer, trumpet / Robin Verheyen, saxophones / SA, piano / Michael Bates, bass / Jeff Davis, drums; FM: Timo Vollbrecht, sax / Keisuke Matsuno, guitar / Martin Nevin, bass  / Dayeon Seok, drums

• 7:30pm: City Farm Presents Summer Series at Industry City: Chrome Sparks (visuals by Ghostdad), Ela Minus (fb) @ industry city, 238 36th st., bklyn

• 7:30pm: Indeterminate Forms: Live Video, Sound Art, & more ft. Phil Stearns, Merche Blasco, Sam Hains, Rena Anakwe @ culturehub, 47 great jones st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): Paul Cornish Group (w/ Emma Dayhuff, Kweku Sumbry, Roni Eytan, Immanuel Wilkins) (fb@ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // PC, piano / ED, bass / KS, drums / RE, harmonica / IW, alto sax

• 7:30pm: Immolation, Blood Incantation, & more @ blackthorn 51, 80-12 51st ave, elmhurst, queens

• 8pm: The Stone Series: IKUE MORI, Night #1/2 (w/ Sylvie Courvoisier, Nate Wooley, Lotte Anker) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // IM, electronics / SC, piano / NW, trumpet / LA, sax

• 8pm: 0 stars (Release Show), Joanna Sternberg, Relatives, The Rainbows @ littlefield, 635 sackett st., bklyn  // 0 stars: Mikey Buishas / Adam Brisbin / Erin McGrath / Stephen Becker ++ Renata Zeiguer / Michael Sachs / Nate Mendelson

• 8pm: Live at Michiko Presents: Guillermo Gregorio Trio (w/ Paula Shocron, Pablo Diaz) @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn // GG, clarinet, compositions / PS, piano / PD, drums, percussion

• 8pm: Marc Hannaford / Simon Jermyn / Erica Dicker / Raf Vertessen, Take Off Collective (Mathisen, Garrison, Djordjevic) @ shapeshifter lab, 18 whitwell pl., bklyn // MH, piano, electronics / SJ, guitar / ED, violin / RV, drums; TOC: Ole Mathisen, sax, computer / Matt Garrison, bass, computer / Marko Djordjevic, drums

• 8pm: Forsyth Residency, Fri #3/4: Chris Forsyth (w/ Dave Harrington, Ryan Jewell, Spencer Zahn), Gold Dime (fb | res fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: Irreal, Porvenir Oscuro, Pobreza Mental, Miedo, Secretors @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

[SOLD OUT] • 8pm: Disco Tehran: Episode #25 @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 8:30pm: Mitchell Residency, Night #4/5: Snark Horse 1 (Matt Mitchell, Gentile, Mendoza, Cass, Lazar, Nelson) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MM, piano, compositions / Kate Gentile, drums, compositions / Ava Mendoza, guitar / Kim Cass, bass / Davy Lazar, trumpet / Matt Nelson, tenor sax

• 8:30pm: Live from Area 69: messica arson, natalie[dot]computer, naltroc, andrew yoon @ babycastles, 145 w. 14th st., mnhtn

• 8:30pm: PJ Fossum Quintet (w/ Cummings, Tabanico, López, Angulo) @ williamsburg music center, 367 bedford ave, bklyn // Christian Cummings, a.sax / Sergio Tabanico, t.sax / PJF, piano / Belén López, bass / Timothy Angulo, drums

• 9pm: Ryosuke Kiyasu, Talibam, Mike Sidnam & Tamio Shiraishi, VX Bliss @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9pm: Dave’s Waves Back-to-School Special, Day #1/3: Dave First & Bernard Gann @ 221 nassau ave, bklyn // DF, audio/video laptop, vintage 50s/60s high frequency signal generators, audio oscillators, function generators, portable/transistor radios / BG, microtonal guitar

• 9pm: Peach&Tomato (Sana Nagano & Leonor Falcón), Christof Knoche Group (w/ Knuffke, Helias, Takeishi) (fb) @ nublu classic, 62 ave c, mnhtn // CKG: CK, bass clarinet, sax / Kirk Knuffke, cornet / Mark Helias, bass / Satoshi Takeishi, drums; P&T: SN, violin & LF, viola

• 9pm: Sweet Baby Jesus, Decisions, 2uarm @ [dm hosts], bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Paul Cornish Group (w/ Emma Dayhuff, Kweku Sumbry, Roni Eytan, Immanuel Wilkins) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // PC, piano / ED, bass / KS, drums / RE, harmonica / IW, alto sax 

• 10pm: motion ward x c minus present: Ultrafog, DJ’J, Jesse Sappell, Pil & mdo @ 444club, 4 irving ave, bklyn

• 10pm: Ellen Allien, Volvox, Juana (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

__________________________________

sept 21 (sat)

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #3/5: Mara Rosenbloom / Sam Newsome / Andrew Drury, Poetry Tribute, Jason Hwang Critical Response, Amirtha Kidambi & Mazz Swift (fb) @ children’s magical garden, 129 stanton st., mnhtn // MR, synth / SN, soprano sax / AD, percussion; Poetry Tribute: Melanie Marie Goodreaux; JHCR: JH, violin / Anders Nilsson, guitar / TA Thompson, drums; AK, voice & MS, violin

• 2pm: Blank Forms presents: Louise Landes Levi (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 2pm: Necrofest, Day #2/2 (fb | fest fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn // Horrendous, Taphos, Outer Heaven, Ruinous, Coagula, Hallucination Realized, Oxalate, & more

• 2pm: Memorial Sloan Kettering Cancer Benefit @ the gjøa club, 850 62nd st., bklyn

• 4:30pm: Freedom of Speech: A Curriculum for Studies Into Darkness: Mendi & Keith Obadike (w/ Brown, Gabriel, Moultrie, Nagai, K. Obadike, M. Obadike, Onome, Owens, Takeishi) @ the new school / vera list center, starr foundation hall, 63 5th ave, mnhtn // Julie Brown, vocals / Shanelle Gabriel, vocals / Sharae Moultrie, vocals / Shoko Nagai, accordion / Keith Obadike, keyboard, guitar / Mendi Obadike, vocals / Onome, vocals / Endea Owens, bass / Satoshi Takeishi, percussion

• 6pm: PopGun Presents: Blanck Mass, Helm, Steve Hauschildt (fb) @ elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 6pm: PopGun Presents: Operator Music Band (Record Release), B Boys, Hypoluxo (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 6pm: Andrew Bernstein, Ami Dang, Luke Stewart & Miriam Parker @ printed matter art book fair, moma ps1, 22-25 jackson ave, long island city

• 6pm: Performance Art Festival: SUSPEND-RELEASE, Day #1/2 @ the ear, 255 boerum st. #1, bklyn // Peyton Peyton, Amelia Marzec, Sierra Ortega, Shawn Escarciga, Vyczie Dorado + visual art, video, installations

• 6pm: Commingling: Dialogues @ zxy gallery, 248 mckibbin st., bklyn

• 6pm (bill #1/2): Sandcatchers (Yoshie Fruchter, Erik Friedlander, Michael Bates) (fb) @ barbès, 376 9th st., bklyn // YF, oud, cumbus / EF, cello / MB, bass

• 6:30pm: NOUMENA: Autumn Equinox Show, ft. Astraloop, Plan 23, Ohmslice, Julia Sinelnikova, & more @ the park church co-op, 129 russell st., bklyn

• 7pm: Pamplemousse presents Chance & Circumstance Vol. 3, Night #3/3, ft. Bromp Treb, h0t club, Ensemble Pamplemousse (Record Release) @ the chocolate factory theatre, 5-49 49th ave, long island city

• 7pm: Immolation, Blood Incantation, Solemn Vision, Haagenti, & more @ the kingsland, 269 norman ave, bklyn

• 7pm: Normandy Sherwood & Craig Flanagin: Abstracted Electronics @ lichtundfire, 175 rivington st., mnhtn

• 7pm: Go’Yin, Hiroshi Shafer, Honey McMoney @ para\\el performance space, 104 meserole st., bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Tony Malaby European Trio (w/ Samuel Ber, Jozef Dumoulin) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // SB, drums / JD, piano, electronics / TM, saxophone

• 7:30pm: Ambient Chaos: natalie[dot]computer, Elska, 3) Nevr Was – The Use (Billy Perez & Michael Durek), Emely M. Pena, Jim Tuite (on live video) @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 7:30pm: Rocketship Residency #5: Jordan Glenn (w/ Angela Morris, Michael Rocketship), Rocketship / Glenn / Kenny Wollesen, Ryan Ferreira & Clarice Jensen (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 8pm: Inaugural CuteLab Concert: gabby fluke-mogul & Nava Dunkelman, John McCowen, Dominic Coles, Max Ardito @ cutelab nyc, 61 9th st., bklyn

• 8pm: The Stone Series: IKUE MORI, Night #2/2 (w/ Yuka Honda, Brian Chase) (fb) @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn // IM, electronics / YH, keyboards / BC, drums

• 8pm: Home Audio: Joe Branciforte & Theo Bleckmann, Lisel (Eliza Bagg), PRNCX (Long, Gasparini, Fruniss, Garcia, Moffett, Klingsberg, Wightman) @ locust loft [rsvp], bushwick, bklyn // MR, cello & electronics; JB, synths & TB, voice; EB, voice & electronics; PRNCX: Steve Long, piano, organ, composition / Noemi Gasparini, violin / Carrie Fruniss, voice / Gabe Garcia, sax / Pete Moffett, drums / Dan Klingsberg, bass / Ross Wightman, bass

• 8pm: Lindsay Packer: Transposition, with Anaïs Maviel (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: Club A Kitchen Benefit: Not Amused, King Vision Ultra, Channel 63, Shawty, DJ 7PLY @ bohemian grove [dm hosts], Bushwick, bklyn

• 8pm: Stimulus Progression 22: Jesse Gelaznik (Dirty Churches), Jenn Grossman, Nolan Eley (Moviegoer) @ mirror in the woods, 575 union st. #a, bklyn

• 8pm: Monograms (Record Release), Big Bliss, Russian Baths, Jelly Kelly @ the broadway, 1272 broadway, bklyn

• 8pm: Big Cheese (record release), Fruit & Flowers, Pop Empire @ knitting factory bk, 361 metropolitan ave, bklyn

• 8pm: Bushwick Open Studios: Die Jim Crow / Kickstarter Launch Party @ sets & effects, 1239 dekalb ave, bklyn

• 8pm: Huvudbry (Marija Kovacevic, Kyle Foresterbass, Hampus Öhman-Frölund) @ pete’s candy store, 709 lorimer st., bklyn // MK, violin / KF, bass / HOF, drums @ pete’s candy store

• 8pm: East Branch Tapes presents: Backyard Stud (Anders Nils & Robert Hickerson), Austin White, AJ Halbrook @ flowers for all occasions, 1114 dekalb ave, bklyn

• 8:30pm: Mitchell Residency, Night #5/5: Phalanx Ambassadors (Matt Mitchell, Okazaki, Brennan, Cass, Gentile) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // MM, piano, compositions / Miles Okazaki, guitar / Patricia Brennan, vibes, marimba / Kim Cass, bass / Kate Gentile, drums

• 8:30pm: Emptying the Self, Andrew Drury Group @ ibeam, 168 7th st., bklyn // EtS: P.S., piano / William Parker, bass / P.D., drums

[CANCELED] • 8:30pm: Bushwick Open Studios: Julia Sinelnikova @ nonbinary studios, 1717 troutman st. #205, ridgewood

• 9pm: Colin Self, Eartheater (fb) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn

• 9pm: Dave’s Waves Back-to-School Special, Day #2/3: The Schumann Resonance Guitar Consort (Jessica Ackerley, Chris Cochrane, Ian Douglas-Moore, Helen Rush, David Watson) @ 221 nassau ave, bklyn

• 9pm: Déjà Rêvé: Mág Ne Tá & Inverse Sun, Madonna Wh0re, Le Sphinxx @ de construkt, 41 seabring st., fl.3, bklyn // ++ Montgomery Harris video collage, Mary Curran photography

• 9pm: Jerry Paper, Carlos Truly, Sik Oheso @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Tony Malaby European Trio (w/ Samuel Ber, Jozef Dumoulin) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // SB, drums / JD, piano, electronics / TM, saxophone

• 10pm: WRECKEDnyc: Dr. Rubinstein (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

• 10pm: Saturday: Powder All Night @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

• 10pm: Xiao Ma Party Zone presents: Lydo, TT, DJ Celes, Ren G @ bossa nova, 1271 myrtle ave

• 11:59pm: Necrofest DeathMatch Afterparty: Vasoconstriction, Cassanova Valentine vs Jeff Cannonball, Bandit, & more @ lucky 13 saloon, 644 sackett st., bklyn

__________________________________

sept 22 (sun)

• 11am–7pm (intermittently): Dave’s Waves Back-to-School Special, Day #3/3: Dave First @ 221 nassau ave, bklyn

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #3/5: Dave Sewelson++, Poetry Tribute, Sam Newsome Trio, Bisio / Knuffke / Lonberg-Holm (fb) @ first st. green, 33 e. 1st st., mnhtn // DS, baritone sax / William Parker, bass / Marvin Bugalu Smith, drums / Steve Swell, trombone; Poetry Tribute: Bob Holman (with Sewelson & Friends, music), Papoleto Melendez; SN3: ​SN, soprano sax / Hilliard Greene, bass / Reggie Nicholson, drums; BKL-H: Michael Bisio, bass / Kirk Knuffke, cornet ​/ Fred Lonberg-Holm, cello

• 2pm: Conan Neutron & the Secret Friends, Fashion Week, Bbigpigg, Descender @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 2pm: Performance Art Festival: SUSPEND-RELEASE, Day #2/2 @ the ear, 255 boerum st. #1, bklyn // Loud Relations, Jocelyn Beausire, Domenica Garcia, Cypress Atlas, Thea Little, Alexandra Sullivan + visual art, video, installations

• 4pm: Ryosuke Kiyasu & Tamio Shiraishi @ material world, 184 noll st., bklyn

• 4pm: Lost & Found: Works by Robert Honstein & more, ft. Michael Compitello, Sam Suggs & Amanda Gookin (Solo & Duo) @ the cell theatre, 338 w. 23rd st., mnhtn // MC, percussion; SS: bass; AG: cello // Works by Allison Loggins-Hull, Shelley Washington, Suggs, Robert Honstein

• 6pm: REMEMBERING BERN NIX: Beyond Trio (Cheryl Pyle, Michael Eaton, Reggie Sylvester), Retrograde Duo (Matt Lavelle & Sylvester) (fb) @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // 6pm, B3: CP, c flute, alto flute / ME, soprano sax / RS, drums; 7pm: ML, trumpet, bass clarinet & RS, drums

• 6pm: BYO Art for Bushwick Open Studios, ft. Liu Light, Priestussy, Kennie Zhou x Slam Half, Steph Chrysalis @ the living gallery, 1094 broadway, bklyn

• 7pm: Trees Take Ease, King of Nowhere (Release), Stimmerman, Catty @ sunnyvale, 1031 grand st., bklyn

• 7pm: RENT PARTY: Fundraiser for Wide Open Works @ brooklyn conservatory concert hall, 58 7th ave, bklyn // Ft. Sheila Jordan, Matt Wilson, Dan Tepfer, Mark Feldman, Min Xiao-Fen, Michael Sarin, Adam Kolker, Chris Tordini, Nate Radley, Billy Mintz, Kenny Wessel, Hilliard Greene, Gary Wang, Owen Howard, Avram Fefer, Andre Matos, Rosi Hertlein, Marco Capelli, Kaoru Watanabi, Charlie Burnham, Sarah Bernstein, Joe Fiedler, Matt Pavolka, Yoon Sun Choi, Brian Drye, Dan Blake, Michel Gentile, Daniel Kelly, Rob Garcia, more TBA

• 7pm: LSL Innovator Lab #2: Lester St. Louis (Ft. MG, Teodora Stepančić, Joe Moffett, Ben Stapp) (fb) @ qubit innovator lab, 37-18 northern blvd, long island city // LSL, cello / MG, keyboards / TS, keyboard / JM, trumpet / BS, tuba, euphonium

• 7:30pm: Hattie Simon Septet (w/ Jasper Dütz, Baptiste Horcholle, Kaelen Ghandhi, Anthony Pearlman, Sammy Weissberg, Chris Garriga) (fb) @ rockwood music hall stage 3, 196 allen st., mnhtn // HS, vocals, compositions / JD, bass clarinet / BH, soprano sax / KG, tenor sax / AP, piano / SW, bass / CG, drums  

• 7:30pm: The Jazz Gallery Presents: Harish Ravhavan & Savannah Harris (w/ John Escreet, Morgan Guerin, Maria Grand) @ the owl 497 rogers ave, bklyn // HR, bass / SH, drums / JE, piano / MGuerin, reeds / MGrand, tenor sax

• 7:30pm: Félicia Atkinson, JAB (fb) @ (le) poisson rouge, 158 bleecker st., mnhtn

• 7:30pm: LKHD, Hypnagogue, Laura Feathers, Ahdisynth, Kris Giordano @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 8pm: Chris Brokaw, Bill Nace, Samara Lubelski, Mark Morgan (fb) @ union pool, 484 union ave, bklyn

• 8pm: Shonen Knife, Straw Pipes, Brower @ knitting factory brooklyn, 361 metropolitan ave, bklyn

• 8pm: Twig Twig, The Ghost of Jon Crowley, Grief Wells (Gabriel Gall) @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn // TGoJC: JC, trumpet / Ethan Helm, alto sax / TBD, tenor trombone / Owen Caprell, bass trombone / Brandon Moodie, tuba / Noah Berman, guitar / Noah Garabedian, bass / Jay Sawyer, drums

• 8pm: Black Moth Super Rainbow @ brooklyn bowl, 61 wythe ave, bklyn

• 8pm: Concussion, Floods, Dissident Corpsepile @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 8pm: Cyanide Tooth, Thurber’s Fleegix w/ Live Score by Mrs. William Horsley @ honey’s, 93 scott st., bklyn

• 8pm: Sunday Soundscapes: Dan Joseph / Tom Chiu / Jason Cady @ troost, 1011 manhattan ave, bklyn

• 8:30pm: Blake Opper’s Community Breakfast (w/ Alfredo Colón, Steve Williams, Henry Mermer) @ williamsburg music center, 367 bedford ave, bklyn // BP, t.sax / AC, a.sax / SW, bass / HM, drums

• 9pm: Book of Clouds, Thomas Watkiss, Chanan Ben Simon & David Kay, Yana D @ hart bar, 538 hart st., bklyn

• 9pm: Bar Laika presents Satellite 10: Baby Aspirin DVD @ bar laika by e-flux, 224 greene ave, bklyn

• 11pm: Becoming with/: Jasmyn Milan, Attis, Godric [All Live] + DJs Debt Stalker, Gudiya, Apt Complex, & more @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

sept 23 (mon)

• 6pm: CLIP THRU THE WALL: beautywork, Dreamcrusher, Spreaders, nullobite, 4uarm (SWEETZACH + 2uarm), DJ Cindy b2b DJ Badgalansari @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 6:30pm: Ambient Lullabies: Concetta Abbate, Visible Changes, Federico Balducci @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // Karl Ronneburg, drums, electronics / Scott Fish, guitar / Kaelen Ghandhi, tenor sax; 8pm Stephen Gauci, tenor sax / Adam Lane, bass / Kevin Shea, drums; 9pm Simon Jermyn, bass guitar / Jordan Glenn, drums / Joe Malone, keyboard, electronics; 9:45pm Colin Avery Hinton, drums / Lotte Anker, tenor sax / Todd Neufeld, guitar, electronics / Eivind Opsvik, bass; 10:45pm Hampus Öhman-Frölund, drums / Robbie Lee, woodwinds / TBD; 11:30pm Chris McCarthy, keyboard / JK Kim, drums

• 7pm: Music Now! / Cooperative Sound @ the brooklyn commons, 388 atlantic ave, bklyn // 7pm, Cooperative Sound: Paula Shocron, piano / Pablo Diaz, drums / Ras Moshe Burnett, tenor sax, flute, bass clarinet; 8pm: Chris Forbes, piano (CD Release); 9pm, CS+: Shocron / Diaz / Leonor Falcón Pasquali, viola / Juanma Trujillo, guitar / RMB / Matt Lavelle, bass clarinet, trumpet

• 7:30pm (set #1/2): Ingrid Laubrock Sextet (w/ Seabrook, Formanek, Rainey, Swift, Reid) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // IL, tenor & soprano sax, compositions / Brandon Seabrook, guitar / Michael Formanek, bass / Tom Rainey, drums / Mazz Swift, violin / Tomeka Reid, cello

• 7:30pm: Nava Dunkelman & gabby fluke-mogul, Chuck Bettis, C.Lavender, DUST @ max fish bsmt, 120 orchard st., mnhtn

• 8pm: Charlotte Mundy, Weston Olencki & Ted Moore, Nick Dunston / Anna Webber / Rahrah Saucy @ areté, 67 west st. #103, bklyn // CM, voice; WO & TM, laptops, synths, tables; ND, bass, compositions / AW, saxophone / RS

• 8pm: CT::SWaM ExChange 008: Andres Leon, Merche Blasco @ fridman gallery, 169 bowery, mnhtn

• 8pm: Chris Pitsiokos / Susan Santos Silva / Torbjörn Zetterberg @ michiko rehearsal studios, 149 w. 46th st., mnhtn

• 9:30pm (set #2/2): Ingrid Laubrock Sextet (w/ Seabrook, Formanek, Rainey, Swift, Reid) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // IL, tenor & soprano sax, compositions / Brandon Seabrook, guitar / Michael Formanek, bass / Tom Rainey, drums / Mazz Swift, violin / Tomeka Reid, cello

• 10pm: Rollup: Solpara [Live], Mædon, zorenLo @ bossa nova, 1271 myrtle ave

__________________________________

sept 24 (tues)

• 7pm: 5th Jazztopad Festival New York x Soup & Sound #125: Combinations of James Brandon Lewis, Caine, Toren, Bates, Drury, Wacław Zimpel, Ksawery Wójciński, Aga Derlak, & more (full fest fb) @ soup & sound, 292 lefferts ave, bklyn // JBL, sax / Uri Caine, piano / Cat Toren, piano / Michael Bates, bass / Andrew Drury, drums / Zimpel, clarinet / Wojciński, bass / Derlak, piano

• 8pm: Robert Een (w/ Katie Geissinger, Nick Hallett, Bill Ruyle, Hearn Gadbois, Steve Elson, John Guth) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 8pm: Robber Crabs 5th Anniversary Show, w/ Guests (fb) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // RC: Elijah Shiffer, a.sax / James Wengrow, guitar / Mat Muntz, bass / Steven Crammer, drums +++ Rachel Therrien, trumpet / Matt De Leon, trombone / Sam Day Harmet, clarinet / Jon DeLucia, t.sax / Yuma Uesaka, t.sax

• 8pm: Brooklyn Maqam Hang: Gulia Patinella & Brian Prunka (w/ Andreas Arnold, Eylem Basaldi, Jeremy Smith) @ sisters bklyn, 900 fulton st., bklyn // JP, vocals / BP, oud / AA, guitar / EB, violin / JS, percussion

• 8:30pm: Frith Residency, Night #1/5: Fred Frith: Trio (w/ gabby fluke-mogul, Nava Dunkelman) @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // FF, guitar / gf, violin / ND, percussion

• 9pm: Lutkie, Ivan Khilko & Cory O’Brien, Spreaders, Eli Wallace & Chris LiButti @ hart bar, 538 hart st., bnklyn

9pm: Mr. Joy (Coleman, Wollesen, Rothwell, Ismaily), Qualia (Niedbalski, Dion, Holloway, Bergman, Wolter) @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn // MJ: Michael Coleman, keyboards / Kenny Wollesen, vibes / Carmen Rothwell, bass / Shahzad Ismaily, drums; Qualia: Alison Niedbalski, keyboards / Josh Dion, drums / Ivor Holloway, sax / Luke Bergman, bass / Bill Wolter, guitars

• 9pm: Slavic Soul Party @ barbès, 376 9th st., bklyn

• 10pm: New World Dysorder: Gia, DJ Celes @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

sept 25 (weds)

• 6:30pm: John Zorn’s Stone Commissioning Series presents: Wendy Eisenberg: Works for Gloyd (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn // Gloyd: Eisenberg, guitar / Donald Warner Shaw, saxophones, bass / Andy Allen, saxophones, bassoon, flute / Neil Cloaca Young, drums / Ruth Garbus, vocals

• 6:30pm: Blank Forms presents: Makoto Kawashima (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 6:30pm: Avant Mic: Konrad Kamm, Tania Caroline Chen, Keisuke Matsuno, Lift Off, G.T. Arpe, Braulio Cruz @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 7pm: Couch Slut, PAK, Häßliche Luftmasken, Sally Gates / Greg Fox / Shahzad Ismaily (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7pm: L.O.T.I.O.N., Blu Anxxiety, Pinocchio, Ghüla, Blair @ superchief gallery, 1628 jefferson ave, ridgewood

• 7pm: Osmosis by Cow (ft. Kaelen Ghandhi, Sergio Tabanico, Valerio Aleman, Joshua Bieber, Finn Carroll, Kevin Murray) (fb) @ shapeshifter lab, 18 whitwell pl., bklyn // KG, s.sax / ST, t.sax / VA, trombone / Cow, guitar / JB, piano / FC, bass / KM, drums

• 7:30pm: Glossolalias, Quicksilver Daydream, Kin Hana, Devon Church @ our wicked lady rooftop, 153 morgan ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): David Virelles (w/ Rashaan Carter, Eric Mcpherson) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // DV, piano / RC, bass / EM, drums

• 7:30pm (bill #1/2): Briggan Krauss, Sly Horizon @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 8pm: Composer Portraits: Works of Anthony Braxton (performed by JACK Quartet, Either/Or) (fb) @ miller theatre at columbia u, 2960 broadway, mnhtn

• 8pm: soft bodies in hard places: loveconductors: ghoul|take III  (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn // Directed by Shantelle Courvoisier // Renée Colbert, Justin Faircloth, Maestro Flux, Ube Halaya, Shiloh Hodges, Samantha Lysaght, Light McAuliffe, Madeline Warriner, slowdanger (anna thompson & taylor knight) + lighting designer John D. Alexander

• 8pm: Landlady Residency (Weds #3/3) w/ Mmeadows, Sarah Goldstone (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: C.W. Stoneking (solo) & Guests, Joanna Sternberg @ the bell house, 149 7th st., bklyn

• 8pm: MPT Trio (Francisco Mela, Hery Paz, Juanma Trujillo), Drew Williams (w/ special guest) @ balboa, 1655 bedford ave, bklyn

• 8:30pm: Frith Residency, Night #2/5: Fred Frith: Trio + Ikue Mori @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // FF, guitar / Jason Hoopes, bass / Jordan Glenn, drums / IM, electronics 

• 9:30pm (set #2/2): David Virelles (w/ Rashaan Carter, Eric Mcpherson) (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // DV, piano / RC, bass / EM, drums

• 9:30pm (bill #2/2): Ricardo Gallo: Solo Piano @ areté, 67 west st. #103, bklyn

• 10pm: pure immanence xxxvii: Peter Fonda, Simic, Amourette, pure immanence @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

sept 26 (thurs)

• 6pm: The Way Things Go @ the shrine, 2271 adam clayton powell jr. blvd., mnhtn // Sergio Krakowski, pandeiro, fx / Jo FromTheMill, Rhodes, fx / Laurent David, bass

• 6pm: Mike Fahn Trio @ silvana, 300 w. 116th st., mnhtn

• 6:30pm: Emerging Artists: Yuma Uesaka (w/ Alec Goldfarb, Steve Crammer) @ bar next door, 131 macdougal st., mnhtn // YU, sax / AG, guitar / SC, drums

• 7pm: HARVESTWORKS PRESENTS: Brian Chase’s Drums and Drones, Matthew D. Gantt @ harvestworks, 596 broadway, #602, mnhtn

• 7:30pm: Sylvie Courvoisier & Mary Halvorson @ the owl, 497 rogers ave, bklyn

• 7:30pm (set #1/2): Chet Doxas Trio (w/ Ethan Iverson, Thomas Morgan) (fb | alt fb@ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // CD, sax / EI, piano / TM, bass

• 7:30pm (bill #1/2): Briggan Krauss, SLY HORIZON (Rick Parker, Álvaro Domene, Jeremy Carlstedt) Album Release (fb) @ areté, 67 west st., bklyn // RP, trombone, electronics, synths / Álvaro Domene, 7 string electric guitar, electronics / JC, drums, electronics

• 7:30pm: Jazztopad Fest: Wacław Zimpel, Amir ElSaffar (w/ Ksawery Wójciński, WZ, the Lutosławski Quartet) (fb | full fest fb) @ david rubenstein atrium, lincoln center, 61 w. 62nd st., mnhtn

• 8pm: Social Norms presents: SS.Silva & Zetterberg, BLOOR, Joanna Mattrey @ 360 van brunt st., bklyn // SSS, trumpet & TZ, upright bass; BLOOR: Sam Weinberg, tenor saxophone, composition / Andrew Smiley, guitar / Henry Fraser, bass / Jason Nazary, drums; Joanna Mattrey, solo viola

• 8pm: AdHoc Presents: Weeping Icon (Record Release), DJ perpetual void (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 8pm: Interpretations: Music of Rocco Di Pietro (performed by Mivos Quartet, Joseph Kubera, Kathleen Supové, Robert Dick, Larry Marotta, Di Pietro), Ben Neill Premiere (fb) @ roulette, 509 atlantic ave, bklyn

• 8pm: SLY HORIZON (Rick Parker, Álvaro Domene, Jeremy Carlstedt) @ areté, 67 west st. #103, bklyn // RP, trombone, electronics, synths / AD, 7 string electric guitar, electronics / JC, drums, electronics

• 8pm: Cienfuegos, Xerox, X-Harlow, Franco (DJ) @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 8:30pm: Frith Residency, Night #3/5: Fred Frith: Trio + Lotte Anker @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // FF, guitar / Jason Hoopes, bass / Jordan Glenn, drums / LA, sax

• 9:30pm (bill #2/2): Ricardo Gallo (fb) @ areté, 67 west st., bklyn

• 9:30pm (set #2/2): Chet Doxas Trio (w/ Ethan Iverson, Thomas Morgan) (fb | alt fb@ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // CD, sax / EI, piano / TM, bass

• 10pm: Mood Ring 2 Year Anniversary Party, Night #1/3 @ mood ring, 1260 myrtle ave, bk, ny 11221

__________________________________

sept 27 (fri)

• 6pm: PopGun Presents x Golden Parachute Present: Peaer (Record Release), ZENIZEN, Sammy Weissberg (fb) @ zone one at elsewhere, 599 johnson ave, bklyn

• 6pm: Vivia (Album Release) w/ VR Music Video Experience  @ h0l0, 1090 wyckoff, ridgewood

• 7pm: Women Composers: Works by Clara Schumann, Meredith Monk, Paola Prestini, & more, ft. Nico Muhly, Timo Andres (fb) ($$) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn // Works by: Clara Schumann, Mary Lou Williams, Meredith Monk, Missy Mazzoli, Paola Prestini, Ellen Reid, Emma O’Halloran // Performers: Nico Muhly, Timo Andres, Naomi Louisa O’Connell, Samora Pinderhughes, Nelson Patton, Rafiq Bhatia, Ian Chang, National Sawdust Ensemble (musical direction by Jeffrey Zeigler)

• 7pm: Nitemirror, Taylor Coate, 2uarm @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 7pm: Backyard Stud (Anders Nils & Robert Hickerson), Jon G @ synesthesia, 47 thames st. #306, bklyn

• 7pm: Hotel Elefant @ areté, 67 west st. #103, bklyn // Works by Carlos Bandera, Sean Harold, Patrick Castillo, Alexandra Gardner, Kaija Saariaho, Lois V Vierk

• 7:30pm (set #1/2): BRM presents Coltrane Raga Tribute, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Marcus Strickland, reeds / Abhik Mukherjee, sitar / Jay Gandhi, bansuri (Fri only) / Arun Ramamurthy, violin (Sat only) / Sharik Hasan, piano, keys / Sameer Gupta, drumset, tabla / Rashaan Carter, bass

• 8pm: Forsyth Residency, Fri #4/4: Chris Forsyth / Ryley Walker / Daniel Carter (fb | res fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn

• 8pm: The Stone Series: WILLIAM PARKER (w/ Ava Mendoza, Gerald Cleaver), Night #1/2 @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Invocation II: Kenneth Jimenez, Weston Olencki, Zach Rowden @ mirror in the woods, 575 union st., #a, bklyn

• 8pm: Talea Ensemble presents works by Catherine Lamb, Alvin Lucier, & more @ tenri cultural institute, 43 w. 13th st., mnhtn // Hannah Levinson, viola / Carrie Frey, viola / Chris Gross, cello / David Adamcyk, electronics

• 8pm: Field Guides (Record Release), Clebs, & more @ c’mon everybody, 325 franklin ave, bklyn

• 8pm: Dan Friel (Release Party), Soft Encounters (Luke Fasano & Zach Lehrhoff), Stephe Cooper @ wonderville, 1186 broadway, bklyn // Friel with Sam Kulik / Jesse DeRosa / Dylan Sherry

• 8pm: PopGun presents: Juan Wauters @ the knitting factory brooklyn, 361 metropolitan ave, bklyn

• 8pm: Constellation Chor @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn

• 8:30pm: Noah Becker: Feral Children @ ibeam, 168 7th st., bklyn

• 8:30pm: Frith Residency, Night #4/5: Fred Frith: Trio + Surprise Guest @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // FF, guitar / Jason Hoopes, bass / Jordan Glenn, drums / TBA

• 9:30pm (set #2/2): BRM presents Coltrane Raga Tribute, Night #1/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Marcus Strickland, reeds / Abhik Mukherjee, sitar / Jay Gandhi, bansuri (Fri only) / Arun Ramamurthy, violin (Sat only) / Sharik Hasan, piano, keys / Sameer Gupta, drumset, tabla / Rashaan Carter, bass

• 10pm: Mood Ring 2 Year Anniversary Party, Night #2/3, ft. Big Klit, Acemo, Loka, Abby @ mood ring, 1260 myrtle ave, bk, ny 11221

• 11pm: Crazy Glue: Russell Butler, Oliver Torr, Dj WaWa, Haruka, Lilei, Dominique @ [rsvp for address, crazyglueparty at gmail dot com], bklyn

__________________________________

sept 28 (sat)

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #4/5: Matt Lavelle++, Poetry Tribute, Michael TA Thompson Quartet, Whit Dickey++ (fb) @ first st. green, 33 e. 1st st., mnhtn // ML, trumpet / Daniel Carter, woodwinds ​/ Tom Cabrera, drums; Poetry Tribute: LaTasha Diggs, No Land; MTAT4: MTAT, drums / Christopher Dean Sullivan, bass / Bill Pernice, keyboard / Lee Odom, clarinet, alto sax, soprano sax; WD, drums / Brandon Lopez, bass ​/ Rob Brown, alto sax

• 2pm–6pm: Ambient Cafe: Lucrecia Dalt, Blankfor.ms, Francis Harris @ public records, 233 butler st., bklyn

• 2pm: Blank Forms presents: Nicole Mitchell (fb) @ james cohan gallery, 48 walker st., mnhtn

• 2:30pm: Howling for Jeremy Steig: Solo Flute Festival @ tompkins square library, 331 e. 10th st., mnhtn // Ft. Elsa Nilsson, Anders Bostrom, Chip Shelton, Hadar Noiberg, Andrea Brachfeld, Mayu Saeki, Gene Coleman, Ras Moshe Burnett, David Bertrand, Haruna Fukazawa, Premik Russell Tubbs, Luke Penella, Cheryl Pyle

• 6pm: re:nü presents: jubilæum 2 / anniversary fest @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn // Korine, WINGTIPS, Dancing Plague, Panic Priest, 6th circle, Viva Non, Child of Night, Bring Her, Vain Warr, VISCERAL ANATOMY

• 6pm: Wisteria NYC presents: LizRd Women, Gilroy, Batting a Thousand @ caffeine underground, 447 central ave, bklyn

• 7pm: William Cashion (Future Islands) (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7pm: Dark Medicine x East Coast Collective present: Lil Ugly Mane, Wicca Phase Springs Eternal, Dana Dentata, MIRSY, & more TBA @ brooklyn bazaar, 150 greenpoint ave, bklyn

• 7pm: Charlotte Jacobs (w/ Raf Vertessen) (fb) @ rockwood music hall stage 1, 196 allen st., mnhtn

• 7:30pm (set #1/2): BRM presents Coltrane Raga Tribute, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Marcus Strickland, reeds / Abhik Mukherjee, sitar / Jay Gandhi, bansuri (Fri only) / Arun Ramamurthy, violin (Sat only) / Sharik Hasan, piano, keys / Sameer Gupta, drumset, tabla / Rashaan Carter, bass

• 7:30pm: Night Fishing: Solo & Group Performances, ft. Brisbin, Cubillos, Henry, Meissner, Parks, Smith, Spanger, Vaz, Zeiguer (fb) @ the owl, 497 rogers ave, bklyn // Adam Brisbin, Julian Cubillos, Levon Henry, Ivy Meissner, Connor Parks, Linton Smith, Alena Spanger, Trevor Vaz, Renata Zeiguer

• 8pm: The Stone Series: WILLIAM PARKER (w/ Ava Mendoza, Gerald Cleaver, Night #2/2 @ happylucky no.1, 734 nostrand ave, bklyn

• 8pm: Moor Mother / Jerusalem In My Heart (fb) @ issue project room, 22 boerum place, bklyn

• 8pm: Sweet Potato (Louna Dekker-Vargas, Isaac Levien, Jack Broza) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // LDV, flute / IL, bass / JB, nylon string guitar

• 8pm: Eric Plaks (w/ Leonid Galaganov, Evan Crane), Blaise Siwula & Aron Namenwirth, Zach Swanson Group @ pete’s free jazz, 166 n. 12th st., bklyn

• 8pm: House Show & Canned Food Drive #9: Cal Fish, Jarvis Earnshaw, Big Scary Indian, Obstacle, Abi Glass, Space Guest, & more @ [click through], bklyn

• 8pm: Instrumental Underground: Guillermo Gregorio / Paula Shocron / Pablo Díaz, Dori Levine Trio @ mirror in the woods, 575 union st. #a, bklyn

• 8pm: Siren Sounds Presents: BODEGA (EP Release), Native Sun, Kahiem Rivera @ market hotel, 1140 myrtle ave, bklyn

• 8pm: Freezing Cold (LP Release), LAPêCHE, Anna Altman, Psychic Judge @ the footlight, 465 seneca ave, ridgewood

• 8:30pm: Frith Residency, Night #5/5: Fred Frith: Trio + Evelyn Davis *&* Surprise Guest  @ the stone, 55 w. 13th st., mnhtn // FF, guitar / Jason Hoopes, bass / Jordan Glenn, drums / ED, keyboards / TBA

• 9pm: New York Modular Society: Premier Show @ muchmore’s, 2 havemeyer st., bklyn

• 9pm: Works by Dominic DiOrio, Eric Wubbles, & more: Allison Dromgold Adams & Andrea Violet Lodge @ spectrum, 70 flushing ave, bklyn // Works by Andrew Sigler, DiOrio, Marga Richter, Mark Engebretson, Wubbles

• 9pm (2 sets): Dave Harrington Group & Guests (DH, Andrew Fox, Samer Ghadry + David Lizmi, Jeremiah Cymerman) @ the sultan room, 234 starr st., bklyn // DH, guitar, electronics / AF, synthesizers, electronics / SG, drums / DL, bass / JC, clarinet, electronics

• 9:30pm (set #2/2): BRM presents Coltrane Raga Tribute, Night #2/2 (fb) @ the jazz gallery, 1160 broadway, 5th fl, mnhtn // Marcus Strickland, reeds / Abhik Mukherjee, sitar / Jay Gandhi, bansuri (Fri only) / Arun Ramamurthy, violin (Sat only) / Sharik Hasan, piano, keys / Sameer Gupta, drumset, tabla / Rashaan Carter, bass

• 10pm: Shifted, SNTS, Aurora Halal (fb) @ basement ny, 52-19 flushing ave, maspeth

• 10pm: Umfang, LSDXOXO @ nowadays, 56-06 cooper ave, bklyn

• 10pm: Mood Ring 2 Year Anniversary Party, Night #3/3 @ mood ring, 1260 myrtle ave, bk, ny 11221

• 10pm: BOUND presents: Ireen Amnes, Adrestia, Harry Charlesworth, Katie Rex @ bossa nova, 1271 myrtle ave, bklyn

__________________________________

sept 29 (sun)

• 12pm–6:30pm: Center For Psychic Technology Presents Third Wave Fund Benefit x NOISE BRUNCH 5: ONO, Guido, Edge Slayer, Food Corps, Samantha Riott, Violence, Jehovah’s Princess, Manikineter, & more (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

• 1:30–5:30pm: Arts For Art: In Gardens (for Steve Cannon), Wknd #4/5: Charles Downs Centipede, KJ Holmes & Matt Lavelle, Jaimie Branch Trio, For Roy: William Parker’s Circulation… (fb) @ first st. green, 33 e. 1st st., mnhtn // CDC: CD, drums / Will Greene, tenor sax / Jonah Rosenberg, keyboard / ​Henry Fraser, bass ; KJH, dance & ​Matt Lavelle, trumpet; JB3: JB, trumpet / Luke Stewart, bass / Mike Pride, drums; <<For Roy: William Parker’s Circulation of Celestial Triangles leaving Amhotep Facing East>>: Lavelle, Lewis Barnes, Ryan Fraiser, Branch, Kirk Knuffke, Daniel Carter, trumpets / Dave Hofstra, tuba / TA Thompson, drums / Michael Wimberly, percussion / WP, composition, bass

• 6pm: Vinnie Sperrazza / Noa Fort / Simon Jermyn, Sam Newsome & Daniel Carter @ downtown music gallery, 13 monroe st., mnhtn // 6pm: VS, drums / NF, vocals / SJ, guitar; 7pm: SN, soprano sax & DC, woodwinds

• 6pm: Andy Loebs, Holy People, Likes Variety Show, Kwami, dj sham @ babycastles, 145 w. 14th st., mnhtn

• 6:30pm: Claire Chase presents Composing Women Project (fb) @ national sawdust, 80 n. 6th st., bklyn

• 7pm: Jazz Habitat presents: Leon / Belaya / Herzog / Boegehold, Hwang / Drury / Filiano / Christopher Gordon Forbes / Leung @ el barrio’s artspace ps109, 215 e. 99th st., mnhtn // David Leon / Sonya Belaya / Florian Herzog / Stephen Boegehold; Jason Hwang / Andrew Drury / Ken Filiano / Christopher Gordon Forbes / Kalun Leung

• 8pm: NSD Trio, Kyoko Kitamura’s Tidepool Fauna (w/ Ingrid Laubrock, Stomu Takeishi, Dayeon Seok) @ scholes st. studio, 375 lorimer st., bklyn // NSD3: Kristin Norderval, voice, prepared harp / P.S., piano, percussion / P.D., drums, percussion / KKTF: KK, voice / IL, t sax / ST, bass / DS, drums

• 8pm: Camp Saint Helene, The Grasping Straws, Wsabi Fox (solo) @ baby’s all right, 325 franklin ave, bklyn

• 11pm: Veriditas Recordings presents: Acidhead, Maassai, Jesse & Forever, No Land, Akai Solo, Chukwu (fb) @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood

__________________________________

sept 30 (mon)

• 6:30pm: Built to Spill, Prism @ webster hall, 125 e. 11th st., mnhtn

• 7pm: Frank Meadows / Eli Wallace / Jessica Ackerley, Sam Weinberg & John McCowen, Katy the Kyng @ h0l0, 1090 wyckoff ave, ridgewood // FM, bass / EW, keys / JA, guitar; SW, sax & JM, reeds

• 7pm: Bushwick Improvised Music Series @ bushwick public house, 1271 myrtle ave, bklyn // 7pm Alec Goldfarb, guitar / Yuma Uesaka, tenor sax, clarinets / Caitlin Cawley, percussion / Joanna Mattrey, viola; 8pm Stephen Gauci, tenor sax / Adam Lane, bass / Kevin Shea, drums; 9pm Marco Cappelli, guitar / Matteo Liberatore, guitar / Ken Filiano, bass / Carlo Costa, drums; 9:45pm Daniel Carter, woodwinds / Stelios Mihas, guitar / Kenneth Jimenez, bass / Liberatore, guitar / Aquiles Navarro, trumpet / Matt Mottel, keyboard / Shea, drums / Gauci, tenor sax; 10:45pm Daniel Rorke, tenor sax / Simon Jermyn, bass guitar / Jeff Davis, drums; 11:30pm Matt Bent Ensemble

• 7pm: EVOKEN, Hell, מזמור (fb) @ saint vitus, 1120 manhattan ave, bklyn

• 7:30pm: Samir Boehringer / Caleb Curtis / Kenneth Jimenez, Michaël Attias & Sebastien Ammann @ ibeam, 168 7th st., bklyn // SB, drums / CC, alto sax / KJ, bass; MA, alto sax & SA, piano

• 8pm: Michael Coleman’s CavityFang, Jordan Glenn’s BEAK (fb) @ nublu 151, 151 ave c, mnhtn // ft. Coleman, Glenn, Ava Mendoza, Matt Nelson, Jason Hoopes, Sam Ospovat, Austin Vaughn

• 8pm: Venezuela in Motion (Ramirez & Chakarji, ft. Vital), Almog Sharvit’s Coralition (AS, Leon, Seabrook, Gilad, Koenig), Ambrose Getz (AG, Gilad, Hoppe, Silashi) @ threes brewing, 333 douglass st., bklyn // ViM: Carmela Ramirez, voice & Gabriel Chakarji, piano, ft. Jeickov Vital, percussion; ASC: David Leon, alto sax / Brandon Seabrook, guitar / Micha Gilad, piano, keys / Lukas Koenig, drums / Sharvit, bass, compositions; AG: Getz, voice, guitar, songs / Gilad, keys / Lisa Hoppe, bass / Ben Silashi, drums

• 8pm: Elliott Sharp: Solo (fb) @ zürcher gallery, 33 bleecker st., mnhtn

[CANCELED] • 8pm: Xiu Xiu, Octonomy, Ami Dang (fb) @ elsewhere hall, 599 johnson ave, bklyn

• 8pm: OPTO S, Rhinestone, Irrevery, Tidal Channel @ alphaville, 140 wilson ave, bklyn

• 9pm: Amobriax, Mike Sidnam, Joseph Sledgianowski & Taylor Coate, Cesspool @ muchmore’s, 2 havemeyer st., muchmore’s

• 9pm (2 sets): Angelika Niescier / Christopher Tordini / Gerald Cleaver @ lunàtico, 486 halsey st., bklyn // AN, sax / CT, bass / GC, drums